Kasko Sigortalarını Karşılaştır

Eşdeğer Parça Uygulaması

Güncelleme: 18.07.2018

Eşdeğer Parça Nedir?

Eşdeğer parça, hasarlı araç tamirinde orijinali ile aynı işleve sahip ya da orijinale en yakın olarak kullanılan ancak orijinal olmayan parçadır.

Hasarlı araç tamir süresince araç sahiplerinin aklını kurcalayan konulardan biri aracın hangi servise götürüleceğidir. Sigorta şirketleri bu durumda anlaşmalı araç servislerine yönlendirme yaparken araç sahipleri markanın resmi servisine götürmek isteyebiliyor. Bu aşamada yetkili bir sigorta şirketinden kasko yaptıran araç sahiplerinin avantajı, bu servislerin birçok avantajından da faydalanmak oluyor.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Başvurusu %2,27 1.503 TL
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu %2,36 1.534 TL
Vakıfbank Taşıt Kredisi Başvurusu %2,39 1.545 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Uygulaması

Sigorta denilince ilk akla gelen güvence oluyor. Örneğin; kasko sigortası ile almış bulunduğunuz teminatlarla birlikte oluşan kazada meydana gelen masrafların büyük bir bölümüni sigorta karşılıyor.

Sigortada amaç; sigortalının hasar giderlerini olabildiğince azaltmak ve sigortalıyı büyük masraflardan kurtarıp, maddi kayıpları engellemek. Bu durumda sigorta satın almak oldukça mantıklı bi seçenek oluyor.

Sigorta satın alınan şirket en az sigorta poliçesi kadar önemli. Poliçenin devam ettiği süre ve hasar durumu da dahil her şekilde sigorta şirketi ile iletişim kurmanız gerekiyor. Sigortalının karşısına çıkan olumsuzluklardan biri de aracın hasar alan kısmının onarılmak yerine parça değişikliği yapılması oluyor. İşte tam da bu noktada sigorta şirketleri anlaşmalı olduğu servislerinde aracın onarılması veya gerek görülüyorsa parça değişiminin yapılmasına imkân sunuyor. Ancak değişimi yapılan parçalar her zaman orijinal veya orijinale yakın olmayabiliyor. Bu durumla sık sık karşılaşan sigortalı oldukça zor durumda kalabiliyor.

Eşdeğer Parça Uygulaması ve Sigorta

Bu uygulamada olan olumsuzlardan dolayı bu gidişata dur demek amacıyla Hazine Müsteşarlığı, eşdeğer parça sertifikası uygulamasını başlattı. Bu uygulama 1 Haziran 2015’te yürürlüğe girdi. Getirilen bu zorunluluk ile sigorta şirketleri artık sigorta yaptıran kişilere eşdeğer sertifikası vermek zorunda kalıyor. Yani bu demek oluyor ki; aracın orijinal parçası yerine takılan eşdeğer parçanın orijinalliğe uygunluğunu belirten sertifikayı ibraz etmek durumunda kalıyor. Bundan dolayı sigorta şirketleri uzman bir belgelendrime firması ile anlaşma yapıyor. Bu firmalar, tarfsız, mali yeterliliği “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge” koşullarınca eşdeğer parça takibini yapabilecek kapasiteye sahip olmalı. Ayı zamanda bu firmalar TÜRKAK’ın veya IAF’ın çatısı altında yer alıyor. Araçta kullanılan eşdeğer parçanın üstünde belirtilen belgenin bilgileri ve takibe esas sayı bilgisini içeren etiketler bulunuyor.

Türk Standartlar Enstitüsü eşdeğer parça belgelendirme süreci ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Eşdeğer Parça Uygulaması

Kasko ve Trafik Sigortasında Eşdeğer Parça

Hazine Müsteşarlığı tarafından 1 Haziran 2015 yılında yürürlüğe giren uygulama ile birlikte artık araçlarda daha uygun fiyatlı yerli üretim parçaların da kullanılabiliyor. Bu nedenle vatandaş açısından sigorta ücretlerinde olumlu bir etki görünebilir.

Yeni yürürlükle sonrası araç sahipleri, arabalarında kullanılacak olan yedek parçalarda orijinal ürünler yerine TSE tarafından yetkili birimlerce temin edilen eşdeğer parçaları kullanabilecekler. Bu durum sonucunda da düzenlemeye gidilerek fiyatlarda indirim yapılması bekleniyor. 

Gerçekleşen değişiklik sonucunda ülke ekonomisinde önemli payı bulunan otomotiv parçalarındaki ithalat rakamlarının düşmesi, yerli üretimin giderek güçlenerek, sektörde önemli bir yerde söz sahibi olunması hedefleniyor.

Araçların orjinal parçalarının yerli parçalara göre çok daha pahalı olduğu düşünüldüğünde bu uygulama sonucu aynı kriterlerdeki yerli ürünler de orijinal gibi kullanılıyor. Bu sayede araçların sigortasını bozmuyor.

1 dk. içinde tamamen online olarak aracınıza özel sigorta şirketlerinin en ucuz trafik sigortası tekliflerine ulaşın, en uygun kasko sigortası fiyatlarını karşılaştırın."Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan