Trafik Sigortalarını Karşılaştır

Trafik Sigortası Yaptırmayanların Karşılaşacağı Cezalar

Güncelleme: 20.02.2017
Trafik Sigortası Yaptırmayanların Karşılaşacağı Cezalar

Zorunlu trafik sigortası, ani veya harici gerçekleşen kaza sonucunda, diğer araca veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz bedeni ve maddi zararlara karşı sigortalıyı güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Zorunlu trafik sigortası, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olup, manevi tazminat taleplerini karşılamamaktadır.

Trafik sigortasına sahip olmayan araç sahipleri, pek çok yaptırımla karşı karşıya kalmaktadır. Peki, trafik sigortası yaptırmayanların karşılaşacağı bu yaptırımlar nelerdir?


Trafik sigortası tekliflerinizi anından Trafik Sigortası sayfamızdan alabilir, aracınızın yasal değerini Kasko Değer Listesi sayfamızdan hesaplayabilirsiniz.


Aracınız Trafikten Men Edilir

Trafik sigortası yaptırmamış olan araçlar trafiğe çıkamamaktadır. Aksi durumda, yani trafiğe çıkılması durumda araçların yakalanması halinde araçlar trafik şubelerinin otoparklarına alınmaktadır.

Aracınızı almak isterseniz öncelikle aracınızın bulunduğu otoparka giderek, görevli memuru konu hakkında bilgilendirmeli ve size verilmiş olan belgenin memura tebliğ edilmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra sigortasız aracınız ile trafiğe çıktığınız için bir para cezası ödemek durumundasınız.  Ceza oranı 2016 yılı itibari ile devlet tarafından 92 TL olarak belirlenmiş olup, ceza bedelini 15 gün içerisinde peşin olarak ödemek isterseniz %25 oranında indirim yapılmaktadır. Bu indirim ile ceza bedeli 69 TL’ye düşmektedir. 

Trafik sigortasına sahip olmayan araç sahipleri, aracın trafikten uzaklaştırılması sırasında oluşacak çekici masraflarını ve aracın otoparkta kaldığı saat kadar, otopark ücret bedelini ödemesi gerekmektedir. 

Trafik Sigortasını Gecikmeli Yaptırmanın Bedelleri  

  • Trafik sigortası poliçesinin yaptırılmaması veya yenilenmemesi halinde, gecikme yaşanan her ay (30 gün) için %5 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır.
  • Ayrıca trafik sigortanızı geç yaptırdığınız için gecikme primi ödemeniz de gerekmektedir.

Karayolları Motorlu Araçlar Mali Mesuliyet Sigortası kanunuyla düzenlenen zorunlu trafik sigortasını, aracınıza yaptırmadığınız takdirde sadece ceza bedelini ödeyerek yola devam etmeniz mümkün değildir. Aracınızın sigorta işlemlerini tamamlayıp, sizden istenen bedelleri ödemediğiniz sürece aracınızı teslim almanız mümkün değildir.

Sonuç olarak, sigortası bulunmayan aracınız ile yola çıkmanızı tavsiye etmiyoruz. Aksi halde maddi yaptırımı yüksek olan bir süreç sizi beklemektedir.

    


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

1,4 Puan