Kasko Sigortası Hatalı Akaryakıt Dolumu Teminatı

Güncelleme: 21.10.2021 Yayımlama: 24.11.2020 | Okuma Süresi: 2 dk.

Araca Hatalı Akaryakıt Dolumu

Hatalı yakıt dolumu araca oldukça ciddi zararlar verir. Benzin istasyonlarında dikkatsizlik sonucu dizel yakıtlı araca benzin doldurulması ya da benzin yakıtlı araca dizel yakıt doldurulması ve hatta euro dizel yakıtlı araca klasik dizel yakıt doldurulması gibi durumlar araca hatalı akaryakıt dolmasına örnektir. Hatalı akaryakıt dolumundan akaryakıt istasyonu ve akaryakıt dolumu yapan kişi sorumludur.


Kasko Sigortası Fiyatları - 28 Eylül 2022

İstanbul 7712 TL
Ankara 6824 TL
Diğer İller 6222 TL
İstanbul 9653 TL
Ankara 8524 TL
Diğer İller 8083 TL
İstanbul 10922 TL
Ankara 10207 TL
Diğer İller 9385 TL

Tüm Kasko Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Hatalı Akaryakıt Dolum Zararını Kim Karşılar?

Araca yanlış akaryakıt dolumu sonucu oluşacak zarar Tüketici Kanunu tarafından düzenlenmiş olup benzin istasyonunun sorumluluğuna aittir. Yanlış yakıt dolumu yapılan araç sahibi mahkemeye başvurabilir. Teknik incelemeler sonucu kusur ispatlanır ve firmanın ihmali ortaya çıkarsa zarar karşılanır. Hatalı yakıt dolumunun fiş veya faturası saklı tutulmalıdır.

Güncel benzin, dizel ve LPG fiyatlarını görmek için akaryakıt fiyatları sayfamızı ziyaret edin. 

Hatalı Akaryakıt Dolumunda Ne Yapılmalıdır?

  • Araca yanlış yakıt doldurulduğunda araç çalıştırılmadan fark edilirse yalnızca deponun serviste temizlenmesi ile problem çözülebilir. Bu durumda hasar az olduğu için maliyet de az olur.
  • Araca yakıt dolumu yapıldıktan sonra verilen fişte yazan yakıtın doğruluğu kontak çalıştırılmadan önce kontrol edilmelidir.
  • Araca hatalı yakıt dolumu yapıldıktan sonra araç çalıştırıldıysa ve durum fark edildiyse yakıt boşaltıldıktan sonra tüm yakıt sisteminin temizlenmesi gerekir. Bu işlem oldukça maliyetlidir.

Tüm trafik ve kasko sigortası teminatlarına ulaşmak için sigorta teminatları ve açıklamaları sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Hatalı Akaryakıt Dolumu Ek Teminatı

Bunun yanı sıra kasko sigortasında ek teminat olarak hatalı akaryakıt dolum teminatı mevcuttur. İnceleme sonucu istasyon hatalı bulunmadığı durumda araç sahibinin zararı kendi karşılaması gerekebilir. Bu gibi öngörülmeyen durumlara karşı kasko sigortası aracı ve araç sahibini güvence altına alır. Yanlış akaryakıt dolumu gibi bir talihsizlik yaşandığında sigorta şirketi ile görüşmek faydalı olacaktır.

Kasko Sigortası Hatalı Akaryakıt Dolumu Teminatı İnfografik

Dizel Araca Benzin Doldurulması

Dizel yakıtlar pompaları yağlı yakıtlarla beslenen pompalardır. Bu yüzden dizel yakıtlı araca benzin doldurulduğunda aracın metal parçalarının birbirlerine sürtünmesine sebep olur. Dizel yakıtlı bir araca benzin dolumu yapıldığında yüksek tutarlarda masrafa sebep olabilir. Tüm yakıt sisteminin temizlenmesi yanı sıra yakıt borusu, yakıt tankı, katalizör değişimi, sensör arızası gibi sorunlara da neden olur. Dizel araca benzin doldurulduğu anlaşıldığı an yapılması gerekenler şunlardır:

  • Depoda bulunan benzinin acilen çekilmesi gerekir.
  • Depodaki benzinin çekilmesinin ardından deponun temizlenmesi gerekir.
  • Deponun doğru yakıt ile doldurulması gerekir.

Kasko çekici teminatı hakkında detaylı bilgi almak için kasko çekici teminatı sayfamızı inceleyin. 

Benzinli Araca Dizel Doldurulması

Benzinli araca dizel yakıt doldurulduktan sonra araç çalıştırıldıysa motor düzensiz çalışmaya ve yakıt sistemi arıza vermeye başlayacaktır. Tüm yakıt sisteminin temizlenmesinin yanı sıra katalizör değişimi de gerekebilir.

Kat edilen mesafeye veya Km başına yakıt tüketimi hesaplaması yapmak için yakıt tüketimi hesaplaması sayfamızı ziyaret edin.

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et