Eşdeğer Parça Uygulaması

Yayımlama: 18.07.2018 Güncelleme: 09.09.2020

Eşdeğer Parça Nedir?

Eşdeğer parça, hasarlı araç tamirinde orijinal ile aynı işleve sahip ya da orijinale en yakın olarak kullanılan ancak orijinal olmayan parçadır. Hasarlı araç tamir süresince araç sahiplerinin aklını kurcalayan konulardan biri aracın hangi servise götürüleceğidir. Sigorta şirketleri bu durumda anlaşmalı araç servislerine yönlendirme yaparken, araç sahipleri markanın resmi servisine götürmek isteyebilir. Bu aşamada yetkili bir sigorta şirketinden kasko yaptıran araç sahiplerinin avantajı, bu servislerin birçok avantajından da faydalanmak oluyor.

Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Uygulaması

Sigorta denilince ilk akla gelen güvence oluyor. Örneğin; kasko sigortası ile almış bulunduğunuz teminatlarla birlikte oluşan kazada meydana gelen masrafların büyük bir bölümünü sigorta karşılıyor. Sigortada amaç; sigortalının hasar giderlerini olabildiğince azaltmak ve sigortalıyı büyük masraflardan kurtarıp, maddi kayıpları engellemek. Bu durumda sigorta satın almak oldukça mantıklı bir seçenek oluyor.

Sigortalının karşısına çıkan olumsuzluklardan biri de aracın hasar alan kısmının onarılmak yerine parça değişikliği yapılması oluyor. İşte tam da bu noktada sigorta şirketleri anlaşmalı olduğu servislerinde aracın onarılması veya gerek görülüyorsa parça değişiminin yapılmasına imkân sunuyor. Ancak değişimi yapılan parçalar her zaman orijinal veya orijinale yakın olmayabiliyor. Bu durumla sık sık karşılaşan sigortalı oldukça zor durumda kalabiliyor. Araçlarda servis ve parça seçimi nasıl olmalı öğrenmek için araç servis ve parça seçimi yazımızı inceleyin.

40.000 TL 60 Ay Vade İçin En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Toplam Maliyet 60.944 TL
Faiz Oranı %1,25
Aylık Taksit 1.016 TL
Toplam Maliyet 61.888 TL
Faiz Oranı %1,30
Aylık Taksit 1.031 TL
Toplam Maliyet 61.888 TL
Faiz Oranı %1,30
Aylık Taksit 1.031 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

Eşdeğer Parça Uygulaması ve Sigorta

Bu uygulamada olan olumsuzlardan dolayı Hazine Müsteşarlığı, eşdeğer parça sertifikası uygulamasını başlattı. Bu uygulama 1 Haziran 2015’te yürürlüğe girdi. Getirilen bu zorunluluk ile sigorta şirketleri artık sigorta yaptıran kişilere eşdeğer sertifikası vermek zorunda kalıyor. Yani bu demek oluyor ki; aracın orijinal parçası yerine takılan eşdeğer parçanın orijinalliğe uygunluğunu belirten sertifikayı ibraz etmek durumunda kalıyor. Bundan dolayı sigorta şirketleri uzman bir belgelendirme firması ile anlaşma yapıyor.

Bu firmalar, tarafsız, mali yeterliliği “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge” koşullarınca eşdeğer parça takibini yapabilecek kapasiteye sahip olmalı. Ayı zamanda bu firmalar TÜRKAK’ın veya IAF’ın çatısı altında yer alıyor. Araçta kullanılan eşdeğer parçanın üstünde belirtilen belgenin bilgileri ve takibe esas sayı bilgisini içeren etiketler bulunuyor.

Eşdeğer Parça Uygulaması

Kasko ve Trafik Sigortasında Eşdeğer Parça

  1. Hazine Müsteşarlığı tarafından 1 Haziran 2015 yılında yürürlüğe giren uygulama ile birlikte artık araçlarda daha uygun fiyatlı yerli üretim parçaların da kullanılabiliyor. Bu nedenle vatandaş açısından sigorta ücretlerinde olumlu bir etki görünebilir.
  2. Yeni yürürlük sonrası araç sahipleri, arabalarında kullanılacak olan yedek parçalarda orijinal ürünler yerine TSE tarafından yetkili birimlerce temin edilen eşdeğer parçaları kullanabilecekler. Bu durum sonucunda da düzenlemeye gidilerek fiyatlarda indirim yapılması bekleniyor. 
  3. Gerçekleşen değişiklik sonucunda ülke ekonomisinde önemli payı bulunan otomotiv parçalarındaki ithalat rakamlarının düşmesi, yerli üretimin giderek güçlenerek, sektörde önemli bir yerde söz sahibi olunması hedefleniyor.
  4. Araçların orjinal parçalarının yerli parçalara göre çok daha pahalı olduğu düşünüldüğünde bu uygulama sonucu aynı kriterlerdeki yerli ürünler de orijinal gibi kullanılıyor. Bu sayede araçların sigortasını bozmuyor.

Araçlarda yaşanan minik hasarlarda uygulanan ve orijinalliğini bozmayan boyasız göçük düzeltme işlemi hakkında detaylı bilgiyi boyasız göçük düzeltme sayfamızdan edinin.

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge

Türk Standartları Enstütüsü TSE Eşdeğer Parça Belgelendirme Süreci 

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et