Vur - Kaç Kazalarında Yapılması Gerekenler

Yayımlama: 01.02.2019 Güncelleme: 30.03.2021

Vur-kaç kazalarına sıkça rastlanıyor ve bundan dolayı da her gün birçok araç zarar görüyor. Peki, böyle bir durum yaşandığında ne yapılması gerekiyor? Böyle bir durumla karşılaşıldığında ilk olarak aracı yerinden hiç kıpırdatmadan olayın yaşandığı yerde küçük bir araştırma yapılması gerekiyor.

Trafik Sigortası Teklifleri Kasko Sigortası Teklifleri

Vur - Kaç Kazasında Nasıl Bir Yol İzlenmesi Gerekiyor?

Vur-kaç kazasının meydana gelmesinin ardından;

  1. İlk olarak telefonla araçta oluşan hasarın fotoğraflanması gerekiyor. Çekilen bu fotoğraflar, kaza ile ilgili delil oluşturacağı için oldukça önemli bir yer tutuyor. 
  2. Vur – kaç kazasının yaşandığı bölgede ufak bir soruşturma yapılması da önemli oluyor. Eğer aracın park edildiği bölge insanların yoğun şekilde bulunduğu, pek çok iş yerinin yer aldığı bir bölgeyse olaya şahit olmuş biri veya birileri mutlaka bulunabilir.
  3. Aracın bırakıldığı yere yakın iş yerlerinden birine ait kamera, alışveriş merkezi kameraları ya da MOBESE kameralarının olması işi oldukça kolay bir hale getirebilir. Bu şekilde bir kamera tespit edildiğinde, iş yerinden ya da alışveriş merkezinden kamera kayıtları istenebilir.
  4. Vur-kaç kazalarında yapılması gereken diğer bir işlem ise, yine aracı kazanın yaşandığı yerden kıpırdatmadan polise haber vermek olmalı. 
  5. Eğer kaza kırsal bir bölgede meydana geldiyse jandarmaya haber verilmeli.

Trafik kazası sonrası yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi almak için trafik kazası sonrasında yapılması gerekenler sayfamızı ziyaret edin. 

Vur-Kaç Kazalarında Hasarı Kim Karşılar?

Kazaya neden olan aracın sürücüsü tespit edilemediyse, hasarın tazmini için başvurulması gereken iki yol bulunuyor. Bunlar;

  • Güvence Hesabı'ndan zarar tazmini istenebilir.
  • Zarar gören kişinin eğer varsa kasko sigortası varsa sigorta devreye girebilir. 

Güvence Hesabı'nın, herhangi bir şekilde sigorta güvencesinden yoksun kalan kişilerin zararını karşılamak için kurulduğu biliniyor. Güvence Hesabı, genel olarak yaralanma, sakatlanma veya ölüm gibi meydana gelen bedensel zararları karşılıyor.

Eğer meydana gelen zararda bedensel bir hasar oluşmadıysa, kasko sigortası devreye giriyor. Fakat meydana gelen zarar ciddi bir boyutta değilse, kasko sigortasını kullanmamakta yarar bulunuyor. Çünkü; şartlar doğrultusunda gelecek senelerde hasarsızlık indirimini değerlendirme şansı bulunuyor. 

Vur-kaç kazalarında, hasarın karşılanabilmesi için aracın kasko sigortası olması gerekiyor. Araca ait zorunlu trafik sigortası, yalnızca aracın sürücüsünün diğer sürücülere ve üçüncü kişilere verdiği zararları karşılıyor. Vur-kaç kazalarında, eğer aracın kaskosu mevcutsa sigorta firmasına hemen bilgi verilmesi gerekiyor. Eğer meydana gelen kaza sonrası, araç çalışmayacak ya da yerinden hareket edemeyecek kadar büyük zarar görmüşse, çekici işlemi için de sigorta şirketi ile irtibata geçilmesi gerekiyor.

Vur-Kaç Kazasında Hukuki Yollara Başvurulabilir mi?

Trafik Şube Müdürlüğü’nden vurup kaçan araç tespit edilebilirse, aracın sürücüsü ya da aracın işleteni aleyhinde hukuki yollara başvurulabiliyor. Burada dava konusu olan haksız fiil sonucu araca zarar verilmesi oluyor. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılacak dava ile vur - kaç kazalarında meydana gelen zararın tazminini talep edebiliyor.

Konu ile ilgili detaylı bilgiye trafik kazalarında açılabilecek davalar sayfamızdan ulaşın.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et