Trafikte Alkol Sınırı Nedir?

Yayımlama: 28.04.2020 Güncelleme: 17.07.2020

Alkollü trafiğe çıkmak, dikkat dağınıklığına sebep olduğu için kazalara sebebiyet verir. Bu nedenle cezası mevcuttur. Ülkemizde yasal sınır 1 litre kanda yarım gram alkole eşdeğer olan hususi araç sahipleri için 0,50 promil, ticari araç sahipleri için 0,20 promil olarak belirlenmiştir. Kamu hizmetinde çalışanların ve ticari araç sürücülerinin alkollü trafiğe çıkmaları tümüyle yasaktır.

Trafik Sigortası Hesaplama

Trafikte Alkol Sınırı Aşılırsa Ne Olur?

Alkol denetiminin amacı, kanda bulunan alkol miktarının belirlenmesidir. Ölçümler sonucunda yasal sınır olarak belirlenen 0,50 promilin üzerindeyse alkollü ve araç kullanamayacak durumda olduğu tespit edilir ve cezai işlem yapılır. Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri hakkında detaylı bilgiyi trafik cezası sorgulama ve ödeme sayfamızdan edinin.

Rutin denetimlerde sürücünün alkollü olduğundan şüphe duyulursa, trafik polisi alkolmetre ile kontrol yapabilir. Alkolmetrenin bulunmadığı durumda sürücünün durumuyla ilgili gözlemlerin tespit edildiği bir alkol test raporu düzenlenir.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Sürücü trafikte alkolmetre ile yapılan ölçümde yasal sınırın üzerinde alkollü çıkarsa 2020 yılı için;


Ceza Tutarı (TL)%25 İndirimli (TL)Ceza Puanı
1. Defa1.228 TL921 TL20
2. Defa1.539 TL1154 TL20
3 ve 3'ten Fazlasında2.473 TL1.855,50 TL20
 • 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi gereğince para cezasına çarptırılır. 
 • Aracı trafikten menedilir.
 • Alkollü araç kullananlarda hususi araç sahipleri için 0,50 promil, ticari araç sahipleri için de 0,20 promil alkol sınırı vardır.
 • Trafik zabıtası tarafından alkollü yakalanan sürücülerin, geriye doğru beş yıl içinde; 1.defasında 6 ay, ikinci defasında 2 yıl, 3 ve fazlasında 5'er yıl olmak üzere ehliyetlerine el konulur.
 • Ehliyet 2 yıl süreyle elinden alınan sürücülerin, sürücü davranışları geliştirme eğitimine katılmaları mecburdur.
 • Ehliyetine 5 yıl için el konulan sürücülerin ise psiko-teknik testine tabi tutulmaları gerekir.
 • Yasaya göre, 1 promilin üzerinde alkol kullandığı tespit edilenler hakkında mahkeme tarafından dava açılır. 

2020 yılı trafik cezaları hakkında detaylı bilgiyi 2020 trafik cezaları sayfamızdan edinin. 

  40.000 TL 60 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları

  Toplam Maliyet 62.840 TL
  Faiz Oranı %1,35
  Aylık Taksit 1.047 TL
  Toplam Maliyet 63.799 TL
  Faiz Oranı %1,40
  Aylık Taksit 1.063 TL
  Toplam Maliyet 63.799 TL
  Faiz Oranı %1,40
  Aylık Taksit 1.063 TL

  Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

  Alkolmetreye Üflememe Cezası Ne Kadardır?

  Kişi alkollü olsa da olmasa da alkolmetreye üflememe hakkını kullanabilir. Bu durumda kişi hakkında 2020 yılı için 3516 TL para cezası kesilir. Ceza sonra kişi alkolmetreye üflemeyi kabul edip üfledikten sonra alkollü çıkarsa, bu durumda hem alkollü araç kullanma cezasına hem de üflememe cezasına çarptırılır.

  Kişi alkol almadığı halde alkolmetre üzerinde yüksek promilli bir değer çıkarsa görevli memurdan cihazın kalibrasyonunu kendisine gösterilmesini isteyebilir. Kendisine kalibrasyonun gösterilmemesi durumunda gelen cezaya itiraz edebilir. İtirazın nasıl edildiği hakkında detaylı bilgiyi trafik cezalarına nasıl itiraz edilir sayfamızdan edinin.

  Alkollü Araç Kullananlar Ehliyetini Nasıl Geri Alabilir?

  Alkollü araç kullanma suçundan ehliyetine el konulan sürücüler, ilk kez el konulanlar 6 ay sonunda, ikinci kez el konulanlar 2 yılın sonunda, üçüncü kez el konulanlar ise 5 yılın sonunda ehliyetlerini trafik biriminden veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünden alabilirler.

  Alkollüyken Kaza Yapılırsa Sigorta Ödeme Yapar mı?

  Alkollüyken yapılan kazalarda sigorta şirketleri herhangi bir ödeme yapmayabilir ve bu durum yargıya taşınır. Kaza hiçbir etken sebep olmadan sadece sürücünün fazla alkol almasından dolayı gerçekleşmişse sigorta firması ödeme yapmak istemeyebilir. Ancak kazanın olmasında alkol haricinde teminat kapsamında başka etkenler de mevcutsa sigorta şirketi ödeme yapmak zorundadır. Hangi kazalarda kaza tespit tutanağının tutulmadığını hangi kazalarda tutanak tutulmaz sayfamızdan öğrenin.

  Kaynak:

  Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı Alkollü Araç Kullanımı

  Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

  Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

  Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


  Yazar Hakkında

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

  Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
  Kabul Et