HesapKurdu logo

Kasko Sigortası Hatalı Akaryakıt Dolumu Teminatı

Güncelleme: 07.10.2022
Yayımlama: 24.11.2020
Paylaş
İçindekiler

Araca Hatalı Akaryakıt Dolumu

Hatalı yakıt dolumu araca oldukça ciddi zararlar verir. Benzin istasyonlarında dikkatsizlik sonucu dizel yakıtlı araca benzin doldurulması ya da benzin yakıtlı araca dizel yakıt doldurulması ve hatta euro dizel yakıtlı araca klasik dizel yakıt doldurulması gibi durumlar araca hatalı akaryakıt dolmasına örnektir. Hatalı akaryakıt dolumundan akaryakıt istasyonu ve akaryakıt dolumu yapan kişi sorumludur.

Kasko Sigortası Fiyatları - 27 Eylül 2023

Koru Sigorta

İstanbul

7589 TL

Ankara

7075 TL

Diğer iller

6486 TL

Aveon Sigorta

İstanbul

7879 TL

Ankara

7099 TL

Diğer iller

6708 TL

Neova Sigorta

İstanbul

10523 TL

Ankara

8793 TL

Diğer iller

8080 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Hatalı Akaryakıt Dolum Zararını Kim Karşılar?

Araca yanlış akaryakıt dolumu sonucu oluşacak zarar Tüketici Kanunu tarafından düzenlenmiş olup benzin istasyonunun sorumluluğuna aittir. Yanlış yakıt dolumu yapılan araç sahibi mahkemeye başvurabilir. Teknik incelemeler sonucu kusur ispatlanır ve firmanın ihmali ortaya çıkarsa zarar karşılanır. Hatalı yakıt dolumunun fiş veya faturası saklı tutulmalıdır.

Güncel benzin, dizel ve LPG fiyatlarını görmek için akaryakıt fiyatları sayfamızı ziyaret edin. 

Hatalı Akaryakıt Dolumunda Ne Yapılmalıdır?

  • Araca yanlış yakıt doldurulduğunda araç çalıştırılmadan fark edilirse yalnızca deponun serviste temizlenmesi ile problem çözülebilir. Bu durumda hasar az olduğu için maliyet de az olur.
  • Araca yakıt dolumu yapıldıktan sonra verilen fişte yazan yakıtın doğruluğu kontak çalıştırılmadan önce kontrol edilmelidir.
  • Araca hatalı yakıt dolumu yapıldıktan sonra araç çalıştırıldıysa ve durum fark edildiyse yakıt boşaltıldıktan sonra tüm yakıt sisteminin temizlenmesi gerekir. Bu işlem oldukça maliyetlidir.

Tüm trafik ve kasko sigortası teminatlarına ulaşmak için sigorta teminatları ve açıklamaları sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Hatalı Akaryakıt Dolumu Ek Teminatı

Bunun yanı sıra kasko sigortasında ek teminat olarak hatalı akaryakıt dolum teminatı mevcuttur. İnceleme sonucu istasyon hatalı bulunmadığı durumda araç sahibinin zararı kendi karşılaması gerekebilir. Bu gibi öngörülmeyen durumlara karşı kasko sigortası aracı ve araç sahibini güvence altına alır. Yanlış akaryakıt dolumu gibi bir talihsizlik yaşandığında sigorta şirketi ile görüşmek faydalı olacaktır.

Kasko Sigortası Hatalı Akaryakıt Dolumu Teminatı İnfografik

Dizel Araca Benzin Doldurulması

Dizel yakıtlar pompaları yağlı yakıtlarla beslenen pompalardır. Bu yüzden dizel yakıtlı araca benzin doldurulduğunda aracın metal parçalarının birbirlerine sürtünmesine sebep olur. Dizel yakıtlı bir araca benzin dolumu yapıldığında yüksek tutarlarda masrafa sebep olabilir. Tüm yakıt sisteminin temizlenmesi yanı sıra yakıt borusu, yakıt tankı, katalizör değişimi, sensör arızası gibi sorunlara da neden olur. Dizel araca benzin doldurulduğu anlaşıldığı an yapılması gerekenler şunlardır:

  • Depoda bulunan benzinin acilen çekilmesi gerekir.
  • Depodaki benzinin çekilmesinin ardından deponun temizlenmesi gerekir.
  • Deponun doğru yakıt ile doldurulması gerekir.

Kasko çekici teminatı hakkında detaylı bilgi almak için kasko çekici teminatı sayfamızı inceleyin. 

Benzinli Araca Dizel Doldurulması

Benzinli araca dizel yakıt doldurulduktan sonra araç çalıştırıldıysa motor düzensiz çalışmaya ve yakıt sistemi arıza vermeye başlayacaktır. Tüm yakıt sisteminin temizlenmesinin yanı sıra katalizör değişimi de gerekebilir.

Kat edilen mesafeye veya Km başına yakıt tüketimi hesaplaması yapmak için yakıt tüketimi hesaplaması sayfamızı ziyaret edin.

Benzin mi, Dizel mi?
Benzin mi, Dizel mi?

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.