Araç Rayiç Bedel Nedir, Nasıl Belirlenir?

Yayımlama: 15.09.2020 Güncelleme: 05.05.2021

Araç Rayiç Bedel Nedir?

Araç rayiç bedeli, bir aracın modeli, motor gücü gibi teknik özellikleri ile hasar geçmişi, kat ettiği kilometre ve güncel ekonomik şartlara göre belirlenen o günkü değerine denir. Genel rayiç bedel hakkında detaylı bilgiyi rayiç bedel sayfamızdan edinin. 

Kasko Sigortası TeklifleriTrafik Sigortası Teklifleri

Rayiç Bedel Neden Önemlidir?

Kasko sigortası yaptırırken hasar durumunda araç rayiç bedelinin bilinmesi önemlidir. Poliçe düzenlenirken ya da hasar durumunda sigorta şirketi tarafından ödeme yapılırken aracın alındığı tarihteki değeri değil o dönem geçerli olan değeri yani araç rayiç bedeli esas alınır. Sovtaj hakkında detaylı bilgi almak için sovtaj nedir sayfamızı inceleyin.

Araç Rayiç Bedeli Nasıl Belirlenir?

Araç rayiç bedeli belirlenirken Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından açıklanan kasko değer listesi ile ikinci el araç alım satım yapılan web sitelerinde yer alan ilanlar baz alınır. Poliçede araç rayiç bedelinin belirlenmesinde kullanılacak referans kaynağı belirtilir. Araç rayiç bedeli belirlenirken kullanılanlar şunlardır:

  • ikinci el araç ilan siteleri
  • araç ithalat ve ihracat firmaları ve web siteleri
  • gazetelerin ikinci el ilanları, süreli yayınlar, galeriler.

Bir kaza sonrası araçların pert olması sonucu araç pert işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için araç pert işlemleri sayfamızı inceleyin. 

Araç Rayiç Bedel Nedir İnfografik

Araç Rayiç Bedeli Nasıl Sorgulanır?

Araç rayiç bedeli sorgulamak için aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz:

Araç Kasko Değeri Nedir?

Araç kasko değeri, Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından aracın markası, modeli ve tipine göre belirlenen güncel değerine denir. Araç kasko değeri araç rayiç bedeli belirlenmesinin yanı sıra MTV ödemesi ve ikinci el araç alım satımında da referans alınır.

Kasko sigortası tazminatı hesaplama konusunda detaylı bilgiyi kasko sigortası tazminatı nasıl hesaplanır sayfamızdan edinin. 

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

40.000 TL 48 Ay Vade

Toplam Maliyet 62.036 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.292 TL
Toplam Maliyet 60.075 TL
Faiz Oranı %1,50
Aylık Taksit 1.252 TL
Toplam Maliyet 60.826 TL
Faiz Oranı %1,55
Aylık Taksit 1.267 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi, TSB tarafında aylık olarak açıklanan, araçların markası ve modeline göre değerlerinin verildiği listedir. Araç rayiç bedeli belirlenirken aracın bu listedeki ederi baz alınır. TSB tarafından açıklanan kasko değer listesinde 15 yaşından küçük tüm araçların kasko değerleri görülebilir. 

Aracınızın model yılı ve tipini seçerek güncel kasko değerini kasko değer listesi sayfamızdan hesaplayın.

Kasko Değer Listesi Nedir?
Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko Sigortası Prim Fiyatları

Kasko sigortası prim fiyatları aşağıdaki etkenler belirler:

  • aracın modeli
  • kasko değeri
  • bulunduğu il
  • sürücünün hasar geçmişi gibi birçok etken göz önüne alınır.

Poliçe kapsamına giren teminatlar da kasko sigortası prim bedelini etkiler ek teminatlarla poliçe genişledikçe prim bedeli de artar. Kasko sigortası yaptırmadan önce birden fazla sigorta şirketinden teklif alarak en iyi teklif aldığından emin olmak gerekir.

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Kasko Değer Listesi 

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et