Kloz Nedir? Kloz Çeşitleri Nelerdir?

Güncelleme: 05.04.2024
Yayımlama: 01.04.2020
Paylaş
İçindekiler

Kloz; sigorta sözleşmelerine eklenebilen sigorta kapsamını arttıran veya azaltan özel şart veya poliçenin bir bölümüdür. Sözleşmenin gerçek sınırlarını detaylı olarak belirler. Sigorta yaptırırken sözleşmelerin içerikleri önem taşır. Sözleşme imzalanmadan önce bu maddeler dikkatli olarak okunmalıdır. 

Trafik Sigortası Fiyatları

Sigorta Sözleşmelerinde Klozların Amacı Nedir?

Sigorta poliçelerinde her iki tarafın; yani sigortalı ve sigortacının haklarını koruyan maddeler mevcuttur. Bir tarafın yararına olan bir madde diğer tarafın zararına olabilir. Bu maddeler genel olarak belirtilmesinin yanı sıra bazı kloz bölümler veya özel şartlar ile özelleştirilir. Bir şartın uygulanabileceği durumların hiçbir açık kalmaksızın belirtilmesi, hem sigortacının hem de sigortalı kişinin haklarını bilmesi ve hangi koşullarda kullanabileceği konusunda bilinçli olması konusunda faydalıdır.

Kloz Çeşitleri Nelerdir?

Sözleşmelerde mevcut haklar klozlar ile kısıtlanmış veya geçersiz hale getirilmiş olabilir. Bazen de klozlar ile haklar genişletilmiş olabilir. Bazı kloz çeşitleri şunlardır;

  • Araç cam klozu
  • Hasarsızlık indirimi klozu
  • Çekme kurtarma klozu
  • İkame araç klozu
  • Aksesuar klozu
  • Fırtına klozu
  • Kara taşıtları klozu
  • Kar ağırlığı klozu

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların araç kredisi faizlerine ulaşmak için araç kredisi başvurusu sayfamızı ziyaret edin.

Araç Cam Klozu

Araçlarda yaşanan hasar durumunda aracın camlarında meydana gelebilecek hasarlar kloz ile kısıtlanmış olabilir. Örneğin; orijinal cam yerine anlaşmalı firmaların camlarının kullanılması maddesi yer alabilir. Bunun gibi kısıtlamalar önceden bilinmelidir.

Hasarsızlık İndirimi Klozu

Poliçe yenileme döneminde hasarsızlık indirimi hakkının yanmaması için, bu kloza özellikle dikkat edilmelidir. Hangi hasarların sigorta firması tarafından karşılanacağı ve hasarsızlığı etkileyeceği bu klozda mevcuttur. Hasarsızlık indirimi sorgulaması için sigorta hasarsızlık indirimi kademesi sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Çekme Kurtarma Klozu

Sözleşmede kaza durumunda aracın çekici ile çekileceği maddesi yer alsa da, bu kloz ile yıllık limit ve ücret sınırı konulmuş olabilir. Yani başka bir ilde kaza yaşandığında çekici ücret limitini aşarsa kalan ücreti kişiden talep edebilir.

İkame Araç Klozu

Sözleşmede ikame araç temin edileceği maddesi bu kloz ile sınırlandırılmış olabilir. Örneğin; araç yalnızca çekici ile servise götürülürse ikame araç verileceği maddesi mevcut olabilir. İkame aracın ne olduğu ve şartları hakkında detaylı bilgiyi ikame araç sayfamızdan edinin.

Kara Taşıtları Klozu

Kara taşıtlarının sigortalı şeylere çarpması sonucu meydana gelen hasar temin edilebilecekken, eğer taşıtı kullanan kişi sigortalının kendisi veya hareketlerinden fiilen sorumlu olduğu bir kişiyse karşılanmaması klozu mevcuttur.

Aksesuar Klozu

Araç satın alındıktan sonra eklenen aksesuarlar, kloz ile bazı kurallara bağlanabilir. Sonradan aksesuar ekleyen kişilerin bu maddelere dikkat etmesi gerekir.

Konut sigortası klozu şu şekildedir:


        İstediğiniz teminatları ekleterek çok kısa bir süre içerisinde konut sigortası sahibi olabilir evinizi ve eşyalarınızı risklere karşı koruyabilirsiniz.


Fırtına Klozu

Konut sigortasında fırtınanın meydana getireceği zararların karşılanacağı maddesi mevcut iken, deniz, dere ya da kanalların taşması sonucu vereceği zararlar bu kloz ile sınırlanabilir. Daha detaylı bilgi için konut sigortası fırtına ve dolu teminatı sayfamızı inceleyin.

Kar Ağırlığı Klozu

Yoğun kar yağışından dolayı çatıda biriken karın veya buzun kayması veya düşmesi durumunda meydana gelen zararın sigortaya konu olan konutun zarar vermesi teminata eklenmiştir. 

Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.