Araç Rayiç Bedel Nedir, Nasıl Belirlenir?

Güncelleme: 29.03.2022 Yayımlama: 15.09.2020 | Okuma Süresi: 3 dk.

Araç Rayiç Bedel Nedir?

Araç rayiç bedeli, bir aracın modeli, motor gücü gibi teknik özellikleri ile hasar geçmişi, kat ettiği kilometre ve güncel ekonomik şartlara göre belirlenen o günkü değerine denir. Genel rayiç bedel hakkında detaylı bilgiyi rayiç bedel sayfamızdan edinin. 


Trafik Sigortası Fiyatları - 28 Eylül 2022

İstanbul 2419 TL
Ankara 2276 TL
Diğer İller 2229 TL
İstanbul 2500 TL
Ankara 2357 TL
Diğer İller 2277 TL
İstanbul 2949 TL
Ankara 2775 TL
Diğer İller 2643 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Rayiç Bedel Neden Önemlidir?

Kasko sigortası yaptırırken hasar durumunda araç rayiç bedelinin bilinmesi önemlidir. Poliçe düzenlenirken ya da hasar durumunda sigorta şirketi tarafından ödeme yapılırken aracın alındığı tarihteki değeri değil o dönem geçerli olan değeri yani araç rayiç bedeli esas alınır. Sovtaj hakkında detaylı bilgi almak için sovtaj nedir sayfamızı inceleyin.

Araç Rayiç Bedeli Nasıl Belirlenir?

Araç rayiç bedeli belirlenirken Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından açıklanan kasko değer listesi ile ikinci el araç alım satım yapılan web sitelerinde yer alan ilanlar baz alınır. Poliçede araç rayiç bedelinin belirlenmesinde kullanılacak referans kaynağı belirtilir. Araç rayiç bedeli belirlenirken kullanılanlar şunlardır:

  • ikinci el araç ilan siteleri
  • araç ithalat ve ihracat firmaları ve web siteleri
  • gazetelerin ikinci el ilanları, süreli yayınlar, galeriler.

Bir kaza sonrası araçların pert olması sonucu araç pert işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için araç pert işlemleri sayfamızı inceleyin. 

Araç Rayiç Bedel Nedir İnfografik

Araç Rayiç Bedeli Nasıl Sorgulanır?

Araç rayiç bedeli sorgulamak için aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz:

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol


Araç Kasko Değeri Nedir?

Araç kasko değeri, Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından aracın markası, modeli ve tipine göre belirlenen güncel değerine denir. Araç kasko değeri araç rayiç bedeli belirlenmesinin yanı sıra MTV ödemesi ve ikinci el araç alım satımında da referans alınır.

Kasko sigortası tazminatı hesaplama konusunda detaylı bilgiyi kasko sigortası tazminatı nasıl hesaplanır sayfamızdan edinin. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi, TSB tarafında aylık olarak açıklanan, araçların markası ve modeline göre değerlerinin verildiği listedir. Araç rayiç bedeli belirlenirken aracın bu listedeki ederi baz alınır. TSB tarafından açıklanan kasko değer listesinde 15 yaşından küçük tüm araçların kasko değerleri görülebilir. 

Aracınızın model yılı ve tipini seçerek güncel kasko değerini kasko değer listesi sayfamızdan hesaplayın.

Kasko Değer Listesi Nedir?
Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko Sigortası Prim Fiyatları

Kasko sigortası prim fiyatları aşağıdaki etkenler belirler:

  • aracın modeli
  • kasko değeri
  • bulunduğu il
  • sürücünün hasar geçmişi gibi birçok etken göz önüne alınır.

Poliçe kapsamına giren teminatlar da kasko sigortası prim bedelini etkiler ek teminatlarla poliçe genişledikçe prim bedeli de artar. Kasko sigortası yaptırmadan önce birden fazla sigorta şirketinden teklif alarak en iyi teklif aldığından emin olmak gerekir. 

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Kasko Değer Listesi 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et