Yol Yardımı Nasıl Alınır?

Güncelleme: 29.04.2016
Yol Yardımı Nasıl Alınır?

Ülkemizde aktif olarak kullanılan araç sayısı her geçen gün artmaktadır. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşanan hızlı artışla birlikte günün her saatinde trafikle karşılaşabiliyoruz. Bu durumun sonucu olarak, aracımızla yola çıktığımız andan itibaren olası bir riskle karşılaşma ihtimalimiz giderek artmaktadır. Trafikte bulunduğumuz süre içerisinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için birtakım önlemler almalıyız. Bunun dışında aracın uzun ya da kısa yolda arızalanması, yakıtsız kalması, çalınması gibi durumlarda yardıma ihtiyacınız olacaktır.

Kasko sigortası yaptırmak, alabileceğimiz önlemlerden biridir. Kasko sigortası; çarpma, çarpılma, yanma, çalınma gibi ana teminatları içerir. Bunların dışında ek teminatlar da satın alınabilir. Ayrıca kasko yol yardım hizmetlerini içinde barındırır. 

Sigorta şirketleri yol yardım paketlerini müşterilerine sunmaktadır. Yol yardım paketleri her sigorta şirketinde farklılık göstermektedir. Paketlerin teminatları aracın bulunduğu yere göre değişebilir ve bazı şirketler teminatları bulunan bölgeye göre sınırlarken bazı şirketlerin teminatları her yerde geçerlidir.

Kasko sigortası tekliflerine ulaşmak için tıklayın »

Alo Yol Yardım Nedir?

İhtiyaç duyduğunuz durumlarda sigorta şirketiniz tarafından sunulan “Alo Yol Yardım” ile aracınızın başına gelebilecek beklenmedik risklere karşı müşterilerine hizmet sağlamaktadır. Yol yardım hizmeti, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ve yasaların Karayolu olarak tanımladığı yollar dâhilinde geçerlidir. 

Her sigorta şirketi, 7/24 müşterilerine yol yardım hizmeti sağlamaktadır. Herhangi bir olumsuz durumla karşılaştığımızda sigorta şirketiniz “Alo Yol Yardım” hatlarını arayarak hizmet talep edebiliriz.

Yol Yardım Hizmetleri Teminatları

  • Aracın yolda kalması veya arızalanması durumunda aracın alınarak en yakın anlaşmalı servise götürülmesini söyleyebiliriz. Bu taşıma işlemi ücretsiz yapılmaktadır fakat serviste yapılan işlemlerin bedelinin ödenmesi sigorta şirketleri arasında farklılık göstermektedir. Bazıları bu işlemlerin ücretlerini karşılarken, bazıları ise ücretlerin sorumluluğunu üstlenmemeyi tercih edebilirler.
  • Aracın anahtarının çalınması, unutulması gibi durumlarda kilit hizmeti verilmesidir. Bu hizmet ile anahtarcı gönderilir ve bu kişinin masraflarını sigorta şirketi tarafından karşılamaktadır.
  • Lastik sorunları yaşayan sigortalı için lastiğin değişimiyle ilgili hizmet verilmesi de bir diğer teminattır. Bu hizmette işçilik masrafını şirketler karşılarken, malzeme masrafını ise sigortalı karşılamaktadır.
  • Yakıtı biten aracın çekilmesi için hizmet sağlanması da başka bir teminat çeşididir. Araç bölgenin en yakınında olan benzinciye çekilmektedir.
  • Satın alınan kasko sigortasında sigortalının teminatı varsa, sigortalıya aracının arızalanması durumunda ikame araç verilebilmektedir.
  • Aracın çalınmış ise vakit kaybetmeden polise haber vermelidir. Hırsızlık, kaskonun ana teminatları içinde yer aldığı için sigorta şirketine de hemen haber verilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Çekici hizmeti, her kaza ve bozulmada sadece bir defa olmak üzere verilir.
  • Aracın çekilmesi, kurtarılması ve lastik değiştirilmesi dışında kalan hizmetler, daimi ikametgâhın 25 km. mesafesinden itibaren verilmektedir.
  • Araç sürücüsünün; ilaç etkisinde veya zehirli ya da narkotik maddelerin etkisinde olması, kanındaki alkol düzeyinin kanunların müsaade ettiği düzeyin üzerinde olması ya da aracın sınıfına uygun ehliyete sahip olmaması durumunda hizmet verilmez.
  • Savaş, ayaklanma, grev, kamulaştırma, spor faaliyetleri, tehlikeli hobiler, ralliler, büyük makine patlamaları, nükleer ve radyoaktif etkilerle doğal afetlerden kaynaklanan kusurlar kapsam dışıdır.