Trafik Kazası Sonrasında Yapılması Gerekenler

Güncelleme: 14.03.2019

Trafikte bir kaza gerçekleşmesi durumunda neler yapılması gerektiğini aşağıdaki listeden inceleyip konunun ayrıntılarını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. (Kazaya karışan diğer araçların aktif trafik sigortası veya kasko sigortası olup olmadığını sadece TCKN ve plaka bilgisi ile öğrenmek için Araç Sigorta Sorgulama sayfamızı, hasarsızlık indiriminizi öğrenmek ve detaylı bilgi almak için hasarsızlık kademesi sayfamızı ziyaret edin. ) 


İlk Anda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayati kontrolleri yapın

Sakin olup gerekli güvenlik önlemleri alın

Kazaya karışan araçların fotoğraflarını çekin

Araçları uygun bir yere çekin

Kazaya karışanların araçların evraklarını fotoğraflayın veya fotokopisini alın

Arada anlaşmazlık olması durumunda polis ya da jandarma çağırın

Aracınıza Çarpan Sürücü Kaçarsa Yapmanız Gerekenler

Olay yeri terk cezası yazdırın

Kaza Tespit Tutanağı Tutulması

Kaza tespit tutanağı doldurun

Tutanak tutulamadığı durumlarda ilgili yerlere haber verin

Kaza tespit tutanağı için gerekli belgeleri temin edin

Aracın Tamir Süreci

Aracı anlaşmalı ya da yetkili bir servise çektirin

Aracın onarım süresi uzunsa ikame araç talep edin

Sigorta İşlemleri

Kazayı sigorta şirketine bildirin

Hasarı trafik sigortası karşılıyor mu bilgi alın

Trafik sigortası yoksa ne yapılabilir öğrenin

Bu kontrol listesini PDF olarak indir »

KAZA TESPİT TUTANAĞI İNDİR »


Şimdi gelelim yazımızın detaylarına...

1-İlk Anda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayati Kontrolleri Yapın

Trafik kazası yaptıysanız yapmanız gereken ilk şey, kaza bölgesini ve kazaya karışan araçları hızlıca kontrol ederek kazaya karışan araçlarda, çevrede yaralı veya ölü olup olmadığına ve araçlarda yakıt ya da gaz sızıntısı olup olmadığına bakmaktır.

Yaralı veya ölü varsa 112’den ambulansı ve 154 Alo Trafik’i, yakıt veya gaz sıkıntısı varsa 110’dan itfaiyeyi acil bir şekilde bilgilendirmelisiniz. Eğer kazada yaralı veya ölü yoksa sadece araçlar zarar gördüyse kaza ‘’Maddi Hasarlı Trafik Kazası’’ statüsüne girer. 

Sakin Olup Gerekli Güvenlik Önlemlerini Alın

Önemli hayati kontrolleri yaptıktan sonra sakin olarak başka kazalara sebebiyet vermemek için güvenlik önlemleri almalısınız. Bunun için öncelikle araçlarda bulunması zorunlu olan yansıtıcı, reflektör veya ışıklı işaret cihazlarını trafik akışına göre şehir içinde 30 m, şehir dışında en az 100 m uzağa yerleştirmelisiniz. 

Kazaya Karışan Araçların Fotoğraflarını Çekin

Mümkünse kazaya karışan araçları olay yerinden oynatmandan, birkaç farklı acıdan kazanın fotoğraflarını çekmelisiniz. Bu fotoğraflar sigorta şirketinizin kazayı değerlendirmesi için çok önemlidir. Araçları farklı açılardan fotoğraflayarak değerlendirme yapacak yerlere en iyi şekilde görsel anlatım yapmaya çalışmalısınız. Araçların darbe alan bölgelerini özellikle fotoğraflamanız gerekir.

Araçları Uygun Bir Yere Çekin

Araçların hareket etmelerine engel olacak bir durum yoksa uygun bir alana çekerek geri kalan işlemlere orada devam edin. Böylece yeni bir kazaya sebep olmamış ve kazanın olduğu bölgede oluşması muhtemel trafik sıkışıklıklarının önüne geçmiş olursunuz.

