İkinci Araç İçin Hasarsızlık İndiriminden Yararlanılabilir mi?

Yayımlama: 17.07.2019 Güncelleme: 08.02.2021

Her yıl yenilemek zorunda olunan sigorta poliçeleri, herhangi bir kaza durumunda poliçe teminatları dâhilinde maddi zararları karşılar. Eğer bir yıl içerisinde herhangi bir kaza vs. durumu ile karşılaşılmadıysa bir sonraki poliçe döneminde sigortalıya hasarsızlık indirimi uygulanır.

Sigortalı hem trafik sigortası hem de kasko sigortası için hasarsızlık indirimden faydalanabilir. İndirimden faydalanmak için ilk defa trafiğe çıkmamış olunması gerekir. 

Trafik Sigortasında Uygulanan Hasarsızlık İndirimi Oranları

Ülkemizde uzun süredir araç kullanan ve ilk defa trafiğe çıkacak olan sigortalı birbirinden ayrı tutulur. Bu göz önünde bulundurularak hasarsızlık indirimi hesaplanır. Hasarsızlık indirimi trafik sigortalarında, 7 basamakta değerlendirilir. Belli basamakları ve oranları olan indirimler kaza yapılma sayısına göre değişkenlik gösterir. Buna göre tablo aşağıdaki gibidir;

Yıl
Basamak No
Hasarsızlık indirimi (%)
Prim Artırımı (%)
4745-
3630-
2515-
14--
23-50
32-100
41-150

Örnek vermek gerekirse; yeni trafiğe çıkacak sigortalı poliçenin başladığı yıl kaza yapmazsa sonraki poliçe döneminde 5. basamakta çıkar. Bu sayede %15 indirimden faydalanabilir. İkinci yılda kaza yapmazsa 6. Basamakta çıkar. Böylelikle %30 oranında indirimden faydalanabilir.

Kaza yapmayan sürücüler haricinde kaza yapan sigortalılar için de örnek vermek gerekirse; Sigortalı ilk kazasında 3. Basamağa iner ve %50 oranında prim artırımı ile karşılaşır. İkinci kazasında %100 ve üçüncü kazasında %150 oranında prim artırımı ile karşılaşır. Şahsın her karşılaştığı kaza durumunda sigorta şirketinin riski aynı ölçüde artar. Bu yüzden sigorta şirketleri de riskleri göz önüne alarak hesaplamaları yapar.


1 dk. içerisinde zorunlu trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin. 


İkinci Aracımda Hasarsızlık İndiriminden Yararlanabilir miyim?

Bu sorunun cevabı, hayır aynı kişi üzerinde ikinci bir araç olması durumunda, ikinci aracın sigorta poliçesinde herhangi bir indirime gidilemez. Yani sahip olunan bir araçtaki hasarsızlık indirimi diğer araca etki etmez. Her bir araç için hasarsızlık indirimi oranı farklı olarak hesaplanır.

Yeni Bir Araç Alma Durumunda Hasarsızlık İndirimi Kaybolur Mu?

Hasarsızlık indirimi kişiye tanınmış bir haktır. Yeni bir araç alınması durumunda eski araca ait olan kasko hasarsızlık indirimi yeni alınan araca kasko yaptırırken kullanılır.

Eşler Arası Hasarsızlık İndirimi Aktarımı Oluyor Mu?

Hasarsızlık indirimi eşler arası aktarılabilir. Örnek vermek gerekirse; hasarsızlık indirimi bulunan aracı satarak, kendi üzerinize aldığınız araca, eşinizin hasarsızlık indirimini aktarılabilir.

Hasarsızlık İndirimi Hangi Durumlarda Sona Erer? 

Araç eğer bir kazaya karışırsa hasarını poliçe karşılar. Bu durumda hasarsızlık indirim hakkı da sona erecektir. Eğer oluşan maddi hasar bedeli sigortalı yani araç sahibi tarafından karşılanırsa, hasarsızlık indirimi bir sonraki yıl da devam eder.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et