HesapKurdu logo

Araç Rayiç Bedel Nedir, Nasıl Belirlenir?

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 15.09.2020
Paylaş
İçindekiler

Araç Rayiç Bedel Nedir?

Araç rayiç bedeli, bir aracın modeli, motor gücü gibi teknik özellikleri ile hasar geçmişi, kat ettiği kilometre ve güncel ekonomik şartlara göre belirlenen o günkü değerine denir. Genel rayiç bedel hakkında detaylı bilgiyi rayiç bedel sayfamızdan edinin. 

Trafik Sigortası Fiyatları - 8 Şubat 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3088 TL

Ankara

2901 TL

Diğer iller

2751 TL

HDI Sigorta

İstanbul

3319 TL

Ankara

3197 TL

Diğer iller

3043 TL

Ray Sigorta

İstanbul

3620 TL

Ankara

3549 TL

Diğer iller

2982 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Rayiç Bedel Neden Önemlidir?

Kasko sigortası yaptırırken hasar durumunda araç rayiç bedelinin bilinmesi önemlidir. Poliçe düzenlenirken ya da hasar durumunda sigorta şirketi tarafından ödeme yapılırken aracın alındığı tarihteki değeri değil o dönem geçerli olan değeri yani araç rayiç bedeli esas alınır. Sovtaj hakkında detaylı bilgi almak için sovtaj nedir sayfamızı inceleyin.

Araç Rayiç Bedeli Nasıl Belirlenir?

Araç rayiç bedeli belirlenirken Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından açıklanan kasko değer listesi ile ikinci el araç alım satım yapılan web sitelerinde yer alan ilanlar baz alınır. Poliçede araç rayiç bedelinin belirlenmesinde kullanılacak referans kaynağı belirtilir. Araç rayiç bedeli belirlenirken kullanılanlar şunlardır:

  • ikinci el araç ilan siteleri
  • araç ithalat ve ihracat firmaları ve web siteleri
  • gazetelerin ikinci el ilanları, süreli yayınlar, galeriler.

Bir kaza sonrası araçların pert olması sonucu araç pert işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için araç pert işlemleri sayfamızı inceleyin. 

Araç Rayiç Bedel Nedir İnfografik

Araç Rayiç Bedeli Nasıl Sorgulanır?

Araç rayiç bedeli sorgulamak için aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz:

Araç Kasko Değeri Nedir?

Araç kasko değeri, Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından aracın markası, modeli ve tipine göre belirlenen güncel değerine denir. Araç kasko değeri araç rayiç bedeli belirlenmesinin yanı sıra MTV ödemesi ve ikinci el araç alım satımında da referans alınır.

Kasko sigortası tazminatı hesaplama konusunda detaylı bilgiyi kasko sigortası tazminatı nasıl hesaplanır sayfamızdan edinin. 

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi, TSB tarafında aylık olarak açıklanan, araçların markası ve modeline göre değerlerinin verildiği listedir. Araç rayiç bedeli belirlenirken aracın bu listedeki ederi baz alınır. TSB tarafından açıklanan kasko değer listesinde 15 yaşından küçük tüm araçların kasko değerleri görülebilir. 

Kasko Değer Listesi Nedir?
Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko Sigortası Prim Fiyatları

Kasko sigortası prim fiyatları aşağıdaki etkenler belirler:

  • aracın modeli
  • kasko değeri
  • bulunduğu il
  • sürücünün hasar geçmişi gibi birçok etken göz önüne alınır.

Poliçe kapsamına giren teminatlar da kasko sigortası prim bedelini etkiler ek teminatlarla poliçe genişledikçe prim bedeli de artar. Kasko sigortası yaptırmadan önce birden fazla sigorta şirketinden teklif alarak en iyi teklif aldığından emin olmak gerekir. 

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Kasko Değer Listesi 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.