Araç Rayiç Bedel Nedir, Nasıl Belirlenir?

Güncelleme: 03.05.2024
Yayımlama: 15.09.2020
Paylaş
İçindekiler

Araç Rayiç Bedel Nedir?

Araç rayiç bedeli, bir aracın modeli, motor gücü gibi teknik özellikleri ile hasar geçmişi, kat ettiği kilometre ve güncel ekonomik şartlara göre belirlenen o günkü değerine denir. Genel rayiç bedel hakkında detaylı bilgiyi rayiç bedel sayfamızdan edinin. 

Trafik Sigortası Fiyatları - 28 Mayıs 2024

Sompo Sigorta

İstanbul

6260 TL

Ankara

5952 TL

Diğer iller

5904 TL

Allianz Sigorta

İstanbul

6324 TL

Ankara

5776 TL

Diğer iller

5761 TL

Ray Sigorta

İstanbul

8364 TL

Ankara

7901 TL

Diğer iller

7213 TL

20 sigorta şirketinden 1 dakika içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Rayiç Bedel Neden Önemlidir?

Kasko sigortası yaptırırken hasar durumunda araç rayiç bedelinin bilinmesi önemlidir. Poliçe düzenlenirken ya da hasar durumunda sigorta şirketi tarafından ödeme yapılırken aracın alındığı tarihteki değeri değil o dönem geçerli olan değeri yani araç rayiç bedeli esas alınır. Sovtaj hakkında detaylı bilgi almak için sovtaj nedir sayfamızı inceleyin.

Araç Rayiç Bedeli Nasıl Belirlenir?

Araç rayiç bedeli belirlenirken Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından açıklanan kasko değer listesi ile ikinci el araç alım satım yapılan web sitelerinde yer alan ilanlar baz alınır. Poliçede araç rayiç bedelinin belirlenmesinde kullanılacak referans kaynağı belirtilir. Araç rayiç bedeli belirlenirken kullanılanlar şunlardır:

  • ikinci el araç ilan siteleri
  • araç ithalat ve ihracat firmaları ve web siteleri
  • gazetelerin ikinci el ilanları, süreli yayınlar, galeriler.

Bir kaza sonrası araçların pert olması sonucu araç pert işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için araç pert işlemleri sayfamızı inceleyin. 

Araç Rayiç Bedeli Nasıl Sorgulanır?

Araç rayiç bedeli sorgulamak için aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz:

Araç Kasko Değeri Nedir?

Araç kasko değeri, Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından aracın markası, modeli ve tipine göre belirlenen güncel değerine denir. Araç kasko değeri araç rayiç bedeli belirlenmesinin yanı sıra MTV ödemesi ve ikinci el araç alım satımında da referans alınır.

Kasko sigortası tazminatı hesaplama konusunda detaylı bilgiyi kasko sigortası tazminatı nasıl hesaplanır sayfamızdan edinin. 

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi, TSB tarafında aylık olarak açıklanan, araçların markası ve modeline göre değerlerinin verildiği listedir. Araç rayiç bedeli belirlenirken aracın bu listedeki ederi baz alınır. TSB tarafından açıklanan kasko değer listesinde 15 yaşından küçük tüm araçların kasko değerleri görülebilir. 

Kasko Değer Listesi Nedir?
Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko Sigortası Prim Fiyatları

Kasko sigortası prim fiyatları aşağıdaki etkenler belirler:

  • aracın modeli
  • kasko değeri
  • bulunduğu il
  • sürücünün hasar geçmişi gibi birçok etken göz önüne alınır.

Poliçe kapsamına giren teminatlar da kasko sigortası prim bedelini etkiler ek teminatlarla poliçe genişledikçe prim bedeli de artar. Kasko sigortası yaptırmadan önce birden fazla sigorta şirketinden teklif alarak en iyi teklif aldığından emin olmak gerekir. 

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Kasko Değer Listesi 

Kasko Sigortası Hesaplama Araçları

Kasko Sigortası Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.