Trafik Sigortasının Fiyatını Neler Etkiler?

Yayımlama: 21.04.2020 Güncelleme: 13.04.2021

Trafik sigortası poliçeleri standart bir fiyat politikasına sahip değildir. Trafik sigortası yapılırken birçok etken fiyat değişimine sebep olur. Böylelikle oluşturulan poliçelerin fiyatları birbirinden farklı olabilir. Sigorta şirketlerinin primler için uyguladığı fiyatlar değiştiğinden farklı şirketlerden alınan teklifler sonucu en uygun poliçe oluşturulabilir.

Trafik sigortasında fiyatlandırmanın nasıl yapıldığını trafik sigortası fiyatları sayfamızdan edinin.

Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?
Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Trafik Sigortası Fiyatları Nelere Göre Değişir?

 • Araç sahibinin hasar basamağı,
 • Aracın grubu veya türü,
 • Kullanım ili (plaka numarası) sigorta fiyatını şekillendirir. 

Bu faktörler çerçevesinde prim tutarları şekillenir ve poliçe ücretini oluşturur. 

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

40.000 TL 48 Ay Vade

Toplam Maliyet 62.036 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.292 TL
Toplam Maliyet 60.075 TL
Faiz Oranı %1,50
Aylık Taksit 1.252 TL
Toplam Maliyet 60.826 TL
Faiz Oranı %1,55
Aylık Taksit 1.267 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların araç kredisi faizlerine ulaşmak için araç kredisi başvurusu sayfamızı ziyaret edin.


Trafik Sigortası ÜcretleriKasko Sigortası Ücretleri

Sigorta Primlerini Neler Yükseltir?

 • Araç modeli ve özellikleri, yolculuk esnasında araç içerisindekilerin güvenliği açısından önem taşır. Yüksek güvenlik önlemleri bulunan araçların prim tutarı hesaplanırken sigorta şirketlerinin indirim yapma ihtimali daha fazladır.
 • Aracın yaşı yükseldikçe tamir ihtiyacı da artış gösterir. Bu durum sigorta şirketleri için risklidir. Olası bir kazada hasar oranı da fazla olacağından yaşı yüksek olan araçların prim tutarları fazla olur.
 • Sigorta şirketleri olası bir kazada büyük araçların hasarlanma ihtimalini küçük araçlardan daha az bulur. Aynı güvenlik önlemlerine sahip araçlar karşılaştırıldıklarında yüksek ihtimalle büyük olan aracın prim oranı küçük araca oranla daha az olur.
 • Otomobilin kullanıldığı günden beri kaç kilometre yol katettiği prim hesaplamasında önem taşır. Çünkü sigorta şirketlerine göre bir araç ne kadar fazla yol alırsa hasarlanma ihtimali aynı doğrultuda yükselir. 
 • Sürücünün cinsiyeti ve yaşı trafik sigortası primi hesaplanırken önemli unsurlardan biridir. Yaş faktörü sürücünün deneyimiyle doğru orantılıdır.
 • Araç sahibinin mesleği, aracın kullanım süresini değiştirdiği için önem taşır. Fazla yolculuk gerektiren mesleklere sahip kişilerin trafik sigortası priminin daha yüksek olması beklenebilir.
 • Sürücünün trafik sürüş tarihçesi, sigorta primini doğrudan etkiler. Çünkü sigorta şirketleri tarafından kaza geçmişi bulunan kişilerin gelecekte de kaza yapma ihtimali fazla olarak nitelendirilir. Bu nedenle sigorta primi kişinin siciline göre artar ya da azalır.

Trafik sigortalarında hasarsızlık indirimi sorgulaması yapmak için sigorta hasarsızlık indirimi kademesi sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Tavan Fiyat Nedir?

Tavan fiyat; 15 farklı araç türü için araç sahibinin bulunduğu hasar basamağına ve aracın kullanılacağı ile göre verilecek en yüksek trafik sigortası prim tutarıdır. Tavan fiyat trafik sigortaları için verilebilecek en yüksek tekliftir. Sigorta şirketleri trafik sigortası primlerini tavan fiyata göre verirler. Tavan fiyata etki eden 3 ölçüt ise şunlardır;

 • Aracın plakası (kullanılan il),
 • Araç sahibinin hasar basamağı,
 • Araç türüdür. 

Trafik sigortası tavan fiyat hesaplaması yapmak için sigorta tavan fiyat hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Hesaplama Yöntemleri Nelerdir? 

Trafik sigortası hesaplanırken sigorta şirketleri, aracın hangi hasar basamağında olduğuna bakar. Aracın marka, modeline, kullanacağı il detaylarına da baktıntan sonra verilen teminatlara göre sigorta hesaplanır. Trafik sigortası online  olarak internet üzerinden kolaylıkla satın alınabilir. Trafik sigortanızı internet üzerinden satın almak için bilinmesi gerekenleri internetten trafik sigortası nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et