İkinci Araç İçin Hasarsızlık İndirimi

Güncelleme: 11.04.2023
Yayımlama: 17.07.2019
Paylaş
İçindekiler

İkinci Aracımda Hasarsızlık İndiriminden Yararlanabilir miyim?

Hayır, aynı kişi üzerinde ikinci bir araç olması durumunda, ikinci aracın sigorta poliçesinde herhangi bir indirime gidilemez. Yani sahip olunan bir araçtaki hasarsızlık indirimi diğer araca etki etmez. Her bir araç için hasarsızlık indirimi oranı farklı olarak hesaplanır.

Hasarsızlık Kademesi Sorgula

Yeni Bir Araç Alırsam Hasarsızlık İndirimi Kaybolur mu?

Hayır, yeni bir araç alma durumunda hasarsızlık indirimi kaybolmaz. Yeni bir araç alınması durumunda eski araca ait olan kasko hasarsızlık indirimi yeni alınan araca kasko yaptırırken kullanılır.

Her yıl yenilemek zorunda olunan sigorta poliçeleri, herhangi bir kaza durumunda poliçe teminatları dâhilinde maddi zararları karşılar. Eğer bir yıl içerisinde herhangi bir kaza vs. durumu ile karşılaşılmadıysa bir sonraki poliçe döneminde sigortalıya hasarsızlık indirimi uygulanır.

Sigortalı hem trafik sigortası hem de kasko sigortası için hasarsızlık indirimden faydalanabilir. İndirimden faydalanmak için ilk defa trafiğe çıkmamış olunması gerekir. 

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirim Oranları

Hasarsızlık BasamağıSüre
Hasarsızlık İndirim Oranı
0İlk kez kasko sigortası alındığında%0
1İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
30%
2İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
40%
3Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
50%
4Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
60%

Genel uygulama olarak sigorta şirketleri kasko sigortası için 4 hasar basamağı kademesi uyguluyor. Ancak bazı sigorta şirketleri %65 ila %80 arasında bir indirim ile 5 ve 6'ıncı basamaklara çıkarak kasko sigortası hasarsızlık indirimi uygulayabiliyor. Öte yandan kasko sigortasında tavan fiyat uygulaması olmadığı için tabloda belirtilen indirimler sigorta şirketinin kendi inisiyatifinde belirlediği prim tutarları üzerine uygulanıyor.

Kasko sigortası 0-6 yaş çocuğu olan sürücülere sunduğu baby on board kasko indirimi için tıklayın. 

Trafik Sigortası Fiyatları - 15 Nisan 2024

İstanbul

-

Ankara

-

Diğer iller

-

İstanbul

-

Ankara

-

Diğer iller

-

İstanbul

-

Ankara

-

Diğer iller

-

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Trafik Sigortasında Uygulanan Hasarsızlık İndirimi Oranları

Ülkemizde uzun süredir araç kullanan ve ilk defa trafiğe çıkacak olan sigortalı birbirinden ayrı tutulur. Bu göz önünde bulundurularak hasarsızlık indirimi hesaplanır. Hasarsızlık indirimi trafik sigortalarında, 9 basamakta değerlendirilir. Belli basamakları ve oranları olan indirimler kaza yapılma sayısına göre değişkenlik gösterir. Trafik sigortasında uygulanan hasarsızlık indirim oranları tablodaki gibidir:

Yıl
Basamak No
Hasarsızlık indirimi (%)
Prim Artırımı (%)
5850-
4740-
3620-
255-
14-10
23-45
32-90
41-135
50-200

Örneğin, yeni trafiğe çıkacak sigortalı poliçenin başladığı yıl kaza yapmazsa sonraki poliçe döneminde 5. basamakta çıkar. Bu sayede %5 indirimden faydalanabilir. İkinci yılda kaza yapmazsa 6. Basamakta çıkar. Böylelikle %20 oranında indirimden faydalanabilir.

Kaza yapmayan sürücüler haricinde kaza yapan sigortalılar için de örnek vermek gerekirse; Sigortalı ilk kazasında 3. Basamağa iner ve %45 oranında prim artırımı ile karşılaşır. İkinci kazasında %90 ve üçüncü kazasında %135 oranında prim artırımı ile karşılaşır. Şahsın her karşılaştığı kaza durumunda sigorta şirketinin riski aynı ölçüde artar. Bu yüzden sigorta şirketleri de riskleri göz önüne alarak hesaplamaları yapar.

Eşler Arası Hasarsızlık İndirimi Aktarımı Oluyor mu?

Evet, hasarsızlık indirimi eşler arası aktarılabilir. Örneğin, hasarsızlık indirimi bulunan aracı satarak, kendi üzerinize aldığınız araca, eşinizin hasarsızlık indirimini aktarılabilir.

Hasarsızlık İndirimi Hangi Durumlarda Sona Erer? 

Araç eğer bir kazaya karışırsa hasarını poliçe karşılar. Bu durumda hasarsızlık indirim hakkı da sona erer. Eğer oluşan maddi hasar bedeli sigortalı yani araç sahibi tarafından karşılanırsa, hasarsızlık indirimi bir sonraki yıl da devam eder.

Sigortacılıkta kullanılan risturn kavramı hakkında bilgi almak için risturn nedir yazımızı ziyaret edin. 

Kaynak: 

Hesapkurdu.com Hasarsızlık Kademesi Sorgulama

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.