Tamamlayıcı Trafik Sigortası

Güncelleme: 09.11.2022 Yayımlama: 20.07.2020 | Okuma Süresi: 2 dk.

Tamamlayıcı Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası poliçesine ek teminatlar eklenerek oluşturulan tamamlayıcı trafik sigortası, dar kapsamlı bir kasko sigortası çeşidi düşünülebilir. Zorunlu trafik sigortası, kaza durumunda yalnızca karşı tarafın zararlarını karşılayan bir sigorta türüdür. Tamamlayıcı trafik sigortası ise, zorunlu trafik sigortası poliçesinin kapsamının genişletilmesi ile oluşturulan bir sigorta çeşididir. Kaza durumunda üçüncü tarafların zararlarının karşılamasının yanı sıra, zorunlu trafik sigortasının kapsamı dışında kalan bazı teminatları da içerir. 

Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası TeklifleriEn Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

40.000 TL 48 Ay Vade

Toplam Maliyet 68.964 TL
Faiz Oranı %1,99
Aylık Taksit 1.437 TL
Toplam Maliyet 62.436 TL
Faiz Oranı %1,59
Aylık Taksit 1.301 TL
Toplam Maliyet 77.575 TL
Kâr Payı %2,49
Aylık Taksit 1.616 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele


Tamamlayıcı Trafik Sigortası Teminatları

Tamamlayıcı trafik sigortası, daraltılmış bir kasko sigortası olarak değerlendirilebilir. Kasko sigortası tarafından teminat altına alınan durumlardan yalnızca bazılarını içeren tamamlayıcı trafik sigortası; bu sebeple daha uygun fiyatlıdır. Sigorta şirketleri ve sundukları paketlerde tamamlayıcı trafik sigortası teminatları farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak sunulan teminatlar aşağıdaki gibidir;

  • Yol yardım: Bu teminat ile kaza, arıza, lastik patlaması veya yakıt bitmesi durumunda yolda kalan sigortalılar, çekici hizmetinden faydalanabilir. Yol yardım hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için yol yardım hizmeti nedir sayfamızı ziyaret edin.
  • İhtiyari mali mesuliyet: Zorunlu trafik sigortası, kaza durumunda karşı tarafın zararlarını belirli bir limite kadar karşılar. Tamamlayıcı trafik sigortası ihtiyarı mali mesuliyet teminatı ile bu limit 250.000 TL'ye kadar yükseltilebilir. Böylece zorunlu trafik sigortası poliçesinde yer alan limitin karşılamadığı durumlarda bu teminat devreye girer ve sigortalı güvence altına alınır. İhtiyari mali mesuliyet hakkında daha detaylı bilgiyi ihtiyari mali mesuliyet sayfamızdan edinin. 
  • Araç bakım: Bu teminat ile belirli noktalarda araca belirli bakım hizmetleri ücretsiz olarak yaptırabilir; bazı işlemler için de ekstra indirim elde edilebilir. 
  • Ekstra asistans: Kaza durumunda yedek araç, kaza sonrasında belirli bir limite kadar şehir içi taksi ücreti veya kısa sürede çekici hizmeti gibi bazı durumlar, ekstra asistans teminatı kapsamında yer alır. Kasko sigortası asistans hizmetleri hakkında bilgi almak için kasko asistans hizmetleri sayfamızı ziyaret edin.
Tamamlayıcı Trafik Sigortası

Tamamlayıcı Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası Farkları

  • Tamamlayıcı trafik sigortası, kasko sigortası poliçesinde yer alan ana teminatlardan yalnızca bir ya da birkaçını içerir. Bu sebeple prim bedeli daha uygundur.
  • Tamamlayıcı trafik sigortası; kaza, hırsızlık veya afet durumunda karşılaşılabilecek zararların kısıtlı bir bölümünü karşılar.
  • Kasko sigortası ise ana teminatlar kapsamında, aracınızın başına gelebilecek olası birçok zararı teminat altına alır.
  • Kasko sigortası, ek teminatlar ile daha da genişletilebilir.
  • Tamamlayıcı trafik sigortası, sigorta şirketleri tarafından zorunlu trafik sigortasının genişletilmiş bir modeli olarak sunulur.
  • Kasko sigortası zorunlu trafik sigortasından tamamen bağımsız bir sigorta modelidir. 

Kasko sigortasının teminatlarını ve avantajlarını kasko sigortası teminatları sayfamızdan edinin.

Tamamlayıcı Trafik Sigortasını Kimler Alabilir?

Tamamlayıcı trafik sigortasını aktif bir şekilde trafik sigortası poliçesi bulunan tüm otomobil veya kamyonet sahipleri satın alabilir. Kamyonet trafik sigortası hakkında detaylı bilgiyi kamyonet trafik sigortası sayfamızdan edinin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et