Trafik Kazalarında Açılabilecek Davalar

Güncelleme: 20.01.2023
Yayımlama: 28.01.2019
Paylaş
İçindekiler

TÜİK’in verilerine göre, 2022 senesinde Türkiye'nin kara yollarında oluşan trafik kazası 64.387 olarak belirtiliyor. Bu kazaların 129’u ölümlü, 29.035'i yaralanmalı trafik kazası ve 41 542'si maddi hasarlı kaza olarak kayıtlarda yer alıyor. Bundan dolayı, yargı sisteminde trafik kazalarına bağlı davalar çok fazla yer tutuyor.

Ülkemizde sıkça meydana gelen trafik kazaları hakkında bilgi almak için Türkiye'de trafik kazalarının nedenleri yazımızı ziyaret edin. 

Trafik Kazalarında Kimler Dava Açma Hakkına Sahiptir?

Trafik kazası meydana geldiğinde mağdur olan kişi kendisi veya mağdur öldüğünde yasal mirasçıları dava açabiliyor. Bununla birlikte, zarar gören kişinin vefat etmesi durumunda maddi ve manevi zarar gören yakınları, annesi, babası, eşi, çocukları, kardeşleri, nişanlısı ve onun bakımı, desteği altında bulunan kişiler zararlarının tazminini isteyebiliyor.

Trafik kazası sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili bilgi alın.

Kaza Sonrası Hangi Davalar Açılabilir?

Trafik kazası ile ilgili tazminat talebinde bulunabilmek için eylemin Borçlar Hukuku’nun haksız fiili düzenleyen ilgili maddesi kapsamında yer alması gerekiyor. Yani; kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille bir başka kişiye zarar veren şahıs bu zararı gidermekle yükümlü oluyor. Trafik kazasından sonra meydana gelen zarar maddi ya da manevi olabiliyor.

  • Eğer kaza ölümlü olursa cenaze giderleri, ölüm hemen gerçekleşmemişse tedavi giderleri, ölenin desteği ve bakımından mahrum kalan kişilerin uğradıkları kayıplar dava yoluyla talep edilebiliyor.
  • Eğer trafik kazasından sonra zarara uğrayanın bedensel bir zararı söz konusu ise tedavi giderleri, kazanç kaybı, çalışma gücünün azalmasından ya da kaybedilmesinden oluşan kayıpları, ekonomik geleceğinin sarsılmasına bağlı kayıpları talep edebiliyor.
  • Maddi zararların yanı sıra manevi zararlar da talep edilebiliyor. Hâkim, olayın özelliklerini göz önünde bulundurarak, zarar görene ya da zarar görenin yakınlarına manevi tazminat olarak uygun bir bedelin ödenmesine karar verebiliyor.

Hayvan kazalarında trafik sigortası tedavi masraflarını karşılar mı öğrenmek için hayvan kazalarında sigorta tedavi masraflarını karşılar mı sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Kazası Tazminat Davası Kimlere Karşı Açılır?

Kazanın durumuna göre aşağıdaki kişi veya kurumlara karşı dava açılabilir:

  1. Kazaya sebebiyet veren sürücüye 
  2. Araç işletene, 
  3. Sigorta firmasına 
  4. Güvence hesabına 

Maddi ve manevi tazminat davası açabilmek için yasada öngörülen süre 2 yıl olarak belirtiliyor. Kazanın olduğu tarihten itibaren 10 sene sonra da dava açma hakkı zamanaşımına uğruyor.

Güvence hesabı hakkında detaylı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Manevi Tazminat Alacağı

Trafik kazasında yaralanma durumu olduysa kişinin kendisine veya vefat etmesi durumunda yakınlarına; kazaya neden olandan alınmak üzere manevi tazminata hükmedilebiliyor. Manevi tazminatın belirlenmesinde “Trafik Kazasının meydana geldiği şekil”, “kusur hali”, “yaralanmanın derecesi” “tarafların ekonomik ve sosyal durumları” “vefat eden kişiye yakınlık derecesi” gibi kriterleri etkili oluyor.

Maddi Tazminat Alacağı

Trafik kazasında vefat olması durumunda geride kalanlar; (kişinin annesi, babası, eşi, çocuğu, ya da bakmakla yükümlü olduğu varsa halası, teyzesi, yengesi) destekten yoksun kalma tazminatı almaya hak kazanıyor.

Trafik kazası sonucunda yaralanan kişinin, maluliyet hali varsa iş güç kaybı tazminatı, hastane ve tedavi giderleri, çalışamamasından dolayı kazanç kaybı tazminatına hak kazanıyor.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.