Yayımlama: 11.07.2018 Güncelleme: 10.09.2020

Tamamen online olarak 1 dk. içerisinde trafik sigortası teklifi almak için zorunlu trafik sigortası, kasko teklifi almak için ise kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.

* Hesaplama aracından sadece TC kimlik no ve plaka bilgisi ile trafik sigortası hasar basamağı ve tavan fiyatı anında sorgulanabilir.

** Trafik sigortası hasarsızlık indirimi taşıt satılsa dahi devam ettiği için satılan taşıtın plaka bilgisiyle en son hasarsızlık basamağı araçtan sorgulanabilir.

***MTV hesaplaması yapmak ve detaylı bilgi almak için Motorlu Taşıtlar Vergisi sayfamızı, aracınızın kasko değerini öğrenmek için kasko değer listesi sayfamızı ziyaret edin.

Sigorta Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası için uygulanan, taşıt sahibinin sigorta poliçe süresi boyunca kaza yapmaması durumunda poliçe yenileme tutarına indirim, kaza yapması durumunda ise poliçe yenileme tutarına artış olarak yansıyan sigorta prim tutarı hesaplamasında bir ayrıştırma yöntemidir. Anlaşılır olması için basamaklar ile ifade edilir. Prime etki eden en önem ölçütlerden biri olmakla birlikte iyi şoför ayrımının kolay yapılmasını da sağlar. 

Trafik sigortanın güncel olup olmadığını öğrenmek için araç sigorta sorgulama sayfamızı ziyaret edin. 

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Oranları

Yıl
Basamak No
Hasarsızlık indirimi (%)
Prim Artırımı (%)
4745-
3630-
2515-
14--
23-50
32-100
41-150

Zorunlu trafik sigorta hasarsızlık indiriminde yukarıda yer alan tablo uygulanır. Tablonun açıklaması ise şu şekildedir:

  1. Yeni trafiği çıkacak olan kişi 4. basamaktan başlar. Yani indirim veya prim artırımı yoktur.
  2. Zorunlu trafik sigortasında 1'inci yılı hasarsız olarak tamamlayan 5.basamağa (%15) , 2'inci yılı hasarsız tamamlayan 6.basamağa (%30), 3'üncü yılını hasarsız tamamlayan 7. basamağa (%45) yükselir.
  3. Zorunlu trafik sigortasında 1'inci yılı 1 hasarla tamamlayan 3.basamağa (%50) , 2'inci yılı da 1 hasarla tamamlayan 2.basamağa (%100), 3'üncü yıl da 1 hasarla tamamlayan 1. basamağa (%150) düşer. Bir yıl içerisinden birden fazla kazası olan taşıtın kaza sayısı kadar basamak düşer. Örneğin bir yıl içerisinde 2 kazası olan 2 basamak birden, 3 kazası olan 3 basamak birden düşer.

Not: Yukarıdaki maddelerde 1 yıl sigorta başlangıç ve bitiş tarihleri arasındaki süreyi, hasar ise kişinin haksız olduğu yani trafik sigortasının karşı aracın zararını karşıladığı kazaları ifade ediyor.

Trafik Cezası Trafik Sigortası Fiyatını Etkiliyor

24.04.2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikte ile trafik kuralı ihlalleri sonucunda sürücülere uygulanan ceza puanı, sürücü belgesine el konulma süresi ve nedeni sigorta prim fiyatı belirlenmesinde sigorta şirketi tarafından değerlendirmeye alınabilecek. Yani sigorta şirketleri bundan sonra daha fazla cezası olan sürücüye daha yüksek trafik ve kasko sigortası fiyatı çıkartabilecek.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Yeni Araç Alımında Devam Ediyor mu?

Trafik sigortasında hasarsızlık indiriminin süre veya araç değişikliği şeklinde kullanım kısıtlamaları yoktur. Yani araç değiştiriliyor olsa da eski aracı satıp birkaç yıl sonra araç alınsa da hasarsızlık indirimi trafik sigortası için devam eder. Ancak kullanım tarzı değişmesi durumunda ise hasarsızlık indirimi sıfırlanır. Örneği otomobil kullanan bir kişi aracını değiştirip kamyonet alırsa hasarsızlık indirimi sıfırlanır.

