Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 24.01.2024 Yayımlama: 11.07.2018 | Okuma Süresi: 5 dk.

*Hesaplama aracından sadece TC kimlik no ve plaka bilgisi ile trafik sigortası hasar basamağı ve tavan fiyatı anında sorgulanabilir.

*Trafik sigortası hasarsızlık indirimi taşıt satılsa dahi devam ettiği için satılan taşıtın plaka bilgisiyle en son hasarsızlık basamağı araçtan sorgulanabilir.


Trafik Sigortası Fiyatları - 19 Temmuz 2024

İstanbul 6881 TL
Ankara 6566 TL
Diğer İller 6077 TL
İstanbul 8593 TL
Ankara 8961 TL
Diğer İller 9314 TL
İstanbul 10350 TL
Ankara 9767 TL
Diğer İller 9099 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi, zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası için uygulanan, taşıt sahibinin sigorta poliçe süresi boyunca kaza yapmaması durumunda poliçe yenileme tutarına indirim, kaza yapması durumunda ise poliçe yenileme tutarına artış olarak yansıyan sigorta prim tutarı hesaplamasında bir ayrıştırma yöntemidir.

Hasarsızlık kademesi, anlaşılır olması için basamaklar ile ifade edilir. Hasarsızlık basamakları prime etki eden en önemli ölçütlerden biridir ve iyi şoför ayrımının kolay yapılmasını da sağlar. Trafik sigortanın güncel olup olmadığını öğrenmek için araç sigorta sorgulama sayfamızı ve araç sigortalarının kime az çıkacağını öğrenmek için araç sigortası kime az çıkar yazımızı ziyaret edin. 

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Hasarsızlık indirimi, trafik ve kasko sigortasına göre farklı hesaplanır.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Oranları

Yıl
Basamak No
Hasarsızlık indirimi (%)
Prim Artırımı (%)
5850-
4740-
3620-
255-
14-10
23-45
32-90
41-135
50-200

Zorunlu trafik sigorta hasarsızlık indiriminde yukarıda yer alan tablo uygulanır. Tablonun açıklaması ise şu şekildedir:

  1. Yeni trafiği çıkacak olan kişi 4. basamaktan başlar. %10 artırım ile başlar. 
  2. Zorunlu trafik sigortasında 1'inci yılı hasarsız olarak tamamlayan 5. basamağa (%5) , 2'inci yılı hasarsız tamamlayan 6. basamağa (%20), 3'üncü yılını hasarsız tamamlayan 7. basamağa (%40) ve 4.üncü yılını hasarsız tamamlayan 8.basamağa (%50) yükselir.
  3. Zorunlu trafik sigortasında 1'inci yılı 1 hasarla tamamlayan 3. basamağa (%45) , 2'inci yılı da 1 hasarla tamamlayan 2. basamağa (%90), 3'üncü yıl da 1 hasarla tamamlayan 1. basamağa (%135) ve 4'üncü yıl da 1 hasarla tamamlayan (%200) düşer. Bir yıl içerisinden birden fazla kazası olan taşıtın kaza sayısı kadar basamak düşer. Örneğin bir yıl içerisinde 2 kazası olan 2 basamak birden, 3 kazası olan 3 basamak birden düşer.
  4. 8. basamak indirimi, 7. basamakta 5 yıl boyunca bulunan ve tazminat ödemesi yapılmayan sürücülere verilir.

Not: Yukarıdaki maddelerde 1 yıl sigorta başlangıç ve bitiş tarihleri arasındaki süreyi, hasar ise kişinin haksız olduğu yani trafik sigortasının karşı aracın zararını karşıladığı kazaları ifade ediyor. Ayrıca hasar plakadan hasar sorgulamak için plakadan araç sorgulama yazımızı ziyaret edin. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Garanti BBVA Bonus Kart
Ödül Para/Puan 7000 TL
Yıllık Ücret 583 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 250 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 15000 TL
Yıllık Ücret 630 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Trafik Cezası Trafik Sigortası Fiyatını Etkiliyor mu?

24.04.2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikte ile trafik kuralı ihlalleri sonucunda sürücülere uygulanan ceza puanı, sürücü belgesine el konulma süresi ve nedeni sigorta prim fiyatı belirlenmesinde sigorta şirketi tarafından değerlendirmeye alınabilecek. Yani sigorta şirketleri bundan sonra daha fazla cezası olan sürücüye daha yüksek trafik ve kasko sigortası fiyatı çıkartabilecek.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Yeni Araç Alımında Devam Ediyor mu?

