Kasko Sigortası Servis Teminatı

Güncelleme: 24.01.2024
Yayımlama: 20.10.2020
Paylaş
İçindekiler

Kasko Sigortası Servis Teminatı Nedir?

Servis teminatı, kasko sigortasına sahip aracın hasar görmesi durumunda onarım işlemlerinin anlaşmalı serviste yaptırmak için oluşturulan teminat türüdür. Anlaşmalı araç servisleri sayesinde sigorta şirketi sigortalının yapması gereken tüm ödemeleri aracın bulunduğu servise yaptırır.

Kasko Sigortası TeklifleriTrafik Sigortası Teklifleri

Anlaşmalı Servis Nedir?

Anlaşmalı servis, sigorta şirketleriyle anlaşarak sigorta sahiplerinin araçlarında oluşan hasarları sorunsuz ve hızlı bir şekilde onarıp tamirini yapan işletmelerdir. Kaza sonrası hasar alan aracın onarım sürecini yöneten bu işletmeler sigortalıyı sigorta şirketiyle mali işlemleri halleder. Bu servislerde sigortalının tüm işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilir. Servis, sigorta şirketi tarafından onaylanan hasarlı aracın tamirini yaptıktan sonra hasar ödemesini sigortalı yerine sigorta şirketinden tahsil eder.

Tüm araç sigortası teminatları ve açıklamalarına ulaşmak için sigorta teminatları sayfamızı ziyaret edin. 

Anlaşmalı Servislerde Hasar Onarımı Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı bir serviste aracın hasarının onarılması istendiği zaman trafik sigortasından yaptırılırken kaza tespit tutanağı beyan edilmelidir. Hasar kasko sigortası ile onarılmak istenirse sözlü beyan yeterlidir. Araç hangi sigorta firması ile sigortalıysa o sigorta şirketine ait hasar beyannamesi doldurulmalıdır. Hasar beyannamesinde doldurulması gereken alanlar şunlardır:

 • anlaşmalı servis adı
 • sigortalı veya mağdur kişinin T.C. kimlik numarası (şirket ise vergi no)
 • hasar talep şekli (tutanaklı veya beyanlı)
 • detaylı kasko hasar beyanı
 • sigortası veya mağdur aracın plakası
 • sürücünün adı ve soyadı
 • hasar tarihi ve saati
 • hasarın meydana geldiği il ve ilçesi
 • hasarın oluş şekli ve aracın hasar gören kısımları
Kasko Sigortası Servis Teminatı İinfografik

Kasko Sigortası Hangi Riskleri Karşılar?

Kasko sigortasının genel teminatları şöyle sıralanabilir: 

 1. Çarpma-Çarpılma: Aracın hareketli ya da hareketsiz olduğu durumlarda karşılaşılabilecek araca sabit veya hareketli bir cismin çarpması, düşmesi, yuvarlanması ve devrilmesi gibi kazalar bu kapsama girer. Bunun yanında üçüncü kişiler tarafından yapılabilecek hareketlerden doğan hasarlar da kasko güvencesindedir. Çarpma çarpılma hakkında daha detaylı bilgi almak için kaskoda gasp ve çalınma teminatı sayfamızı inceleyin. 
 2. Yanma: Kaza sonucu meydana gelebilecek yangınların yaratacağı hasarlar kasko kapsamına alınır. Daha detaylı bilgi için kasko sigortası yanma teminatı sayfamızı inceleyin.
 3. Çalınma veya Çalınmaya Teşebbüs: Kasko sigortası ile aracın ya da araca ait aksesuarların çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucunda oluşacak hasara karşı güvence oluşturulur.
 4. Ferdi Teminatlar: Meydana gelebilecek herhangi bir yaralanma veya hastalık durumunda sigortalının ve sigortalı yanında bulunan kişinin sağlık kurumuna ulaştırılması da kaskonun sağlar.

Kasko Sigortası Ek Teminatları

Kasko sigortası ana teminatların yanı sıra aşağıda yer alan ek teminatları da kapsayacak şekilde genişletilebilir: 

Kaynaklar: 

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.