Kazaya Karışanların Araçların Evraklarını Fotoğraflayın veya Fotokopilerini Alın

Hasar sürecinde sigorta şirketlerine vermek üzere kazaya karışan aracın veya araçların ehliyet, ruhsat ve sigorta poliçe örneklerini almayı unutmayın. Detayları görünebilecek şekilde fotoğraf çekmeniz veya fotokopilerini almanız yeterli olacaktır.

Arada Anlaşmazlık Olması Durumunda Polis ya da Jandarma Çağırın

Kazaya karışan şoförler arasından bir anlaşmazlık olması durumunda, polis veya jandarma çağrılması gerekir. Ancak gelen polis veya jandarma da genellikle maddi hasarlı kazalarda sadece kaza tespit tutanağını doldurur. Bu sebeple, kanuni zorunluluklar hariç vakit kaybı olmaması adına anlaşarak tutanağı doldurmanız en kolay çözüm yoludur.

*Kazaya karışan aracın trafik sigortası veya kaskosunun olup olmadığını, sadece TC kimlik numarası ve plaka ile sigorta sorgulama sayfamızdan kolayca öğrenin.

40.000 TL 60 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet74.841 TL
Faiz Oranı%1,94
Aylık Taksit1.244 TL
Toplam Maliyet77.573 TL
Faiz Oranı%2,07
Aylık Taksit1.289 TL
Toplam Maliyet80.136 TL
Faiz Oranı%2,19
Aylık Taksit1.332 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

2-Aracınıza Çarpan Sürücü Kaçarsa Yapmanız Gerekenler

Olay Yeri Terk Cezası Yazdırın

Bu durum iki şekilde başınıza gelebilir. İlk durumda trafikte bir sürücü sizin aracınıza çarpıp olay yerinden uzaklaşabilir, ikinci durumda ise park halinde bulunan aracınıza biri çarpıp kaçabilir.

Her iki durumda da çarpıp kaçan aracın sürücüsü suçlu sayılır ve olay yeri terk cezası yazılır. Böyle bir durumda yapabileceğiniz iki şey var. Birincisi çarpan aracın plaka bilgilerini öğrenmeyi deneyebilirsiniz. İkincisi ise, sigorta ve kasko şirketi için aracınızın fotoğrafını çekebilirsiniz.

Çarpan aracın plaka bilgilerini öğrenebilirseniz emniyete giderek şikâyette bulunabilirsiniz. Emniyet birimleri, size çarpan araç sahibini tespit eder ve aracında hasar varsa tutanak tutar. Eğer çarpan aracın bilgilerine ulaşamazsanız ve herhangi bir görgü tanığı da yoksa aracınızın hasarını kaskodan isteyebilirsiniz. Kasko sizden aracınızın kaza durumunu ve kaza pozisyonunu gösteren fotoğraflar isteyebilir veya bir eksper göndererek aracınızın hasarını tespit edebilir.

3-Kaza Tespit Tutanağı Tutulması

Kredi Başvurusu Yapacaklara 10 Tavsiye

Kaza Tespit Tutanağını Doldurun

Maddi hasarlı trafik kazalarında, durumun kayıt altına alınması için kazaya karışan taraflarca ortak olarak bir kaza tespit tutanağı hazırlanması gerekir. Sigorta tespit tutanağını zorunlu trafik sigortanızı yaptırdığınız şirketten alabilir ya da sayfamızda bulunan linki tıklayarak indirebilirsiniz. Sigorta işlemleri için önem taşıyan bu tutanakta kazaya dâhil olan tarafların görüşlerinin yazılı beyanı şarttır. 

Tutanak hazırlanırken yazılan bilgiler her iki araç sürücüsü tarafından 2 nüsha olarak eksiksiz ve ayrı ayrı doldurulmalı ve tutanakta her iki sürücünün de imzası olmalıdır. Bu tutanağın yanında kazayı çeşitli açılardan görüntüleyen fotoğrafların olması da faydalı olacaktır.

