Kasko Çekici Teminatı

Güncelleme: 24.01.2024
Yayımlama: 11.06.2020
Paylaş
İçindekiler

Kasko Çekici Teminatı Nedir?

Çekici teminatı, kasko sigortası poliçesine eklenebilen ek teminatlar olan yol yardım ya da asistans hizmetleri teminatlarının kapsadığı hizmetlerden biridir. Kasko poliçesi, bu ek teminatlardan birini kapsıyorsa, aracın yolda kalması durumunda sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu en yakın çekici, aracı kaldığı yerden alır ve aracın durumuna göre; en yakın servise, benzinliğe ya da lastik servisine ulaştırır.

Kasko Sigortası Fiyatları - 18 Temmuz 2024

Koru Sigorta

İstanbul

8454 TL

Ankara

7946 TL

Diğer iller

8045 TL

Aveon Sigorta

İstanbul

8502 TL

Ankara

7989 TL

Diğer iller

7568 TL

Sompo Sigorta

İstanbul

11806 TL

Ankara

10639 TL

Diğer iller

9343 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Kasko Çekici Teminatı Hangi Hizmetleri Sağlar?

Sigorta şirketleri, çekici hizmetini farklı teminatlar ve farklı paketler ile sunabilir, poliçeyi imzalamadan önce tüm teminatlar gibi çekici teminatının içeriği de kontrol edilmelidir. Kasko teknik asistans hizmetleri ya da kasko yol yardım hizmetleri ek teminatları içinde sunulan çekici hizmetinin kapsadığı bazı durumlar şu şekildedir;

 • Aracın kaza veya arıza sebebiyle yolda kalması durumunda, en yakın anlaşmalı servise ulaştırılması
 • Aracın yakıtının bitmesi durumunda, aracın en yakın benzin istasyonuna ulaştırılması
 • Aracın lastiğinin patlaması durumunda, en yakın anlaşmalı lastik servisine ulaştırılması 

Araca hatalı akaryakıt doldurulması durumunda olacaklar hakkında detaylı bilgiyi kasko sigortası hatalı akaryakıt dolumu teminatı sayfamızdan edinin. Motorlu taşıtların marka, model ve üretim yıllarına göre değerini belirten kasko değer listesi için sayfamızı ziyaret edin.

Çekici Hizmetinden Faydalanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Aracın yolda kalması durumunda, sigorta şirketinin acil yardım hattı aranarak çekici talep edilmelidir. Daha sonra, bulunulan konuma en yakın noktadaki çekici sigorta şirketi tarafından yönlendirilir. Çekici teminatı, aracın kaldığı noktadan alınarak en yakın servise, benzinliğe ya da lastikçiye götürülmesini kapsar. Servis ücretleri gibi giderler, poliçede yer alan ana ve ek teminatlara göre sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Kasko Çekici Teminatı Şartları

 • Çekici hizmeti genel olarak sigorta sahibinin ikamet adresinden 0 km mesafeden hizmete girer.
 • Aracın çekildiği adres en yakın anlaşmalı servislere yapılır.
 • Çekme hizmetinin bedeli belirli bir limite kadar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Poliçede belirtilen limitlere dikkat edilmelidir.
 • Bazı sigorta şirketleri tarafından çekici hizmeti bir yıl içerisinde belirli limitlerle karşılanarak azami işlem sınırı koyar.

Kasko Sigortası Ek Teminatları Nelerdir?

Kasko sigortası poliçelerinde yer alan iki farklı teminat çeşidi vardır. Ana teminatlar; kaza, hırsızlık ve yangın teminatlarıdır. Bunların dışındaki olası zararları teminat altına alan ek teminatlar, tercihe göre ek prim ödeyerek poliçeye eklenebilir. Çekici hizmeti de ek teminatlarda yer alan hizmetlerden biridir. Kasko sigortası poliçesine eklenebilen ek teminatlar şu şekildedir;

 • Yol yardım hizmetleri teminatı; aracın kaza, arıza veya yakıtının bitmesi sebebiyle yolda kalması durumunda, gerekli yol yardım hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmasını sağlar. Yol yardım hizmetleri hakkında daha fazla bilgiyi yol yardım hizmetleri sayfamızdan edinin.
 • Deprem teminatı; aracın depremden kaynaklanan yıkımlardan göreceği zararları teminat altına alır.
 • Sel ve su baskını teminatı; aracın sel ve su baskını sebebiyle karşılaşabileceği zararları karşılar.
 • Enflasyon teminatı; aracın enflasyon sebebiyle değer kaybetmesini önler.
 • Terör teminatı; araçta terör eylemleri veya iç karışıklık sebebiyle oluşabilecek zararları karşılar.
 • Ferdi kaza teminatı; kaza durumunda araçta bulunanların tedavi giderleri ve sakatlık ya da vefat durumunda sigortalı kişiyi teminat altına alır.
 • Ferdi kaza deprem teminatı; deprem anında araçta bulunan kişilerin karşılaşacağı zararları teminat altına alır.
 • İhtiyari mali mesuliyet teminatı; kaza durumunda oluşan maddi zarar, kasko sigortası veya trafik sigortası poliçesinde yer alan teminat bedelini aşarsa, aşan bedeli karşılar. Daha fazla bilgi almak için ihtiyari mali mesuliyet nedir sayfamızı ziyaret edin.
 • Hukuksal yardım teminatı; kazanın mahkemeye taşınması durumunda, oluşacak mahkeme masraflarını karşılar. Hukuksal yardım teminatı hakkında detaylı bilgi için kasko hukuksal koruma teminatı sayfamızdan edinin.
 • Eskime payı düşmeme teminatı; kazada hasar gören ve değiştirilmesi gereken eski parçalar yerine takılacak sıfır parçalar için istenecek ek ücretleri karşılar. 
 • Kullanım kaybı teminatı; kaza veya arıza sebebiyle aracın kullanılmadığı durumlarda, kiralık araç tahsis eder veya şehir içi taksi gibi ulaşım masrafları karşılanır.
 • Hasar ikame teminatı; araçta oluşacak hasar sonrası, kasko poliçesinin eski değeri üzerinden devam etmesi için ek bir prim ödememesini sağlar.
 • Alevsiz yangın teminatı; aracın elektrik tesisatı üzerinden oluşabilecek yangınların sebep olacağı zararları teminat altına alır.
 • Kilit sistemi teminatı; anahtarın çalınması ya da kaybolması gibi aracın kilit mekanizmasının değiştirilmesini gerektiren durumlarda ortaya çıkacak masrafları karşılar.
 • Yurt dışı teminatı; Türkiye sınırları dışında gerçekleşen kaza sebebiyle oluşacak maddi zararları teminat altına alır.

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Kara Araçları Kasko Genel Şartları 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.