HesapKurdu logo

Kaza Sonrası Trafik Sigortası Tazminat Ödemesi

Güncelleme: 20.01.2023
Yayımlama: 03.02.2020
Paylaş
İçindekiler
İMM Sigortası Teklifi Al

Otomobil Trafik Sigortası Teminat Limitleri

Trafik sigortası, yaptırılması zorunlu bir sigorta olduğu için araç tipine göre değişir ve her yıl belirlenen oranda artar ve ilgili kurum tarafından belirlenen asgari teminat ve limitler sigorta şirketleri arasında değişiklik olmaksızın geçerlidir. Trafik sigortasında, belirlenen teminat limitlerinde değişiklik yapılmasa da sigorta şirketleri tarafından sağlanan ek hizmetler ile teminat genişletilebilir.

Trafik Sigortası TeminatlarıTrafik Teminat Limitleri
Maddi Hasar Araç Başına Limit120.000 TL
Maddi Hasar Kaza Başına Limit240.000 TL
Sağlık Gideri Kişi Başına Limit1.200.000 TL
Sağlık Gideri Kaza Başına Limit6.000.000 TL
Ölüm ve Sakatlanma Kişi Başına Limit1.200.000 TL
Ölüm ve Sakatlanma Kaza Başına Limit6.000.000 TL

*Tablo 2023 yılına ait otomobiller için belirlenen teminat limitlerini içerir.


Trafik Sigortası Fiyatları - 5 Şubat 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3128 TL

Ankara

2924 TL

Diğer iller

2733 TL

HDI Sigorta

İstanbul

3295 TL

Ankara

3204 TL

Diğer iller

3023 TL

Ray Sigorta

İstanbul

3603 TL

Ankara

3528 TL

Diğer iller

2960 TL


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Maddi Zararlarda Tazminat İçin Gerekli Belgeler

 • Kaza tespit tutanağı
 • Kaza sonrası oluşan hasarı gösteren fotoğraflar
 • Kazaya karışan tarafların ehliyet ve ruhsat fotokopileri
 • Yalnızca gerekli durumlarda eksper ve alkol raporu
 • Trafik sigortası poliçe örneği

Bedeni Zararlarda Tazminat İçin Gerekli Belgeler

Yaralanma Durumunda

 • Kaza tespit tutanağı
 • Kazada yaralanan kişinin hastaneden aldığı taburcu kağıdı
 • Reçete
 • Hastane giderlerini belgeleyen fatura, fiş, dekont ya da makbuzlar

Sakatlanma Durumunda

 • Kaza tespit tutanağı
 • Tam teşekküllü bir hastaneden alınan hastane raporu
 • Kazada sakatlanan kişinin gelir durumunu gösteren belge
 • Kaza yargıya taşındıysa, sonucu gösteren mahkeme kararı

Vefat Durumunda 

 • Kaza tespit tutanağı
 • Ölüm belgesi / Vefat epikrizi
 • Nüfus kayıt örneği veya ölüm mirasçı bildirim formu
 • Savcılık raporu (vefat adli olay olması durumunda)
 • Kaza ile ilgili diğer belgeler

Trafik sigortasında zaman aşımı hakkında merak edilenleri trafik sigortasında zaman aşımı sayfamızdan edinin.

  Trafik Sigortası Ne Kadar Tazminat Öder?

  Trafik kazalarında belirlenen kusur oranı, ödenen tazminat miktarında etkilidir. Tüm trafik kazaları için geçerli olan standart bir tazminat bedeli söz konusu değildir.

  Kaza sonrası, tarafınıza ödenecek tazminat bedeli, yüzdelik kusur oranına göre düşer. Yaralanma veya sakatlanma durumunda da işten uzak kalma gibi birçok değişken ödenen tazminat beledinde etkili olur. Sakatlanma ve ölüm teminatı hakkında detaylı bilgi almak için trafik sigortası sakatlanma ve ölüm teminatı sayfamızı ziyaret edin.

  Trafik Sigortası Manevi Tazminat Öder mi?

  Standart trafik sigortası teminatları, manevi tazminatı kapsamaz. Ancak trafik kazası sebebiyle yaralanan veya sakatlanan kişiler manevi tazminat talebiyle de dava açabilirler. Trafik sigortası, diğer tüm sigortalardan farklı olarak karşı tarafın zararlarını karşılayan bir sigorta olduğu için, karşı taraf manevi tazminat davası açarsa bu durum sigorta şirketinin sorumluluğundadır. 

  Trafik sigortası manevi tazminat hakkında daha detaylı bilgiyi trafik sigortası manevi tazminat öder mi sayfamızdan edinin.

  Kazada Karşı Tarafın Trafik Sigortası Olmaması Durumunda Ne Olur?

  Öncelikle, trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmak bir suçtur. Trafik kazası durumunda karşı taraf kusurlu ise ve trafik sigortası yoksa zararları bireysel olarak ödemekle yükümlüdür. Karşı taraf, bireysel ödeme yapmazsa, güvence hesabından tazminat talep edebilirsiniz.

  Güvence hesabı, kazaya karışan araçlardan birinin trafik sigortası olmaması veya kazaya karışan araçlardan birinin tespit edilememesi gibi durumlarda zarar gören araç sahiplerinin zararlarını karşılamak için devlet tarafından açılmıştır. Kaza sonrası trafik sigortası kimin hasarını öder öğrenmek için trafik sigortası kimin hasarını öder sayfamızı ziyaret edin.

  Devlet tarafından kurulan hesap hakkında detaylı bilgiyi güvence hesabı sayfamızdan edinin.

  Trafik Sigortasının Tazminat Ödemediği Durumlar

  Türkiye Sigortalar Birliği tarafından açıklanan Trafik Sigortası Genel Şartları dokümanı, trafik sigortasının tazminat ödemediği istisnai durumları açıklar. Öncelikle tazminat ödenmesi için, aracın hareket halinde olması gerekir. Sigorta ettiren taraf, kusurlu ise yalnızca üçüncü tarafların zararları karşılanır. Kaza sırasında araçta bulunan eşyaların değeri trafik sigortası kapsamında değildir. Trafik sigortası kamu malına verilen zararı karşılar mı öğrenmek için trafik sigortası kamu zararlarını karşılar mı sayfamızı ziyaret edin.

  Sigorta Tahkim Komisyonu

  Tazminat talebinde bulunan kişi sigorta şirketiyle sorun yaşaması halinde Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapılabilir. Sigorta hukuku üzerinde eğitim almış kişiler tarafından oluşan komisyon sayesinde uyuşmazlıklar çözülür.

  Sigorta hakemi, en fazla 4 ay içerisinde konuyu inceler ve taraflara iletir. Karara itiraz etme hakkına her iki taraf sahiptir. Süreç komisyon içerisinde çözüme ulaşmadığı takdirde mahkemeye başvurularak dava açılabilir.

  Komisyon hakkında daha detaylı bilgiyi Sigorta Tahkim Komisyonu sayfamızdan edinebilir, başvuru formuna sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

  Benzer Yazılar

  Kasko Sigortası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?Araç Pert İşlemleriSigorta Şirketleri Çağrı MerkezleriTrafik Sigortası Manevi Tazminat Öder mi?Pert Kasko Sigortası

  Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

  Sigorta Tavan Fiyat Hesaplama 2023Trafik ve Kasko Sigortası Sorgulama Araç Muayene Ücreti Hesaplama 2023Yıllık Araba Masrafı Hesaplama

  “Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

  Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

  Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
  MERSİS Numarası: 0577050290800014
  Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

  Hesapkurdu logo

  Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.