HesapKurdu logo

Beyanlı Trafik Cezası Nedir?

Güncelleme: 30.12.2022
Yayımlama: 06.08.2019
Paylaş
İçindekiler

Ülkemizde her geçen gün trafiğe çıkan otomobil sayısı ve otomobil kullanan kişi sayısı artıyor. Bu sebeple trafik kazaları, bilinçsiz otomobil kullanımı, trafik kuralları ihlali, alkollü araç kullanılması, hatalı sollamalar gibi sıklıkla rastladığımız olumsuz durumlarla karşılaşılıyor. 

Trafikte yapılan her türlü uygunsuz davranış kişinin kendisi ile birlikte trafikte bulunan tüm otomobil ve kullanıcılarını tehlike altına sokuyor. Bu durumun önüne geçmek için de trafikte her türlü olumsuz davranışın önüne geçebilmek için caydırıcı trafik cezaları uygulanmaya çalışılıyor. 

Trafik Sigortası Fiyatları - 29 Mart 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3207 TL

Ankara

3055 TL

Diğer iller

3044 TL

HDI Sigorta

İstanbul

3659 TL

Ankara

3593 TL

Diğer iller

3408 TL

Allianz Sigorta

İstanbul

3942 TL

Ankara

3608 TL

Diğer iller

3494 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Beyanlı Trafik Cezası Nedir?

Trafik cezası almış olan kişilere ceza ile ilgili bildirim gönderiliyor. Bu bildirim posta yoluyla yapılmakta olup kişinin kendisine beyan ediliyor. Tebliğ PTT görevlileri aracılığıyla kişinin ikametgâhı MERNIS sisteminde kayıtlı adresi dikkate alınarak yapılıyor. Belirtilen ikametgâh adresinde kişinin kendisi yok ise o konutta oturan şahıslara tebliğ ediliyor.

Yapılan tebliğ sonrası trafik cezası için resmi süreç başlıyor. İlgili tarih esas alınarak erken ödeme indirimi ya da faiz, cezai işlemleri için uygulama başlamış oluyor. Bu şekilde yapılan ceza bildirimlerine beyanlı trafik cezası deniyor.

2023 trafik ceza tutarlarını öğrenmek hesaplama aracımızı ziyaret edin.

Beyanlı Trafik Cezasının Diğer Cezalardan Farkı Nedir?

Aracı kullanan kişinin yaptığı olumsuz davranışlardan dolayı aldığı trafik cezası yazılı olarak kendisine tebliğ ediliyor. Bu tür kişinin bizzat kendisine bildirilen cezalar beyanlı trafik cezası olarak adlandırılıyor. Sürücünün trafikte kurallara uymaması sonucu o an yakalanıp belgesine el konulması, hapis cezasının verilmesi veya açılan kamu davaları gibi cezalar beyanlı trafik cezalarından ayrılan cezalar oluyor. 

Beyanlı Trafik Cezasını Nasıl Ödeyebilirim?

Beyanlı trafik cezası ödeme işlemi online olarak yapılabiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdare Başkanlığı tarafından oluşturulan uygulamalardan yararlanacak olan kişiler, işlemlerini ücretsiz bir şekilde yapabiliyor.

Beyanlı trafik cezası ödeme işleminin online olarak yapılabilmesi için ilk olarak sorgulama yapılması gerekiyor. Sorgulama sonrasında çıkan ceza ya da cezalar seçilerek beyanlı trafik cezası ödeme işlemi yapılabiliyor. 

Trafik ceza sorgulama ve ödeme ile ilgili detaylı bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Trafik Cezalarında İndirim Uygulanıyor mu?

Trafik cezasının kişiye tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme yapılması durumunda %25 indirimden yararlanılabiliyor. 30 gün aşılması durumunda ise her ay için %5 faiz uygulanıyor.

Trafik Cezamın Olduğunu Öğrendim Fakat Tebliğ Almadım

Trafik cezası olan kişinin adresine posta yoluyla ceza tebliğ ediliyor. Resmi kayıtlarda bulunan ikametgâh adresinde kişinin kendisine eğer kişinin kendisi yoksa konutta yaşayan kişilere veriliyor. Kişinin evde bulunmaması durumunda yazılı ihbar bırakılıp tebliğ muhtarlığa teslim ediliyor. Kişinin belirtilen adres dışında ikametgâh etmesi ve bu adresi güncellememesi kişi sorumluluğundadır. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.