Kaza Sonrası Trafik Sigortası Tazminat Ödemesi

Güncelleme: 05.07.2022 Yayımlama: 03.02.2020 | Okuma Süresi: 3 dk.
İMM Sigortası Teklifi Al

Otomobil Trafik Sigortası Teminat Limitleri

Trafik sigortası, yaptırılması zorunlu bir sigorta olduğu için araç tipine göre değişir ve her yıl belirlenen oranda artar ve ilgili kurum tarafından belirlenen asgari teminat ve limitler sigorta şirketleri arasında değişiklik olmaksızın geçerlidir. Trafik sigortasında, belirlenen teminat limitlerinde değişiklik yapılmasa da sigorta şirketleri tarafından sağlanan ek hizmetler ile teminat genişletilebilir.

Trafik Sigortası Teminatları Trafik Teminat Limitleri
Maddi Hasar Araç Başına Limit 100.000 TL
Maddi Hasar Kaza Başına Limit 200.000 TL
Sağlık Gideri Kişi Başına Limit 1.00.000 TL
Sağlık Gideri Kaza Başına Limit 5.000.000 TL
Ölüm ve Sakatlanma Kişi Başına Limit 1.000.000 TL
Ölüm ve Sakatlanma Kaza Başına Limit 5.000.000 TL

*Tablo 2022 yılına ait otomobiller için belirlenen teminat limitlerini içerir.


Trafik Sigortası Fiyatları - 03 Ekim 2022

İstanbul 2456 TL
Ankara 2319 TL
Diğer İller 2256 TL
İstanbul 2546 TL
Ankara 2407 TL
Diğer İller 2318 TL
İstanbul 2992 TL
Ankara 2810 TL
Diğer İller 2669 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Maddi Zararlarda Tazminat İçin Gerekli Belgeler

 • Kaza tespit tutanağı
 • Kaza sonrası oluşan hasarı gösteren fotoğraflar
 • Kazaya karışan tarafların ehliyet ve ruhsat fotokopileri
 • Yalnızca gerekli durumlarda eksper ve alkol raporu
 • Trafik sigortası poliçe örneği

Bedeni Zararlarda Tazminat İçin Gerekli Belgeler

Yaralanma Durumunda

 • Kaza tespit tutanağı
 • Kazada yaralanan kişinin hastaneden aldığı taburcu kağıdı
 • Reçete
 • Hastane giderlerini belgeleyen fatura, fiş, dekont ya da makbuzlar

Sakatlanma Durumunda

 • Kaza tespit tutanağı
 • Tam teşekküllü bir hastaneden alınan hastane raporu
 • Kazada sakatlanan kişinin gelir durumunu gösteren belge
 • Kaza yargıya taşındıysa, sonucu gösteren mahkeme kararı

Vefat Durumunda 

 • Kaza tespit tutanağı
 • Ölüm belgesi / Vefat epikrizi
 • Nüfus kayıt örneği veya ölüm mirasçı bildirim formu
 • Savcılık raporu (vefat adli olay olması durumunda)
 • Kaza ile ilgili diğer belgeler

Trafik sigortasında zaman aşımı hakkında merak edilenleri trafik sigortasında zaman aşımı sayfamızdan edinin.

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Trafik Sigortası Ne Kadar Tazminat Öder?

Trafik kazalarında belirlenen kusur oranı, ödenen tazminat miktarında etkilidir. Tüm trafik kazaları için geçerli olan standart bir tazminat bedeli söz konusu değildir.

Kaza sonrası, tarafınıza ödenecek tazminat bedeli, yüzdelik kusur oranına göre düşer. Yaralanma veya sakatlanma durumunda da işten uzak kalma gibi birçok değişken ödenen tazminat beledinde etkili olur. Sakatlanma ve ölüm teminatı hakkında detaylı bilgi almak için trafik sigortası sakatlanma ve ölüm teminatı sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Manevi Tazminat Öder mi?

Standart trafik sigortası teminatları, manevi tazminatı kapsamaz. Ancak trafik kazası sebebiyle yaralanan veya sakatlanan kişiler manevi tazminat talebiyle de dava açabilirler. Trafik sigortası, diğer tüm sigortalardan farklı olarak karşı tarafın zararlarını karşılayan bir sigorta olduğu için, karşı taraf manevi tazminat davası açarsa bu durum sigorta şirketinin sorumluluğundadır. 

Trafik sigortası manevi tazminat hakkında daha detaylı bilgiyi trafik sigortası manevi tazminat öder mi sayfamızdan edinin.

Kazada Karşı Tarafın Trafik Sigortası Olmaması Durumunda Ne Olur?

Öncelikle, trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmak bir suçtur. Trafik kazası durumunda karşı taraf kusurlu ise ve trafik sigortası yoksa zararları bireysel olarak ödemekle yükümlüdür. Karşı taraf, bireysel ödeme yapmazsa, güvence hesabından tazminat talep edebilirsiniz.

Güvence hesabı, kazaya karışan araçlardan birinin trafik sigortası olmaması veya kazaya karışan araçlardan birinin tespit edilememesi gibi durumlarda zarar gören araç sahiplerinin zararlarını karşılamak için devlet tarafından açılmıştır. Kaza sonrası trafik sigortası kimin hasarını öder öğrenmek için trafik sigortası kimin hasarını öder sayfamızı ziyaret edin.

Devlet tarafından kurulan hesap hakkında detaylı bilgiyi güvence hesabı sayfamızdan edinin.

Trafik Sigortasının Tazminat Ödemediği Durumlar

Türkiye Sigortalar Birliği tarafından açıklanan Trafik Sigortası Genel Şartları dokümanı, trafik sigortasının tazminat ödemediği istisnai durumları açıklar. Öncelikle tazminat ödenmesi için, aracın hareket halinde olması gerekir. Sigorta ettiren taraf, kusurlu ise yalnızca üçüncü tarafların zararları karşılanır. Kaza sırasında araçta bulunan eşyaların değeri trafik sigortası kapsamında değildir. Trafik sigortası kamu malına verilen zararı karşılar mı öğrenmek için trafik sigortası kamu zararlarını karşılar mı sayfamızı ziyaret edin.

Sigorta Tahkim Komisyonu

Tazminat talebinde bulunan kişi sigorta şirketiyle sorun yaşaması halinde Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapılabilir. Sigorta hukuku üzerinde eğitim almış kişiler tarafından oluşan komisyon sayesinde uyuşmazlıklar çözülür.

Sigorta hakemi, en fazla 4 ay içerisinde konuyu inceler ve taraflara iletir. Karara itiraz etme hakkına her iki taraf sahiptir. Süreç komisyon içerisinde çözüme ulaşmadığı takdirde mahkemeye başvurularak dava açılabilir.

Komisyon hakkında daha detaylı bilgiyi Sigorta Tahkim Komisyonu sayfamızdan edinebilir, başvuru formuna sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et