40.000 TL 60 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet 63.799 TL
Faiz Oranı %1,40
Aylık Taksit 1.063 TL
Toplam Maliyet 62.649 TL
Kâr Payı %1,34
Aylık Taksit 1.044 TL
Toplam Maliyet 62.840 TL
Faiz Oranı %1,35
Aylık Taksit 1.047 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların araç kredisi faizlerine ulaşmak için araç kredisi başvurusu sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2017 Mayıs ayında yürürlüğe alınan, 15 farklı araç türü için araç sahibinin bulunduğu hasar basamağı ve araç iline göre verilebilecek en yüksek trafik sigortası prim tutarına tavan fiyat denir. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgede; 2020 Haziran ayından itibaren sigorta tavan fiyatında enflasyon artışı olarak uygulanan %1,5' lik artış yıl sonuna kadar %0,75'e çekildi. 2021 Ocak ayından itibaren de %1 olarak uygulanacak. 

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirim Oranları

Hasarsızlık BasamağıSüre
Hasarsızlık İndirim Oranı
0İlk kez kasko sigortası alındığında%0
1İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
30%
2İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
40%
3Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
50%
4Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
60%

Genel uygulama olarak sigorta şirketleri kasko sigortası için 4 hasar basamağı kademesi uyguluyor. Ancak bazı sigorta şirketleri %65 ila %80 arasında bir indirim ile 5 ve 6'ıncı basamaklara çıkarak kasko sigortası hasarsızlık indirimi uygulayabiliyor. Öte yandan kasko sigortasında tavan fiyat uygulaması olmadığı için tabloda belirtilen indirimler sigorta şirketinin kendi inisiyatifinde belirlediği prim tutarları üzerine uygulanıyor.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Yeni Araç Alımında Devam Ediyor mu?

Hasarsızlık İndirimi Transfer Şartları
Bitiş ve İptal Sonrası
Kullanım Tarzı Değişikliği*
Doğa
90 gün
Evet (Kullanım hususi olmalı)
Mapfre
60 gün
Evet
HDI
90 gün
Hayır
Ray
180 gün
Evet (Taşıt 4+1 olmalı)
Türk Nippon
90 gün
Evet (Araç şahıs adına olmalı)
Groupama
180 gün
Evet
Ergo
90 gün
Hayır
Generali
90 gün
Evet
Koru
90 gün
Hayır
Unico
90 gün
  -

* Kullanım tarzı değişikliği, yeni alınan aracın türünün değişmesi durumunda hasarsızlık indiriminin geçerli olup olmadığını ifade ediyor. Örneğin ruhsatta otomobil geçen bir taşıt için alınan hasarsızlık indiriminin bir sonraki alınan ve ruhsatta kamyonet geçen taşıt için geçerli olup olmayacağını sigorta şirketi bazında gösteriyor. 

Kasko sigortası hasarsızlık indirimi poliçe bitiş veya iptali sonrası sigorta şirketine göre değişmekle birlikte 1 ay ila 6 ay arasında yenilenmemesi durumunda iptal ediliyor. Yukarıda yer alan tablomuzda ise bazı sigorta şirketlerinin kaç gün süre ile kasko poliçesi yenilenmez ise kasko hasarsızlık indirimini geçersiz sayacaklarını belirtiyor.

Hasarsızlık İndirimi


Taşıt Satışında Kasko ve Trafik Sigortası Devir Edilebilir mi?

Kasko sigortası taşıt satışından sonra yeni taşıt alınması durumunda, taşıt değerine göre ek prim ödenerek veya iade alınarak devir edilebiliyor. Ancak trafik sigortası devir edilemiyor. Yani trafik sigortasından mevcut poliçe iptal edilerek yeni poliçe düzenleniyor. 

Kaynaklar:

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Trafik Sigortası Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Motorlu Taşıtlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Azami Prim ve Artış Oranlarına İlişkin Genelge

Hesapkurdu.com Sigorta Tavan Fiyat Hesaplama

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et