HesapKurdu logo

Araç Sigortalarında Muafiyet Nedir?

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 01.08.2018
Paylaş
İçindekiler

Meydana gelen hasarın belli bir kısmını sigortalının üstlenmesi anlamına gelen sigorta muafiyeti, kasko ile özdeşleşen bir terim olarak karşımıza çıkıyor. 

Trafikte meydana gelen kazaların, yaralanmaların ve maddi hasarların en az seviyede olmasında, hasar miktarının ödenmesini sağlayan kasko, önemli bir hizmet sunuyor.

Araç sigortasında muafiyeti tercih eden kişiler; kasko poliçesinde en uygun fiyat beklentisi içinde oluyor. Muafiyet oranı, sigortalıya göre değişiklik gösteriyor. Bu oran, sigortalı ve sigorta yapan firmanın görüşmesine göre belirleniyor.

Bu sigorta türü Türkiye sınırlarında geçerli oluyor. İsteğe bağlı olarak ek primle yurt dışı teminatı da veriliyor. 


Kasko Sigortası Fiyatları - 4 Şubat 2023

Aveon Sigorta

İstanbul

7817 TL

Ankara

7402 TL

Diğer iller

7110 TL

Zurich Sigorta

İstanbul

8166 TL

Ankara

7118 TL

Diğer iller

6529 TL

Koru Sigorta

İstanbul

8678 TL

Ankara

8133 TL

Diğer iller

7981 TL


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Kaskoda Muafiyet Nedir?

Her geçen gün sigorta şirketleri arasındaki rekabet artıyor. Bundan dolayı ihtiyaçlarına cevap verebilecek kasko paketini bulmaya çalışan tüketiciler sigorta şirketlerini alternatif ürün geliştirmeye yönlendiriyor. Bu kasko türü, bütçesini aştığından kasko yaptırmak istemeyen kişilerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Kasko muafiyeti, iyi ürün ve uygun fiyatın kesiştiği satın alma noktasında, ekstra %40’a varan indirimler sunan bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Kimi zaman avantajlı bir alternatif olarak görünen bu seçenek ile poliçeye, aracın herhangi bir hasar alması halinde yapılacak ödemeye kesinti getirmesi koşulu ekleniyor. Bu kesinti oranı, araç bedelinin %1’i, %2’si ya da %3’ü miktarında veya poliçeye işlenen sabit bir miktar da olabiliyor. Kasko muafiyetinde sabit bir miktar belirlenmediği takdirde aracın değeri yapılacak kesinti miktarını belirleyen unsur oluyor.

Kasko muafiyeti, aracın çalınması, ağır hasar görmesi veya kullanılmaz duruma gelmesi gibi tehlikelere karşı bütçe dostu fiyatlarla güvence altına alıyor.

Araç Sigortalarında Muafiyet Nedir?

Kimler Muafiyetli Kaskoyu Tercih Etmeli?

Kasko muafiyetini tercih etmeden önce bilinmesi gereken durumlar mevcut. Aracın şehir içinde ne sıklıkla trafiğe çıktığı ve mini hasar teminatının olup olmadığı muhakkak göz önünde bulundurulmalıdır. Sıklıkla küçük meblağlı hasar yapan araçlar için kasko muafiyeti uygun bir alternatif olmayabilir.

Eğer; standart kasko primi araç değeri %10’a yakın ya da %10’dan çoksa, aracınız, şehir içinde çok sık kullanılan bir araç değilse, poliçenizde mini hasar teminatı bulunuyorsa kasko muafiyeti sizin için cazip bir seçenek olabilir.

Plakadan hasar kaydı sorgulamak için plakadan hasar kaydı sorgulama sayfamızı ziyaret edin. 

Tenzili Muafiyet Nedir?

Tenzili muafiyet, meydana gelen hasarın belirli bir miktarının sigortalı tarafından ödenmesini ifade ediyor. Bu miktar, sigorta bedelinin ya da hasarın bir yüzdesi olarak karşımıza çıkıyor. Sigortanın geçerli olduğu dönemde oluşan bir hasar için olabileceği gibi, toplam hasar bedeli için de olabiliyor. Tenzili muafiyet oranı ya da miktarı yüksek ise, sigortalının ödeyeceği prim miktarı da o derece azalıyor.

Tenzili Muafiyet Nasıl Hesaplanır?

Tenzili muafiyete örnek verecek olursak; 750 TL muafiyeti bulunan bir sigorta poliçesinde hasar belirtilen tutarı geçiyorsa hasarı geçen tutar sigorta sahibine ödeniyor. Eğer hasar tutarın altında bulunuyorsa ödeme yapılmıyor.

Muafiyet bedeli hesabı, belirlenen sigorta bedeline göre değişiklik gösteriyor. Yaşanması muhtemel risklerin meydana gelmesi halinde sigortalıya düşen pay belirlenen oranda oluyor.

Benzer Yazılar

Plakadan Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?Eşdeğer Parça UygulamasıSigortada Rücu Hakkı Nedir, Şartları Nelerdir?Araç ModifiyesiAraç Değer Koruma Sigortası Nedir?

Kasko Sigortası Hesaplama Araçları

Araç Kasko Değer Listesi 2023İkinci El Araç Satış Fiyatı Hesaplama

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.