Bazı durumlarda kaza tespit tutanağı doldurulmasına gerek yoktur. Bu durumlar:

 • Kaza yapan aracın sürücüsünün ehliyeti olmaması ya da ehliyeti kullandığı araca yetersiz olması (B sınıfı ehliyetle kamyon/kamyonet kullanması)
 • Kaza yapan aracın sürücüsünün yaşının 18’den küçük olması
 • Kazaya karışan taraflardan birinin alkollü olması veya akli dengesi yerinde olmaması
 • Kaza yapılan aracın resmi plakalı olması
 • Kazada; trafik ışığı, tabela, bariyer vb. kamu mallarının zarar görmesi
 • Taraflardan birinin trafik sigortasının olmaması ( Yurt dışından gelen araçlarda Yeşil Kart (Green Card) trafik sigortası yerine geçer)
 • Trafik kazasının ölüm veya yaralanma ile sonuçlanması

Bu durumlardan bir veya bir kaçıyla karşılaştıysanız kaza tespit tutanağı doldurmanıza gerek yoktur.

Tutanak Tutulamadığı Durumlarda İlgili Yerlere Haber Verin

Eğer kazaya karışan araç sahipleri arasında anlaşmazlık varsa veya yukarıdaki sebeplerden ötürü tutanak tutulamıyorsa yapmanız gerekenler şunlardır: 

 • Kaza yerinde aracın konumunu değiştirmeden trafik polisini aramalı, kaza tutanağı tutturmalı ve alkol raporu almalısınız.
 • Kaza yeri jandarma sınırları içindeyse en yakın jandarma karakoluna haber vererek ifade vermeli ve görgü tespit tutanağı tutturmalısınız.
 • Kazaya başka bir araç da karışmış ise o araca ait trafik poliçesinin fotokopisini ve sürücüsünün ehliyet ve ruhsat fotokopisini almalısınız.

Kaza Tespit Tutanağı Yanında Gerekli Olan Belgeleri Temin Edin

Trafik kazası yaptıktan sonra kazaya karışan araçların hem Zorunlu Trafik Sigortası yaptırdığı sigorta şirketine hem de kendi araçlarının kasko sigortasını hazırlayan sigorta şirketine başvuru yapmaları gerekir. Bu başvuru için kaza tespit tutanağı ile birlikte aşağıdaki belgeleri de teslim etmeleri gerekir.

Bu belgeler:

 • Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı
 • Poliçenin fotokopisi
 • Araçların kaza yerinde çekilmiş fotoğrafları
 • Araç sürücülerine ait ehliyet ve ruhsat fotokopisi

4-Aracın Tamir Süreci

Aracı Anlaşmalı ya da Yetkili Bir Servise Çektirin

Araç yürüyemeyecek kadar kötü durumdaysa sigorta şirketinizden bir çekici talep edebilirsiniz. Eğer aracınızda küçük çaplı bir çizik ya da darbe varsa aracı kendiniz de servise götürebilirsiniz.  Aracınızı sigorta şirketiyle anlaşmalı bir servise götürürseniz işiniz kolaylaşır. Çünkü anlaşmalı servis geriye kalan tüm işlemleri sizin adınıza takip edecektir. 

Aracınızı anlaşmalı olmayan bir serviste tamir ettirmek istediğinizde ise sigorta işlemlerinizi sizin takip etmeniz gerekir. Yani, kaza tespit tutanağı ile iletmeniz gereken ruhsat, poliçe fotokopisi, ekspertiz yapılacak yerin açık adresi vs tüm belgeleri sigorta şirketine sizin iletmeniz gerekir. 

Aracın Onarım Süresi Uzunsa İkame Araç Talep Edin

Aracınızın poliçede belirtilen onarım süresi içinde tamir edilmemesi durumunda poliçe kapsamınızda var ise eksperin belirlediği gün limiti kadar sigorta şirketinizden araca muadil ikame araç hizmeti alabilirsiniz.

5-Sigorta İşlemleri

Kazayı Sigorta Şirketine Bildirin

Kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içerisinde durum ilgili sigorta şirketine bildirmelidir. Kaza tespit tutanağı ve kaza yeri için çekilen fotoğraflar varsa, bunlar sigorta şirketlerinin hasar departmanlarına gönderilmedir. Ancak aracı yetkili veya anlaşmalı bir servise götürdüğünüzde, zaten servis sizin adınıza evrakları hasar departmanlarına gönderecektir.