Trafik sigortasında hasarsızlık indiriminin süre veya araç değişikliği şeklinde kullanım kısıtlamaları yoktur. Yani araç değiştiriliyor olsa da eski aracı satıp birkaç yıl sonra araç alınsa da hasarsızlık indirimi trafik sigortası için devam eder. Ancak kullanım tarzı değişmesi durumunda ise hasarsızlık indirimi sıfırlanır. Örneği otomobil kullanan bir kişi aracını değiştirip kamyonet alırsa hasarsızlık indirimi sıfırlanır.

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2017 Mayıs ayında yürürlüğe alınan, 15 farklı araç türü için araç sahibinin bulunduğu hasar basamağı ve araç iline göre verilebilecek en yüksek trafik sigortası prim tutarına tavan fiyat denir. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgede, 2023 Mayıs ayından itibaren %2 olarak uygulanacak. 

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirim Oranları

Hasarsızlık BasamağıSüre
Hasarsızlık İndirim Oranı
0İlk kez kasko sigortası alındığında%0
1İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
30%
2İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
40%
3Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
50%
4Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
60%

Genel uygulama olarak sigorta şirketleri kasko sigortası için 4 hasar basamağı kademesi uyguluyor. Ancak bazı sigorta şirketleri %65 ila %80 arasında bir indirim ile 5 ve 6'ıncı basamaklara çıkarak kasko sigortası hasarsızlık indirimi uygulayabiliyor. Öte yandan kasko sigortasında tavan fiyat uygulaması olmadığı için tabloda belirtilen indirimler sigorta şirketinin kendi inisiyatifinde belirlediği prim tutarları üzerine uygulanıyor.

Kasko Sigortasında Uygulanan İndirimler Nelerdir?
Kasko Sigortasında Uygulanan İndirimler Nelerdir?

Hasarsızlık İndirimi Hakkı Nasıl Kaybedilir?

Kasko sigortası zorunlu olmadığı için her yıl yenilemek zorunda değilsiniz. Ancak kasko sigortası hasarsızlık indirimi poliçe bitiş veya iptali sonrası sigorta şirketine göre değişmekle birlikte 1 ay ile 6 ay arasında yenilenmemesi durumunda iptal ediliyor. Ayrıca poliçe süresi içinde kaza yapmanız durumunda hasarsızlık indirimi bozulur. 

Kasko Hasarsızlık İndirimi Yeni Araç Alımında Devam Ediyor mu?

Hasarsızlık İndirimi Transfer Şartları
Bitiş ve İptal Sonrası
Kullanım Tarzı Değişikliği*
Doğa
90 gün
Evet (Kullanım hususi olmalı)
Mapfre
60 gün
Evet
HDI
90 gün
Hayır
Ray
180 gün
Evet (Taşıt 4+1 olmalı)
Türk Nippon
90 gün
Evet (Araç şahıs adına olmalı)
Groupama
180 gün
Evet
Ergo
90 gün
Hayır
Generali
90 gün
Evet
Koru
90 gün
Hayır
Unico
90 gün
  -

* Kullanım tarzı değişikliği, yeni alınan aracın türünün değişmesi durumunda hasarsızlık indiriminin geçerli olup olmadığını ifade ediyor. Örneğin ruhsatta otomobil geçen bir taşıt için alınan hasarsızlık indiriminin bir sonraki alınan ve ruhsatta kamyonet geçen taşıt için geçerli olup olmayacağını sigorta şirketi bazında gösteriyor. 

Yukarıda yer alan tablomuzda ise bazı sigorta şirketlerinin kaç gün süre ile kasko poliçesi yenilenmez ise kasko hasarsızlık indirimini geçersiz sayacaklarını belirtiyor.

Taşıt Satışında Kasko ve Trafik Sigortası Devir Edilebilir mi?

Evet, kasko sigortası taşıt satışından sonra yeni taşıt alınması durumunda, taşıt değerine göre ek prim ödenerek veya iade alınarak devir edilebiliyor. Ancak trafik sigortası devir edilemiyor. Yani trafik sigortasından mevcut poliçe iptal edilerek yeni poliçe düzenleniyor. 

Kaynaklar:

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Trafik Sigortası Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik

Hesapkurdu.com Sigorta Tavan Fiyat Hesaplama

Yazar Hakkında

İbrahim Çolak

İbrahim Çolak

Mehmet Akif Ersoy ve Anadolu Üniversitesi Muhasebe/Kamu Yönetimi mezunu. 2013 yılında konut kredisi danışmanı olarak başladığı Hesapkurdu.com’da içerik yöneticisi olarak çalışma hayatına devam ediyor.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et