Sigortada Rücu Hakkı

Yayımlama: 02.11.2018 Güncelleme: 21.05.2020

Rücu hakkı; sigorta şirketinin davalı tarafa ödediği tazminatı kusurlu taraftan talep etmesidir. Örnek olarak, ehliyetsiz, alkollü veya aşırı hızlı bir şekilde araç kullanan birinin, bir yayaya çarpması sonucunda, yaya olan kişinin fiziken zarar görmesi durumunda yaya, sigorta şirketinden tazminat talep edebilir. Sigorta şirketinin yayaya ödediği tazminatı sigortalıdan alması durumuna rücu denir.

Trafik Sigortası Fiyatları Kasko Sigortası Fiyatları

Rücu Hakkı Kapsamı Nedir?

Sigorta şirketinin rücu hakkı, ödediği tazminat oranı ve hasar tutarının aşmamasıyla devam eder. Sigorta şirketi poliçede belirtilen kadar tazminat oranını öderse, daha fazlasını hasara sebebiyet veren taraftan talep edemez. Rücu hakkı kapsamı sadece sigorta şirketinin karşıladığı tazminat kadardır. Ancak sigortalı sadece 3. Şahıslara karşı gerçek zararı talep edebilir. 

Rücu Hakkı Kullanım Şartları Nelerdir?

Sigorta şirketlerinin rücu hakkı ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki, sigorta şirketi rücu hakkını sigortalı adına karşı taraf için kullanmasıdır. Bu durumda dava masraflarını sigorta şirketi karşılamaktadır. Bir diğeri ise; rücu hakkını sigorta şirketi sigortalıya karşı kullanmasıdır. Bu, sigortalı meydana gelmiş olan kazada ağır kusurlu olduğu zamanlarda yapılan bir uygulamadır. Ancak bu durumda kazada meydana gelebilecek maddi hasarı sigorta şirketi sigortalıya veya 3. kişiye ödemekle yükümlüdür. Daha sonra ödenen tazminat sigortalının kendisinden talep edilmek üzere sigorta şirketi sigortalıya karşı rücu hakkını kullanabilir. 

Araç sigortalarında muafiyet uygulaması hakkında bilgi için ilgili yazımızı ziyaret edin.

Sigortada Rücu Hakkı

Rücu Hakkı Hangi Sigorta Branşlarında Geçerlidir?

Sigortada rücu hakkı her sigorta hizmetinde farklılık gösterse de tüm sigorta hizmetlerinde geçerlidir. Ancak en çok kullanıldığı sigorta şekli olan kasko sigortalarıdır. Kasko rücu davalarında önemli olan kusurun hangi tarafta olduğunun belirlenmesidir. Sigortalının hasarını sigorta şirketi poliçede belirtilen şekilde ödemekle yükümlüdür. Ancak kazaya sebebiyet veren 3. şahıs kişilerse, sigorta şirketinin sigortalıya ödediği tazminat için sigorta şirketi 3. şahıs kişilere rücu davası açma hakkına sahiptir. 

Ex Gratia/Lütuf Ödemesi hakkında bilgi almak için ilgili yazımızı inceleyin.

Kasko Rücu Davası Nedir?

Kasko rücu davası, özel araçların kapsamında görülen rücu hakkı davalarına denir. Sigortacı, sigorta bedelini ödedikten sonra hukuken sigortalının yerine geçer. Hasara yol açan kusurlunun hangi taraf olduğu belirlendikten sonra, sigortacı sigorta bedelini öder. Sigorta ettiren kimsenin 3. Şahıs kişilere karşı dava açma hakkı varsa bu hak sigorta firmasına geçmektedir.  Motorlu araçlarda bir kişinin ölümüne veya yaralanmasına sebebiyet verilmişse, kazaya karışan aracın 3. Kişilere devri durdurulur ve hak talebinin önlenmesi için Cumhuriyet Savcılıklarınca aracın tescilli olduğu tescil kuruluşlarınca trafik kaydı üzerinden kısıtlanır. 

Sigorta şirketi rücu hakkından vazgeçmesi gibi durumlar da söz konusu olabilir. Fakat sigorta şirketinin rücu hakkından cayması için kazaya karışan taraflardan birinin;

  • Alkol veya uyuşturucu alarak araç kullanmış olması,
  • Sürücü ehliyetine sahip olmada araç kullanmış olması gerekmektedir.

Ülkemizde son yıllarda rücu hakkı konusunda değişiklikler yapılmıştır. Sürücünün kırmızı ışıkta geçmesi, çok fazla alkollü şekilde araç kullanması, trafik kurallarına uymayarak bir kişinin ölümüne sebebiyet vermesi gibi ağır hasara sebebiyet veren kazalarda sigorta şirketi sigortalıya karşı rücu hakkına sahip olmaktadır. Sigorta şirketinin rücu hakkı 10 yıl süre ile sınırlandırılmıştır. Yani sigorta şirketi sigortalıya 10 yıl içerisinde rücu davası açabilmektedir. Kasko sigortasının iptali hakkında detaylı bilgiyi kasko sigortası iptali nasıl yapılır sayfamızdan edinin.


Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et