İkame Araç Nedir?

Güncelleme: 09.11.2022 Yayımlama: 25.10.2018 | Okuma Süresi: 3 dk.

İkame araç, aracınızın kaza veya arıza sonucu serviste kalacağı sürede kasko poliçesinde belirtilmiş olan onarım süresini aşılması halinde, geçici süre ile sigorta şirketi tarafından sigortalıya temin edilen araçtır.

Sigorta eksperi, aracınızın trafikte emniyetli bir sürüş için engel teşkil etmediğini belirlerse sigorta şirketi ikame araç hizmetini vermeyebilir. Örneğin tamponda hafif çizilme, minik hasarlar gibi sürüş aksamında bozulma yaratmayacak kazalara ikamet araç hizmeti verilmez. Sigorta da ikame araç poliçe de klozlar ile sınırlandırılabilir. Klozlar hakkında detaylı bilgi almak için kloz nedir sayfamızı ziyaret edin.

İkame Araç İnfografik

İkame Araç Alma Şartları Nelerdir?

İkame araç alırken sigorta şirketlerinin istediği şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Sigorta şirketi ile yapılan sözleşmede ikame araç kullanma teminatının bulunmalıdır.
  • Aracın kullanılamayacak derece hasar almış olması gerekir.
  • Araç tamir süresinin 48 saati geçmedilir.
  • Sigorta şirketinin verdiği teminatlar içerisinde bir hasar gerçekleşmelidir.
İkame Araç Nedir?
İkame Araç Nedir?

Kaskoda İkame Araç Teminatı

Sigorta şirketi ile yapılan sözleşmelerde ikame araç teminatının bulunması dahilinde sigortalıya ikame araç temini sağlanır. Sözleşmede yer almayan teminatlar için sigortalı ikame araç alamaz. Yılda maksimum 2 kez ikame araç teminatından yararlanabilir. Sigortalıya verilecek olan ikame araç, kullanıcının konfor özelliklerine uygun olarak seçilir.


Kasko Sigortası Fiyatları - 09 Aralık 2022

İstanbul 7172 TL
Ankara 6981 TL
Diğer İller 6463 TL
İstanbul 7713 TL
Ankara 6969 TL
Diğer İller 6559 TL
İstanbul 9078 TL
Ankara 8458 TL
Diğer İller 7650 TL

Tüm Kasko Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


İkame Araç Ne Zaman Teslim Edilir?

Sigortalıya ikame araç temin süresi 24 saattir. Araç sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu en yakın kiralık araç firmasından alınır. Sigortalının ikame aracı kullanma süresi, eksper tarafından tutulan ekspertiz raporunda belirtilen ve poliçenizde yer alan süre kadardır. Sigorta şirketlerinin politikasına göre ikame araç süresi en fazla 7 ile 15 gün arasında değişir.

İkame Araç İçin Neler Gereklidir?

İkame araç temin edebilmek için kredi kartı sahibi olmak gerekir. Firmalar ikame aracın ücretinin kimin ödeyeceğine bakmaksızın, sigortalıya teminat içerisine alınmamış masraflar için boş bir kredi kartı slibi veya mail order formu imzalatılır. Firmalar boş bir kredi kartı slibini veya mail order formunu aşağıdaki durumlar için isterler:

  • trafik cezaları
  • yakıtın eksik teslim edilmesi
  • kasko poliçesi kapsamı dışında araca verilebilecek zararlar
  • kiralayanın kusurlu hareketlerinden dolayı kiralık aracın kullanılmamasından doğan ticari kayıplar 

Kasko sigortası servis teminatı hakkında detaylı bilgiyi kasko sigortası servis teminatı sayfamızdan edinin.

İkame Araç Ücretini Kim Öder?

İkame aracın çeşitli sebeplerden geç iade edilmesi durumunda, gün sayısı kadar sigortalının ödeme yapması gerekir. Ancak eksperin belirlediği gün kadar sigortalarıda araç durması dâhilinde kendi yaptığınız masraflar dışında ödeme yapmanıza gerek yoktur. Köprü, otoyol ücretleri ve trafik cezası tutarlarını sizin ödemeniz gerekir. 

Trafik Sigortasında İkame Araç Hizmeti Var mı?

Hayır, eğer poliçenizde ikame araç teminatı yer almıyorsa trafik sigortası karşılamaz. İkame araç teminatı içeren trafik sigorta poliçelerinde sigorta şirketleri ikame araç hizmeti sağlayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, meydana gelen kazanın sigorta şirketi tarafından daha önceden tanımlanmış kaza tanımına uygun olmasıdır.

Trafik ve kasko sigortalarınızın geçerlilik tarihini öğrenmek için araç sigorta sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

İkame Araç Kazası

İkame araç, kiralanan şirket tarafından kaskolu ise, sigortalı aracın tamiri için bir ücret ödemez. Fakat yapılan kaza sonucunda mutlaka kaza raporu tutulmalı ve bu rapor firmaya teslim edilmelidir. İkame araçlarda, verilen hizmetin kapsamı dışında kalan her türlü maddi ve bedeni kazalarda ücret sigortalının kendisinden temin edilir. Araçlarda bulunan ESP sistemi hakkında detaylı bilgiyi ESP nedir ve nasıl çalışır sayfamızdan edinin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et