HesapKurdu logo

Sigortasız Araç Satışı Yapılır mı?

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 11.03.2020
Paylaş
İçindekiler

Noterde satış işlemi yapılırken aracın sigorta bilgileri kontrol edilmez ve aracın sigortasının olmaması satışına engel değildir. Ancak sigorta olmadan trafiğe çıkan araçların herhangi bir kazaya karışması ya da kontrol durumunda cezai işlem uygulanır. Bu nedenle trafiğe çıkma ihtimali olan tüm araçların zorunlu trafik sigortası sahibi olması gerekir. 

Trafik Sigortası Fiyatları - 29 Mart 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3207 TL

Ankara

3055 TL

Diğer iller

3044 TL

HDI Sigorta

İstanbul

3659 TL

Ankara

3593 TL

Diğer iller

3408 TL

Allianz Sigorta

İstanbul

3942 TL

Ankara

3608 TL

Diğer iller

3494 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Satışı Yapılacak Araç Ne Zaman Sigortalanır?

Araç satışı sırasında zorunlu trafik sigortası sıfır ve ikinci el araçlarda farklı kurallarla uygulanır. Bunlar;

  • Alınacak ikinci el araç trafik sigortasına sahip ise aracın yeni sahibine sigortayı kendi üzerine yaptırması için 15 gün süre tanınır. 
  • Alınacak ikinci el aracın sigortası bulunmaması durumunda noter satış işleminin ardından hemen trafik sigortası yapılması gerekir. 
  • Sıfır araç alımlarında aracın ruhsatı çıktığı andan itibaren araç satışı yapan bayi ve galerilerde bulunan sigorta şirketleri aracılığıyla veya varsa istenilen bir sigorta firmasına trafik sigortası yaptırılabilir. 

Trafik sigortası kaç yılda bir yapılır öğrenmek için trafik sigortası kaç yılda bir yapılır yazımızı okuyun. 

15 Günlük Koruma Süresi Nedir?

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Tarife Uygulama Esaslarına göre araç sahibinin aracı satması ve başka birinin alması durumunda 15 gün boyunca sigorta koruması devam eder. 15 günlük koruma süresi aracın satış tarihinden itibaren başlar ve süre tamamlanmadan aracın yeni sahibi kendi adına sigorta yaptırmak zorundadır. /p>

Sigorta Prim İadesi Alınabilir mi?

Aracının el değiştirilmesi durumunda trafik sigortası devam eden ilk sahibi, sigorta şirketinden poliçedeki kalan süresini baz alarak prim iadesi talep edebilir. Aracın kullanıldığı gün sayısınca ödenen primlerin iadesi yapılmaz. 

Sigortasız Araç Cezası 2023

Aracın sigortasız olduğunun fark edilmesi durumunda cezai işlem yapılır. 

  • Sigortası bulunmadan trafiğe çıkan araçlardan 436 TL sigortasız araç cezası kesilir. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi halinde %25 indirim, cezanın zamanında ödenmemesi durumunda %5 gecikme zammı uygulanır.
  • Sigortasız aracın trafikten men edilebilir ve araca sigorta yaptırılana kadar araç bağlı kalır. Bu süreçte kaldığı otopark ücreti aracın borç hanesine yazılır. 

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayanların alacağı cezalar hakkında detaylı bilgiyi trafik sigortası yaptırmamanın cezası sayfamızdan edinin.

Araç Satışına Engel Durumlar Nelerdir?

İkinci el araç satışlarında bazı durumlar satışa engel oluşturur. Bunlar;

  • TÜVTÜRK tarafından muayenesi gerçekleşmemiş ya da muayeneden emniyetsiz sonucu çıkması,
  • Trafik cezası ya da motorlu taşıtlar vergisi (MTV) borcu olması halinde araç satışı gerçekleşmez. MTV nasıl ödenir öğrenmek için MTV ödeme sayfamızı ziyaret edin. 

Muayenesiz araç satışı hakkında detaylı bilgi almak için muayenesi olmayan araç satılabilir mi sayfamızı, MTV borcu olan araçların satışı hakkında detaylı bilgiyi vergi ve ceza borcu olan araç satılabilir mi sayfamızı ziyaret edin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Sigortalı aracın sebep olduğu herhangi bir kaza durumunda karşıdaki aracın ve içindeki kişilerin alacağı temel hasarları karşıladığı için ülkemizde trafik sigortası zorunludur. Zorunlu trafik sigortası;

  • Aracın kazaya sebep olması halinde karşı aracın hasarını karşılar.
  • İlk yardım, muayene, tedavi ve hastane masraflarını karşılar.
  • Kazada bir insanın ölümüne sebebiyet vermesi halinde vefat eden kişinin defin masraflarıyla kişinin bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerinin bakım masraflarını karşılar.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.