Trafik Sigortalarını Karşılaştır

Hasarsızlık İndirimi Sorgulama

Güncelleme: 15.02.2019

Tamamen online olarak 1 dk. içerisinde trafik sigortası teklifi almak için zorunlu trafik sigortası, kasko teklifi almak için ise kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.

* Hesaplama aracından sadece TC kimlik no ve plaka bilgisi ile trafik sigortası hasarsızlık basamak sorgulaması anında yapılabilir.

** Trafik sigortası hasarsızlık indirimi taşıt satılsa dahi devam ettiği için satılan taşıtın plaka bilgisiyle en son hasarsızlık basamağı araçtan sorgulanabilir.

***MTV hesaplaması yapmak ve detaylı bilgi almak için Motorlu Taşıtlar Vergisi sayfamızı, aracınızın kasko değerini öğrenmek için kasko değer listesi sayfamızı ziyaret edin.

Sigorta Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası için uygulanan, taşıt sahibinin sigorta poliçe süresi boyunca kaza yapmaması durumunda poliçe yenileme tutarına indirim, kaza yapması durumunda ise poliçe yenileme tutarına artış olarak yansıyan sigorta prim tutarı hesaplamasında bir ayrıştırma yöntemidir. Anlaşılır olması için basamaklar ile ifade edilir. Prime etki eden en önem ölçütlerden biri olmakla birlikte iyi şoför ayrımının kolay yapılmasını da sağlar. 

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Oranları

Yıl
Basamak No
Hasarsızlık indirimi (%)
Prim Artırımı (%)
4745-
3630-
2515-
14--
23-50
32-100
41-150

Zorunlu trafik sigorta hasarsızlık indiriminde yukarıda yer alan tablo uygulanır. Tablonun açıklaması ise şu şekildedir:

  1. Yeni trafiği çıkacak olan kişi 4. basamaktan başlar. Yani indirim veya prim artırımı yoktur.
  2. Zorunlu trafik sigortasında 1'inci yılı hasarsız olarak tamamlayan 5.basamağa (%15) , 2'inci yılı hasarsız tamamlayan 6.basamağa (%30), 3'üncü yılını hasarsız tamamlayan 7. basamağa (%45) yükselir.
  3. Zorunlu trafik sigortasında 1'inci yılı 1 hasarla tamamlayan 3.basamağa (%50) , 2'inci yılı da 1 hasarla tamamlayan 2.basamağa (%100), 3'üncü yıl da 1 hasarla tamamlayan 1. basamağa (%150) düşer. Bir yıl içerisinden birden fazla kazası olan taşıtın kaza sayısı kadar basamak düşer. Örneğin bir yıl içerisinde 2 kazası olan 2 basamak birden, 3 kazası olan 3 basamak birden düşer.

Not: Yukarıdaki maddelerde 1 yıl sigorta başlangıç ve bitiş tarihleri arasındaki süreyi, hasar ise kişinin haksız olduğu yani trafik sigortasının karşı aracın zararını karşıladığı kazaları ifade ediyor.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Yeni Araç Alımında Devam Ediyor mu?

Trafik sigortasında hasarsızlık indiriminin süre veya araç değişikliği şeklinde kullanım kısıtlamaları yoktur. Yani araç değiştiriliyor olsa da eski aracı satıp birkaç yıl sonra araç alınsa da hasarsızlık indirimi trafik sigortası için devam eder. Ancak kullanım tarzı değişmesi durumunda hasarsızlık indirimi sıfırlanır. Örneği otomobil kullanan bir kişi aracını değiştirip kamyonet alırsa hasarsızlık indirimi sıfırlanır.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet63.930 TL
Faiz Oranı%1,74
Aylık Taksit1.328 TL
Toplam Maliyet64.084 TL
Faiz Oranı%1,75
Aylık Taksit1.331 TL
Toplam Maliyet65.638 TL
Faiz Oranı%1,85
Aylık Taksit1.363 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların araç kredisi faizlerine ulaşmak için araç kredisi başvurusu sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirim Oranları

Süre
Oran
Hasarsızlık Basamağı
İlk kez kasko sigortası alındığında%00
İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
30%
1
İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
40%
2
Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
50%
3
Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
60%4

Genel uygulama olarak sigorta şirketleri kasko sigortası için 4 hasar basamağı kademesi uyguluyor. Ancak bazı sigorta şirketleri %65 ila %80 arasında bir indirim ile 5 ve 6'ıncı basamaklara çıkarak kasko sigortası hasarsızlık indirimi uygulayabiliyor. Öte yandan kasko sigortasında tavan fiyat uygulaması olmadığı için tabloda belirtilen indirimler sigorta şirketinin kendi inisiyatifinde belirlediği prim tutarları üzerine uygulanıyor.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Yeni Araç Alımında Devam Ediyor mu?

Hasarsızlık İndirimi Transfer Şartları
Bitiş ve İptal Sonrası
Kullanım Tarzı Değişikliği*
Doğa
90 gün
Evet (Kullanım hususi olmalı)
Mapfre
60 gün
Evet
HDI
90 gün
Hayır
Ray
180 gün
Evet (Taşıt 4+1 olmalı)
Türk Nippon
90 gün
Evet (Araç şahıs adına olmalı)
Groupama
180 gün
Evet
Ergo
90 gün
Hayır
Generali
90 gün
Evet
Koru
90 gün
Hayır
Unico
90 gün
  -

* Kullanım tarzı değişikliği, yeni alınan aracın türünün değişmesi durumunda hasarsızlık indiriminin geçerli olup olmadığını ifade ediyor. Örneğin ruhsatta otomobil geçen bir taşıt için alınan hasarsızlık indiriminin bir sonraki alınan ve ruhsatta kamyonet geçen taşıt için geçerli olup olmayacağını sigorta şirketi bazında gösteriyor. 

Kasko sigortası hasarsızlık indirimi poliçe bitiş veya iptali sonrası sigorta şirketine göre değişmekle birlikte 1 ay ila 6 ay arasında yenilenmemesi durumunda iptal ediliyor. Yukarıda yer alan tablomuzda ise bazı sigorta şirketlerinin kaç gün süre ile kasko poliçesi yenilenmez ise kasko hasarsızlık indirimini geçersiz sayacaklarını belirtiyor.

Taşıt Satışında Kasko ve Trafik Sigortası Devir Edilebilir mi?

Kasko sigortası taşıt satışından sonra yeni taşıt alınması durumunda, taşıt değerine göre ek prim ödenerek veya iade alınarak devir edilebiliyor. Ancak trafik sigortası devir edilemiyor. Yani trafik sigortasından mevcut poliçe iptal edilerek yeni poliçe düzenleniyor. 

Hasarsızlık İndirimi

Mini Onarım Hasarsızlığı İndirimini Etkiliyor mu?

Kasko poliçesinde mini onarım paketi var ve belirtilen şartlarda yapıldı ise kasko hasarsızlık indirimi etkilemez. Mini onarım şartları ise belirli tutarı geçmemesi, hasar boyutunun ufak çizik/göçükler şeklinde olması, belirtilen servislerde yapılması şeklinde olabiliyor. Detaylı bilgi almak için mini onarım yazımızı inceleyin.

"Bu yazının tüm kullanım haklarıHesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,5 Puan