Kasko Lastik Hasarlarını Karşılar mı?

Güncelleme: 19.09.2022 Yayımlama: 02.06.2020 | Okuma Süresi: 3 dk.

Kasko sigortası lastik hasarlarını poliçede belirtilen ek teminatlar kapsamında karşılar. Ancak sigorta poliçesinde ek teminatlar kapsamında belirtilen lastik hasarları her hasar durumunda karşılanmaz. 

Kasko Hangi Lastik Hasarlarını Karşılar?

 • Kasko sigortası lastik hasarını kapsaması için, hasarın mutlaka kaza ya da sabotaj gibi dış etkenler sebebiyle meydana gelmesi gerekir.
 • Yoldaki derin bir çukur ya da açık bırakılan bir kanalizasyon kapağı gibi yol hataları sebebiyle lastiğin yarılması durumunda kasko lastik değişimini kapsar. Lastiğin yarılması durumu sadece lastiğe değil aracın rot ayarlarına da zarar verebilir. Bu durumda hasar sigorta tarafından karşılanır.

Herhangi kaza veya dış etken olmadan yıpranma ya da eskime sebebiyle zarar gören lastiğin değişimini kasko karşılamaz. 

Kasko Lastik Yarılmasını Karşılar mı?

Evet, eğer hasar kaza ya da sabotaj sonu gibi dış etkenler kaynaklı meydana geldiyse lastik yarılmasını karşılar.  Uzun süre kullanım sonucu oluşan lastik yarılmalı kasko kapsamında değildir. 


Kasko Sigortası Fiyatları - 28 Eylül 2022

İstanbul 7712 TL
Ankara 6824 TL
Diğer İller 6222 TL
İstanbul 9653 TL
Ankara 8524 TL
Diğer İller 8083 TL
İstanbul 10922 TL
Ankara 10207 TL
Diğer İller 9385 TL

Tüm Kasko Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Lastik Değişimi Durumunda Kasko Ne Kadar Ödeme Yapar?

Kasko sigortası kapsamına giren lastiklerde meydana gelen zararlarda sigorta şirketi sigortalıya bir ödeme yapar ancak lastik ücretinin tamamı ödenmez, bir kesinti yapılır. Kıymet kazanma tenzili denilen bu kesinti, araçta zamanla eskiyen, yıpranan tüm parçalar için yapılan ödemelerde geçerlidir. Bu kesinti, lastiğin alınma süresine göre %50’ye kadar çıkabilir.

Kış aylarında zorunlu kılınan kış lastiği hakkında detaylı bilgiyi kış lastiği uygulaması sayfamızdan, yaz lastikleri hakkında detaylı bilgiyi yaz lastiği sayfamızdan edinin.

Kasko Lastik Hasarını Karşılar mı?

Lastik Patlaması Durumunda Kasko Yol Yardım Hizmeti

Kasko sigortası, herhangi bir kaza ya da dış etken olmadan patlayan lastiğin değişim ücretini karşılamaz; ancak sigorta poliçesi, yol yardım hizmetlerini kapsıyorsa çekici hizmetinden faydalanılabilir. Yol yardım hizmetlerinin kapsamları, sigorta şirketlerinin sundukları farklı paketlerde değişiklik gösterir. Yol yardım hizmetinin neler olduğu hakkında detaylı bilgi için yol yardım hizmet nedir sayfamızı inceleyin.

Lastik patlaması poliçede yer alan yol yardım hizmetleri kapsamında yer alıyorsa lastik hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilir ve araç en yakındaki lastik servisine çektirilebilir. Araç lastik bakımı hakkında detaylı bilgiye araç lastik bakımı hakkında bilinmesi gerekenler sayfamızdan ulaşın.

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Kasko Sigortasının Kapsamadığı Durumlar

Kasko sigortasının kapsadığı durumlar, poliçede yer alan teminatlara göre değişiklik gösterir. Kasko sigortası poliçesine; çalınma, yanma, kaza ve dış etkenler sebebiyle zarar görme gibi ana teminatların dışında ek teminatlar da eklenebilir. Ancak kasko sigortasında poliçenin geçersiz olduğu durumlar aşağıdaki gibidir:

 • sürücünün uyuşturucu madde etkisindeyken kazaya karışması
 • sürücünün alkol sınırını aşmış halde kazaya karışması
 • savaş, darbe, isyan, iç savaş gibi durumlar
 • araç ehliyeti olmayan bir kişi tarafından kullanıldığı sırada kazaya karışılması
 • yağ değişimi, antifiriz eklenmesi gibi sürücünün sorumluluğunda olan durumların aksatılması sebebiyle meydana gelen hasarlar
 • aracın periyodik bakımının aksatılması sebebiyle meydana gelen hasarlar
 • seyir halindeyken aracın lastiği patlarsa ya da herhangi bir kaza veya dış etken olmadan oluşan mekanik ve elektronik hasarlar
 • kaza ya da arıza durumunda çekilen aracın zarar görmesi durumunda ve aracın ruhsatlı sefer yapan gemi ya da trenler dışında herhangi bir yöntemle taşınması sırasında meydana gelen hasarlar
 • nükleer kazalar ya da nükleer saldırılar sonucu veya bu gibi durumlar sonrasında alınan tedbirler sebebiyle araçta meydana gelen hasarlar
 • ruhsatta belirtilen taşıma sınırının üstünde yük veya yolcu taşınması sebebiyle oluşan hasarlar
Kasko Hangi Durumlarda Hasarı Karşılamaz?
Kasko Hangi Durumlarda Hasarı Karşılamaz?

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et