İkame Araç Nedir?

Yayımlama: 25.10.2018 Güncelleme: 21.10.2020

İkame araç, aracınızın kaza veya arıza sonucu serviste kalacağı sürede kasko poliçesinde belirtilmiş olan onarım süresini aşılması halinde, geçici süre ile sigorta şirketi tarafından sigortalıya temin edilen araçtır. Eksper, aracınızın trafikte emniyetli bir sürüş için engel teşkil etmediğini belirlerse sigorta şirketi ikame araç hizmetini vermemektedir. Örneğin tamponda hafif çizilme, minik hasarlar gibi sürüş aksamında bozulma yaratmayacak kazalara ikamet araç hizmeti verilmez.

Sigorta da ikame araç poliçe de klozlar ile sınırlandırılabilir. Klozlar hakkında detaylı bilgi almak için kloz nedir sayfamızı ziyaret edin.

İkame Araç Alma Şartları Nelerdir?

İkame araç alırken sigorta şirketlerinin istediği bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Sigorta şirketi ile yapılan sözleşmede ikame araç kullanma teminatının bulunması,
 • Aracın kullanılamayacak derece hasar almış olması,
 • Araç tamir süresinin 48 saati geçeceği durumda olması,
 • Sigorta şirketinin verdiği teminatlar içerisinde bir hasarın olması,
Kasko Sigortası Fiyatları

Kaskoda İkame Araç Teminatı

Sigorta şirketi ile yapılan sözleşmelerde ikame araç teminatının bulunması dahilinde sigortalıya ikame araç temini sağlanır. Sözleşmede yer almayan teminatlar için sigortalı ikame araç alamaz.

 • Sigortalının ikame aracı kullanma süresi, eksper tarafından tutulan ekspertiz raporunda belirtilen ve poliçenizde yer alan süre kadar temin edilir. 
 • Yılda maksimum 2 kez ikame araç teminatından yararlanabilir.
 • Sigortalıya verilecek olan ikame araç, kullanıcının konfor özelliklerine uygun olarak seçilir. 
 • Sigortalıya ikame araç temin süresi 24 saattir ve sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu en yakın kiralık araç firmasında gerçekleşir.
 • İkame araç temin edebilmek için kredi kartı sahibi olmak gerekmektedir. Firmalar ikame aracın ücretinin kimin ödeyeceğine bakmaksızın, sigortalıya teminat içerisine alınmamış masraflar için boş bir kredi kartı slibi veya mail order formu imzalatacaklardır. Firmalar boş bir kredi kartı slibini veya mail order formunu;
 1. Trafik cezaları,
 2. Yakıtın eksik teslim edilmesi,
 3. Kasko poliçesi kapsamı dışında araca verilebilecek zararlar,
 4. Kiralayanın kusurlu hareketlerinden dolayı kiralık aracın kullanılmamasından doğan ticari kayıplar gibi durumlarda kullanabileceklerdir.

Kasko sigortası servis teminatı hakkında detaylı bilgiyi kasko sigortası servis teminatı sayfamızdan edinin.

Trafik Sigortasında İkame Araç Hizmeti Var mı?

Zorunlu trafik sigortalarında ikame araç hizmeti poliçenizde yer almadığı sürece bulunmamaktadır. Fakat her sigorta kendi özel şartlarını içerir. İkame araç teminatı içeren trafik sigorta poliçelerinde sigorta şirketleri ikame araç hizmeti sağlayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, meydana gelen kazanın sigorta şirketi tarafından daha önceden tanımlanmış kaza tanımına uygun olmasıdır.

Trafik ve kasko sigortalarınızın geçerlilik tarihini öğrenmek için araç sigorta sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

İkame Araç Kazası

İkame araç, kiralanan şirket tarafından kaskolu ise, sigortalı aracın tamiri için bir ücret ödemez. Fakat yapılan kaza sonucunda mutlaka kaza raporu tutulmalı ve bu rapor firmaya teslim edilmelidir. İkame araçlarda, verilen hizmetin kapsamı dışında kalan her türlü maddi ve bedeni kazalarda ücret sigortalının kendisinden temin edilir. Araçlarda bulunan ESP sistemi hakkında detaylı bilgiyi ESP nedir ve nasıl çalışır sayfamızdan edinin.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et