Vur - Kaç Kazalarında Yapılması Gerekenler

Güncelleme: 31.12.2021 Yayımlama: 01.02.2019 | Okuma Süresi: 3 dk.

Vur-kaç kazalarında, ilk olarak aracı yerinden hiç kıpırdatmadan olayın yaşandığı yerde küçük bir araştırma yapmanız gerekir. 


Kasko Sigortası Fiyatları - 28 Eylül 2022

İstanbul 7712 TL
Ankara 6824 TL
Diğer İller 6222 TL
İstanbul 9653 TL
Ankara 8524 TL
Diğer İller 8083 TL
İstanbul 10922 TL
Ankara 10207 TL
Diğer İller 9385 TL

Tüm Kasko Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Vur - Kaç Kazasında Nasıl Bir Yol İzlenmesi Gerekiyor?

Vur-kaç kazasının meydana geldikten sonra aşağıdaki adımlar izlenebilir. 

  1. Telefonunuzla araçta oluşan hasarın fotoğraflarını çekin. Çekilen bu fotoğraflar, kaza ile ilgili delil oluşturacağı için oldukça önemlidir.
  2. Vur – kaç kazasının yaşandığı bölgede ufak bir soruşturma yapın. Eğer aracın park edildiği bölge insanların yoğun şekilde bulunduğu, pek çok iş yerinin yer aldığı bir bölgeyse olaya şahit olmuş biri veya birileri bulunabilir.
  3. Aracın bırakıldığı yere yakın iş yerlerinden birine ait kamera, alışveriş merkezi kameraları ya da MOBESE kameralarının olup olmadığını kontrol edin. Kamera tespit edildiğinde, iş yerinden ya da alışveriş merkezinden kayıtları isteyebilirsiniz.
  4. Aracınızı kazanın yaşandığı yerden kıpırdatmadan polise haber verin.
  5. Eğer kaza kırsal bir bölgede meydana geldiyse jandarmaya haber verin.

Trafik kazası sonrası yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi almak için trafik kazası sonrasında yapılması gerekenler sayfamızı ziyaret edin. 

Vur-Kaç Kazalarında Ne Yapmalıyım İnfografik

Vur-Kaç Kazalarında Hasarı Kim Karşılar?

Kazaya neden olan aracın sürücüsü tespit edilemediyse, hasarın tazmini için başvurulması gereken iki yol vardır:

  • Güvence Hesabı'ndan zarar tazmini istenir.
  • Zarar gören kişinin eğer varsa kasko sigortası devreye girer.

Güvence Hesabı, herhangi bir şekilde sigorta güvencesinden yoksun kalan kişilerin zararını karşılamak için kurulmuştur. Güvence Hesabı, genel olarak yaralanma, sakatlanma veya ölüm gibi meydana gelen bedensel zararları karşılar.

Eğer meydana gelen zararda bedensel bir hasar oluşmadıysa, kasko sigortası devreye girer. Fakat meydana gelen zarar ciddi bir boyutta değilse, kasko sigortasını kullanmamanızda fayda var. Çünkü kasko sigortasını ufak bir işlem için kullanmanız durumunda kasko sigortanızı yenilerken hasarsızlık indirimi kaybolur. Hasarsızlık kademesi sorgulamak için Sigorta Hasarsızlık İndirimi Kademesi Sorgulama aracımızı kullanın. 

Vur-Kaç Kazalarını Trafik Sigortası Karşılar mı?

Hayır, trafik sigortası aracınızın vur-kaç kazasına karışması durumunda aracınızın hasarınızı karşılamaz. Vur-kaç kazalarında, hasarınızın karşılanması için kasko sigortanız olması gerekir. Zorunlu trafik sigortası yalnızca aracın sürücüsünün diğer sürücülere ve üçüncü kişilere verdiği zararları karşılar.

Aracınızın kaskosu varsa sigorta şirketine hemen bilgi verin. Kaza sonucunda araç çalışmayacak ya da yerinden hareket edemeyecek kadar büyük zarar görmüşse, çekici işlemi için de sigorta şirketi ile irtibata geçilmesi gerekiyor. Kasko sigortası çekici hizmeti hakkında detaylı bilgi için kasko çekici teminatı yazımızı ziyaret edin. 

Arabaya Vurup Kaçmanın Cezası Nedir?

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 81/1-a numaralı maddesine göre, trafik kazalarına karışanların, kaza mahallinde durmaması ve kaza mahallinde trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almaması durumunda 2022 yılı için 427 TL ceza ödemesi gerekir. Vur-kaç cezası 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirim uygulanır ve 320,25 TL ödemeniz yeterli olur.

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol


Vur-Kaç Kazasında Hukuki Yollara Başvurulabilir mi?

Trafik Şube Müdürlüğü’nden vurup kaçan araç tespit edilebilirse, aracın sürücüsü ya da aracın işleteni aleyhinde hukuki yollara başvurulabiliyor. Burada dava konusu olan haksız fiil sonucu araca zarar verilmesi oluyor. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılacak dava ile vur - kaç kazalarında meydana gelen zararın tazminini talep edebiliyor.

Konu ile ilgili detaylı bilgiye trafik kazalarında açılabilecek davalar sayfamızdan ulaşın.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et