Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası 2022

Güncelleme: 09.03.2022 Yayımlama: 17.05.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.

Sigortasız Araç Cezası 2022

Ceza Tutarı
Ödeme Zamanı
Gecikme zamlı tutar
İndirimli Tutar
196 TL
15 gün içinde-147 TL
196 TL
1 Ay Gecikmeli205,8 TL-
196 TL
2 Ay Gecikmeli216,09 TL-
196 TL
3 Ay Gecikmeli226,89 TL-

2022 yılı için Maliye Bakanlığının açıkladığı rakamlara göre trafik sigortası yaptırmamanın cezası 196 TL’dir. Cezanın 15 gün içerisinde peşin ödenmesi durumunda araç sahipleri %25 indirimden yararlanarak 147 TL ödeyebilecekler.

Bunun yanında poliçenizi bittiği tarihte yeniletmediğinizde maddi yaptırımla karşılaşırsınız. Poliçe yaptırmanız gereken günün ertesi günü trafik sigortası yeniletmeniz durumunda %5 oranında ceza ödemeniz gerekecektir. Geciktirdiğiniz her 30 gün için ise ödeyeceğiniz tutar %5 oranında artar. Ödenecek olan trafik sigortası cezası gecikme zammı %50 oranı ile sınırlandırılmıştır.

Sigortasız aracın satışı yapılabilir mi konusunu daha detaylı incelemek için sigortasız araç satışı yapılır mı sayfamızı ziyaret edin.

Trafik sigortası yaptırırken gereken bilgiler hakkında detaylı bilgiyi trafik sigortası yaptırmak için gerekli bilgiler sayfamızdan edinin. Trafik ve kasko sigortanızın ne zaman biteceğini öğrenmek için araç sigorta sorgulama sayfamızı ziyaret edin. 

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, ani veya harici gerçekleşen kaza sonucunda, diğer araca veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz bedeni ve maddi zararlara karşı sigortalıyı güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Zorunlu trafik sigortası, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olup, manevi tazminat taleplerini karşılamamaktadır.

Trafik sigortasına sahip olmayan araç sahipleri, pek çok yaptırımla karşı karşıya kalmaktadır. Peki, trafik sigortası yaptırmayanların karşılaşacağı bu yaptırımlar nelerdir?


Trafik Sigortası Fiyatları - 28 Eylül 2022

İstanbul 2419 TL
Ankara 2276 TL
Diğer İller 2229 TL
İstanbul 2500 TL
Ankara 2357 TL
Diğer İller 2277 TL
İstanbul 2949 TL
Ankara 2775 TL
Diğer İller 2643 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Trafik Sigortası Bitince Kaç Gün İçinde Yenilenmeli?

Trafik sigortasının belli bir gün olarak belirtilen yenilenme süresi yoktur. Poliçenizin süresi 1 yıldır ve bu süre dolduğunda geçerliliği kalmadığından hemen yenileme yapmanız gerekir. Poliçe süreniz bitmeden yenileme yapma olanağı olmakla birlikte, mevcut sigortanın süresi dolmadan yeni sigorta başlamayacaktır. Trafik sigortası yenileme hakkında daha fazla detay almak için trafik sigortası kaç gün içinde yapılmalı sayfamızı ziyaret edin.

Aracın Zorunlu Trafik Sigortasının Olmadığı Tespit Edilirse Yetkililerce Hangi Cezai İşlem Uygulanır?

Aracın zorunlu trafik sigortasının olmadığı tespit edilirse yetkililer tarafından araç bağlanır. Sigortasız araç kullanma cezası olarak idari para cezası uygulanır. 

Sigortasız Araç Yakalanırsa

Aracınızın sigortasını yaptırmadıysanız ve trafik kontrolüne yakalanırsanız karşılaşacağınız süreç şu şekilde işleyecektir:

  1. Ehliyet, ruhsat ve trafik sigortası poliçe kontrolü yapılır,
  2. Güncel poliçe yoksa aracınız trafikten men edilir. Araçlara men cezası hakkında detaylı bilgiyi araçlara trafikten men cezası sayfamızdan edinin.
  3. Aracınız park alanına çekilir,
  4. Sigorta yaptırılana kadar aracınız park yerinde tutulur,
  5. Sigorta işlemi yaptırıldıktan sonra park ve çekici ücreti ödenerek araç teslim alınır.

Trafik sigortası kaç yılda bir yapılır öğrenmek için trafik sigortası kaç yılda bir yapılır yazımızı okuyun. 

Sigortasız Araç Kaza Yaparsa 

Trafik sigortası olmayan bir aracın kazaya karışması durumunda iki yol izlenebilir. Bunlar:

  • Hasar karşı tarafta ise karşı araç, kendi kasko sigortasını işleme alarak kendi aracındaki zararı tazmin edebilir.

Bu durumda karşı taraftaki aracın hasarda kusuru yok ise ilgili sigorta şirketi zararı karşılar ancak kazaya sebebiyet veren, trafik sigortası olmadığı için zararı karşı taraftan isteme hakkını elinde bulundurur. Karşı taraftan istenmesi halinde ise sigorta şirketi ödediği tazminat tutarını karşı taraftan talep eder.

Kasko sahibi böylece hasarsızlık indiriminden de yararlanmış olur. Böyle bir durumda zarar gören taraf hasarını karşıladığı için, sigorta şirketi ödediği zararı trafik sigortası olmayan kişiden alacağı için zararlı çıkmaz. Zararlı çıkan taraf kazaya neden olan ve trafik sigortası yaptırmamış olan araç sahibi olur. Ayrıca trafik sigortanız olsa dahi zamanında yenilemediyseniz trafik sigortası gecikme cezasıyla da karşı karşıya kalırsınız.

  • Güvence Hesabı devreye girebilir.

Kaza anında karşı tarafın seçebileceği bir başka yol da Güvence Hesabı istemektir. Eğer kaza anında bedensel bir hasar yaşandıysa bu zararın tazmini için Güvence Hesabı istenebilir. Güvence Hesabı’nın kuruluş amacı, zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçların yaptıkları kazalarda ya da kazayı yapan aracın tespit edilemediği durumlarda, zarar gören araç sahibini korumaktır. Trafik sigortasız araç kamu malına zarar verirse ne olur öğrenmek için trafik sigortası kamu zararlarını karşılar mı sayfamızı ziyaret edin.

Kaza durumunda yapılması gerekenleri trafik kazası sonrasında yapılması gerekenler yazımızdan inceleyin. Hangi kazalardan sonra kaza tespit tutanağının tutulmadığını hangi kazalardan sonra tutanak tutulmaz sayfamızdan öğrenin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et