HesapKurdu logo

Sigorta Eksperi Nedir, Ne İş Yapar?

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 27.05.2019
Paylaş
İçindekiler

Sigorta eksperi, sigorta konusu risklerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini ve niteliklerini belirleyen ve uzlaşmalı kıymet tespiti, ön ekspertiz ve hasar gözetimi gibi işleri meslek olarak yapan kişidir. 

Sigorta eksperi tarafsız ve bağımsızdır bu yüzden sigortalı ve sigorta şirketine eşit mesafededir. 

Sigorta Eksperi İnfografik

Sigorta Eksperinin Görevleri

Sigorta eksperinin asli görevi, ortaya çıkan kayıp veya hasarın nedeni ile miktarını araştırarak rapor hazırlamaktır. Aynı zamanda sigorta sözleşmesi yapılmadan önce sözleşmeye konu olabilecek riskler hakkında da bilgi toplarlar.

Her eksperin uzmanlık alanları farklıdır. Her alanda çalışmaları özel durumlar haricinde görülen bir uygulama değildir. Sigorta eksperlerinin asli görevleri;

  • uzmanlık alanlarına göre görev almak
  • hasarın veya kaybın nedenini belirlemek
  • ortaya çıkan hasarı incelemek ve hasar miktarını belirlemek
  • gözetim faaliyetlerinde bulunmak

Ayrıca sigorta brokerı, alım satım işlemlerinde aracılık eden ve bu işlemlerden aldığı komisyonlar sayesinde kazanç elde eden kişi veya kurumlardır. Broker nedir, ne iş yapar daha detaylı öğrenmek için sigorta brokerı nedir yazımızı ziyaret edin.  

Online Trafik Sigortası TeklifleriOnline Kasko Sigortası Teklifleri

Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz ile eksper kelimeleri birbirine sıklıkla karıştırılan iki terimdir. Ekspertiz, eksper tarafından yapılan işlemler ve ortaya çıkan rapora verilen genel isimdir.

Nasıl Sigorta Eksperi Olunur?

Sigorta eksperi olmak için başvuracak kişide aşağıdaki şartlar aranır:

  • 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu olması 
  • Türkiye’de yaşıyor olması
  • akli dengesinin yerinde olması
  • daha öncesinde iflas etmemiş olması 
  • medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olması

2 yıllık üniversite mezunu olan kişiler kara araçları konusunda hizmet verebilirken, 4 yıllık mezunlar ise diğer sigorta dallarında hizmet verebilirler. 

Sigorta Eksperlik Kursları

Hazine Müsteşarlığı sigorta eksperi ihtiyacına karar verir ve ihtiyaç kadar kontenjan açar. Bu alanda hizmet vermek isteyen adaylar, en az 3 ay süre ile eksperlik kursuna katılırlar. Kursta başarı gösteren adaylar sigorta eksperi olmaya hak kazanırlar. 

Sigorta eksperliği son yıllarda oldukça popüler hale gelen bir iş alanı oldu. Özel sigortaların artması ile birlikte, sigorta şirketleri her geçen gün daha fazla sigorta sözleşmesi düzenlemekte. Bu da sigorta eksperine olan ihtiyacı ortaya çıkarıyor.

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Sigorta Eksperleri Yönetmeliği 

Benzer Yazılar

Sigorta Şirketleri Çağrı MerkezleriRiziko Nedir?Sigorta Broker’ı Nedir? Ne İş Yapar?Acente ile Broker Arasındaki Fark Nedir?

Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

Sigorta Tavan Fiyat Hesaplama 2023Trafik ve Kasko Sigortası Sorgulama Araç Muayene Ücreti Hesaplama 2023Yıllık Araba Masrafı Hesaplama

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.