Kasko Sigortası Hatalı Akaryakıt Dolumu Teminatı

Güncelleme: 09.11.2023
Yayımlama: 24.11.2020
Paylaş
İçindekiler

Araca Hatalı Akaryakıt Dolumu

Hatalı yakıt dolumu araca oldukça ciddi zararlar verir. Benzin istasyonlarında dikkatsizlik sonucu dizel yakıtlı araca benzin doldurulması ya da benzin yakıtlı araca dizel yakıt doldurulması ve hatta euro dizel yakıtlı araca klasik dizel yakıt doldurulması gibi durumlar araca hatalı akaryakıt dolmasına örnektir. Hatalı akaryakıt dolumundan akaryakıt istasyonu ve akaryakıt dolumu yapan kişi sorumludur.

Kasko Sigortası Fiyatları - 19 Haziran 2024

Aveon Sigorta

İstanbul

8797 TL

Ankara

8561 TL

Diğer iller

7853 TL

Koru Sigorta

İstanbul

9721 TL

Ankara

9027 TL

Diğer iller

9189 TL

Sompo Sigorta

İstanbul

12222 TL

Ankara

10785 TL

Diğer iller

9511 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Yanlış Yakıt Aracı Nasıl Etkiler?

Araca yanlış yakıt doldurulursa ve bu durum kontak çalıştırmadan fark edilirse, serviste yalnızca deponun temizlenmesi ile sorun halledilebiliyor. Hal böyle olunca hasar ve maliyet de daha az oluyor.

Ancak, yanlış yakıt doldurulup araç çalıştırıldıktan sonra durum fark edilirse, araçta ciddi zarar oluşmaya başlıyor. Bu durumda yakıtın boşaltılması ve aracın tüm yakıt sisteminin temizlenmesi gerekiyor. Bu işlem de çok maliyetli oluyor.

Hatalı Akaryakıt Dolum Zararını Kim Karşılar?

Araca yanlış akaryakıt dolumu sonucu oluşacak zarar Tüketici Kanunu tarafından düzenlenmiş olup benzin istasyonunun sorumluluğuna aittir. Yanlış yakıt dolumu yapılan araç sahibi mahkemeye başvurabilir.

Meydana gelen kusurun ispatlanması için belirli teknik incelemeler gerçekleştirilip, yakıtın o istasyondan alındığına dair fiş, fatura gibi belgeler isteniyor. Firmanın ihmaline veya dikkatsizliğe bağlı olarak kusurlu olduğu kanıtlanmasının ardından araç sahibinin zararı karşılanıyor.

Hatalı Akaryakıt Dolumunda Ne Yapılmalıdır?

  • Araca yanlış yakıt doldurulduğunda araç çalıştırılmadan fark edilirse yalnızca deponun serviste temizlenmesi ile problem çözülebilir. Bu durumda hasar az olduğu için maliyet de az olur.
  • Araca yakıt dolumu yapıldıktan sonra verilen fişte yazan yakıtın doğruluğu kontak çalıştırılmadan önce kontrol edilmelidir.
  • Araca hatalı yakıt dolumu yapıldıktan sonra araç çalıştırıldıysa ve durum fark edildiyse yakıt boşaltıldıktan sonra tüm yakıt sisteminin temizlenmesi gerekir. Bu işlem oldukça maliyetlidir.

Tüm trafik ve kasko sigortası teminatlarına ulaşmak için sigorta teminatları ve açıklamaları sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Hatalı Akaryakıt Dolumu Ek Teminatı

Bunun yanı sıra kasko sigortasında ek teminat olarak hatalı akaryakıt dolum teminatı mevcuttur. İnceleme sonucu istasyon hatalı bulunmadığı durumda araç sahibinin zararı kendi karşılaması gerekebilir. Bu gibi öngörülmeyen durumlara karşı kasko sigortası aracı ve araç sahibini güvence altına alır. Yanlış akaryakıt dolumu gibi bir talihsizlik yaşandığında sigorta şirketi ile görüşmek faydalı olacaktır.

Kasko Sigortası Hatalı Akaryakıt Dolumu Teminatı İnfografik

Dizel Araca Benzin Doldurulması

Dizel yakıtlar pompaları yağlı yakıtlarla beslenen pompalardır. Bu yüzden dizel yakıtlı araca benzin doldurulduğunda aracın metal parçalarının birbirlerine sürtünmesine sebep olur. Dizel yakıtlı bir araca benzin dolumu yapıldığında yüksek tutarlarda masrafa sebep olabilir. Tüm yakıt sisteminin temizlenmesi yanı sıra yakıt borusu, yakıt tankı, katalizör değişimi, sensör arızası gibi sorunlara da neden olur. Dizel araca benzin doldurulduğu anlaşıldığı an yapılması gerekenler şunlardır:

  • Depoda bulunan benzinin acilen çekilmesi gerekir.
  • Depodaki benzinin çekilmesinin ardından deponun temizlenmesi gerekir.
  • Deponun doğru yakıt ile doldurulması gerekir.

Kasko çekici teminatı hakkında detaylı bilgi almak için kasko çekici teminatı sayfamızı inceleyin. 

Benzinli Araca Dizel Doldurulması

Benzinli araca dizel yakıt doldurulduktan sonra araç çalıştırıldıysa motor düzensiz çalışmaya ve yakıt sistemi arıza vermeye başlayacaktır. Tüm yakıt sisteminin temizlenmesinin yanı sıra katalizör değişimi de gerekebilir.

Kat edilen mesafeye veya Km başına yakıt tüketimi hesaplaması yapmak için yakıt tüketimi hesaplaması sayfamızı ziyaret edin.

Benzin mi, Dizel mi?
Benzin mi, Dizel mi?

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.