Evraklarınızı gönderdikten sonra en geç 3 iş günü içerisinde sigorta şirketi bu evrakları Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBM’ye) gönderir. 

Trafik kazası sonrası açılabilecek davalar hakkında bilgi alın.

Hasarı Sigorta Karşılıyor mu Bilgi Alın

Tutanaklar SBM’ye ulaştıktan sonra, sigorta şirketleri kendi kusur oranı değerlendirmelerini yapar. Bu değerlendirmeler sonucunda her araç için %0,%50 ve %100 olmak üzere kaza oranları belirlenir. Sigorta şirketleri bu aşamada mutabık olmaları durumda müşterilerin itiraz etme haklı tutularak, dosya sonuçlandırılır. Dosya sonuçlandırılmasından sonra, itiraz etmek içi sigortalının 5 gün süresi bulunur.

Eğer sigorta şirketleri farklı oranlarda kusur payı bulurlarsa, yani anlaşma sağlanamaz ise tutulan kaza tespit tutanağı, Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilir. Değerlendirme komisyonu en geç 3 iş günü içerisinde kaza dosyasını sonuçlandırır. Bu aşamadan sonra araç eksperlerinin belirlemiş oldukları tamir masrafları, sigorta şirketi tarafından haklılık payına göre sigortalı kişiye ödenir.

Ayrıca araç sigortalarında muafiyet hakkında bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortanız Yoksa Süreç Nasıl İşler Öğrenin 

Zorunlu olması ve artan denetimlere rağmen trafikte hala trafik sigortası olmayan araçlar mevcut. Trafik kazası yapmış olan araç da trafik sigortası olmayan bir araçsa ne olacak sorusunun iki yönlü bir cevabı vardır. İlki, hasar karşı tarafta ise karşı araç, kendi kasko sigortasını işleme alarak kendi aracındaki zararı tazmin ederek, giderebilir. Karşı taraftaki aracın hasarda kusuru yok ise, ilgili sigorta şirketi zararı karşılar ancak kazaya sebebiyet veren, trafik sigortası olmadığı için zararı karşı taraftan isteme hakkını elinde bulundurur. Karşı taraftan istemesi halinde ise; sigorta şirketi ödediği tazminat tutarını karşı taraftan talep eder. 

Kasko sahibi böylece hasarsızlık indiriminden de yararlanmış olur. Böyle bir durumda zarar gören taraf hasarını karşıladığı için, sigorta şirketi ödediği zararı trafik sigortası olmayan kişiden alacağı için zararlı çıkmaz. Zararlı çıkan taraf kazaya neden olan ve trafik sigortası yaptırmamış olan araç sahibi olur. Ayrıca trafik sigortanız olsa dahi zamanında yenilemediyseniz trafik sigortası gecikme cezasıyla da karşı karşıya kalırsınız.

Kaza anında karşı tarafın seçebileceği bir başka yol da Güvence Hesabı istemektir. Eğer kaza anında bedensel bir hasar yaşandıysa bu zararın tazmini için Güvence Hesabı istenebilir. Güvence Hesabı’nın kuruluş amacı, zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçların yaptıkları kazalarda ya da kazayı yapan aracın tesbit edilemediği durumlarda, zarar gören araç sahiplerini korumaktır. 

Güvence Hesabı şu durumlarda devreye girer:

 • Kazayı yapan araç tespit edilemiyorsa
 • Kazayı yapan aracın kazanın olduğu tarihte geçerli bir zorunlu trafik sigortası yoksa
 • Kazayı, gasp edilmiş ya da çalınmış bir araç yapmışsa
 • Zorunlu trafik sigortasını yapan sigorta şirketinin mali yapısı bozulmuş, bazı ruhsatları iptal edilmiş, iflas etmiş ya da iflas durumu ile karşı karşıya ise 

Bu konu hakkında detaylı bilgiye Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası sayfamızdan ulaşın.