Hangi Kazalarda Tutanak Tutulmaz?

Güncelleme: 08.11.2023
Yayımlama: 19.06.2019
Paylaş
İçindekiler

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza tespit tutanağı, kazaya karışmış olan iki tarafın polislerin veya sigorta şirketlerinin kaza alanına gelmesine gerek kalmadan kazaya dair anlaşmak koşuluyla kendi aralarında düzenledikleri tutanaktır. Kaza tespit tutanağının tutulması kazanın maddi hasarlı olduğu zamanlarda geçerlidir. Ayrıca tespit tutanağı tutulması için kazaya karışan sürücülerin kendi aralarında anlaşmaya varmaları gerekir. Bu sistem sayesinde sürücüler tutanaklarını online olarak takip edebilirler.

Kaza tespit tutanağı ile ilgili daha detaylı bilgi için kaza tespit tutanağı sayfamızı ziyaret edin. Mobil kaza tespit tutanağı hakkında detaylı bilgiyi mobil kaza tespit tutanağı sayfamızdan edinin.

Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

Hangi Durumlarda Kaza Tespit Tutanağı Tutulmaz?

Bazı kazalarda, sürücüler arasında kaza tutanağı tutulmasına izin verilmez. Eğer meydana gelen kaza ölüm veya yaralanma ile sonuçlanmışsa 155 polis imdat veya kaza mahallinin jandarma bölgesi olması halinde 156 jandarma mutlaka aranmalıdır. 

Tutanak tutulmayan, tutulsa bile geçerli olmayan durumlar ise şunlardır:

 1. Sürücünün yaşının uygun olmaması ve ehliyetsiz olması durumlarında
 2. Uyarıcı madde kullanımı durumlarında
 3. Aracın trafik sigortasının olmadığı durumlarda
 4. Ölüm ve yaralanma durumlarında
 5. Kamu veya hizmet aracı ile kazaya karışılması durumlarında
 6. Kamu malı hasarının olduğu durumlarda
 7. Üçüncü bir kişinin hasarına yol açıldığı durumlarda

Kaza sonrası tutanak tutulmazsa ne olur öğrenmek için kaza sonrası tutanak tutulmazsa ne olur sayfamızı inceleyin.

  Hangi Kazalarda Tutanak Tutulmaz?

  Trafik Kazasında Polis Çağrılması Gereken Durumlar

  1. Sürücü Yaşının Uygun Olmaması veya Ehliyetsiz Olması 

  Kazaya karışan sürücülerden en az biri, sürücü belgesi alması gereken yaşın altında ise yaşanılan kazada tutanak tutulmamalıdır. Aynı şekilde, sürücünün ehliyeti varsa fakat kullandığı araç için yeterli değilse, bu durumda da tutanak tutulmaksızın polis çağrılması gerekir. Unutulmamalıdır ki ehliyetsiz motorlu araç kullanmak yasaktır ve ağır cezaları vardır. 2023 trafik cezalarını öğrenmek için 2023 trafik cezası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.

  2. Uyarıcı Madde Kullanımı Olması 

  Kazaya karışan sürücülerden birinde alkol, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı şüphesi var ise veya akıl sağlığıyla ilgili sorun yaşanıyorsa durum trafik polisi veya jandarma görevlilerine bildirilmelidir. Trafikte alkol sınırı hakkında bilgi almak için trafikte alkol sınırı sayfamızı ziyaret edin.

  3. Aracın Trafik Sigortası Olmaması

  Araçlardan en az birinin trafik sigortası bulunmuyor ise tutanak tutulamaz. Kaza tespit tutanağı doldurulurken sigorta evrakları gerektiği için, zaten belgeyi tamamlamak mümkün olmazken, zorunlu trafik sigortası yaptırmamak da suç olduğu için böyle bir durumda polis tarafından tutanak tutulması gerekir. Trafik sigortası yaptırmamanın cezası hakkında detaylı bilgiyi trafik sigortası yaptırmamanın cezası sayfamızdan edinin.

  4. Ölüm ve Yaralanma Durumları

  Kaza sonucunda ölüm veya yaralanma meydana gelmişse durum acilen polis ekiplerine bildirilmeli ve tutanak, ekiplerce tutulmalıdır. Aynı zamanda ilk yardım ekiplerine de durum bildirilmelidir. 

  5. Kamu Aracı ile Kazaya Karışılması

  Kazaya karışan taraflardan en az biri kamu aracı kullanıyorsa kamu hizmeti için kullanılan araçların hasar tespit tutanağı trafik polisi veya jandarma görevlilerince tutulmalıdır. Tam kusura sahip olan taraf kamu aracı sürücü dahi olsa, tutanağın trafik polisi tarafından doldurulması gerekir. Bu kural, sadece Sağlık Bakanlığına ait ambulans ve acil sağlık araçları için geçerli değildir. 

  6. Kamu Malı Hasarına Yol Açılması

  Kaza sonucu kamu kurumuna ait eşyalarda zarar oluştuysa tutanak tutulmamalıdır. Trafik sigortası kamuya ait mallara verilen zararları karşılar mı öğrenmek için trafik sigortası kamu zararlarını karşılar mı sayfamızı ziyaret edin.

  7. Üçüncü Bir Kişinin Hasarına Yol Açmış Olmak

  Kaza sonucunda, kaza tarafları dışında 3. bir kişinin zarar gördüğü durumlarda tutanak doldurulmamaktadır. 

  Kaynak:

  21.03.2012 Tarihli 28240 Sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik

  “Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

  Yazara Soru Sor
  Hesapkurdu Yorumlar

  Yorumlar (0)

  Çıkış
  Gönder
  Hesapkurdu logo

  Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
  Tüm Hakları Saklıdır.
  Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
  Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
  Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
  Kadıköy/İSTANBUL
  MERSİS Numarası: 0577050290800014
  0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

  Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

  FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

  Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.