HesapKurdu logo

Risturn Nedir?

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 31.01.2022
Paylaş
İçindekiler

Risturn Nedir?

Risturn, geri verme ya da geri ödeme olarak Türkçeye çevrilebilir. Sigortacılık ve kooperatifçilik sektörleri ile medya ajanslarında kullanılan bir kavram olan risturn, indirim oranı olarak da kabul edilir. 

İlk kez trafik sigortası yaptıracaklar için ücretler nasıldır öğrenmek için ilk kez trafik sigortası yaptıracaklar için ücretler sayfamızı ziyaret edin. 

Trafik Sigortası Fiyatları - 8 Şubat 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3088 TL

Ankara

2901 TL

Diğer iller

2751 TL

HDI Sigorta

İstanbul

3319 TL

Ankara

3197 TL

Diğer iller

3043 TL

Ray Sigorta

İstanbul

3620 TL

Ankara

3549 TL

Diğer iller

2982 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Risturn Çeşitleri Nelerdir?

Sektörlere göre risturn kavramları şunlardır:

  • sigortacılıkta risturn
  • kooperatifçilikte risturn
  • dijital pazarlama da risturn

Sigortanızda hasarsızlık indirimini sorgulamak için sigorta hasarsızlık indirimi sorgulama hesaplama sayfamızı ziyaret edin. 

Sigortada Risturn Nedir?

Sigortacılıkta risturn, acentelerin kendi komisyonlarından yaptıkları indirim oranıdır. Sigorta şirketinin sunduğu fiyatta bir fark olmadan acente elde edeceği komisyon üzerinden bir indirim yapar. Risturn olarak adlandırılan bu indirim, müşteri kazanma amacıyla acenteler tarafından uygulanır, sigorta şirketlerinin uyguladığı fiyat politikası ile bir ilgisi yoktur.

  • Sigorta şirketleri tarafından sunulan fiyat paketleri ve indirim oranları, tüm sektör tarafından kabul edilen uygulamalar dahilinde belirlenir ve haksız rekabete yol açacak büyük oranlarda indirimler uygulanmaz. 
  • Risturn olarak adlandırılan acente komisyonu indirimleri, sigorta şirketlerinin sorumluluğunda değildir.
  • Acenteler, müşteri kazanmak için poliçe satışından elde ettikleri komisyonun bir kısmından feragat ederler; bu durum risturn olarak adlandırılır. 

Motosiklet trafik sigortası fiyat tablosuna ulaşmak ve teklif almak için motosiklet sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigorta Acente Komisyonu Nedir?

Tüm sigorta ürünleri poliçeleri, belirli bir prim karşılığında satın alınır. Sigorta şirketlerinin ana gelir kaynağı sigorta primleridir. Sigorta şirketlerinin satış kanallarından olan sigorta acentelerinin gelir kaynağı ise kişilere ya da işletmelere satılan sigorta ürünlerinden elde edilen komisyonlardır. 

Satılan sigorta ürünü ve kapsamına göre komisyon oranı değişir. Sigorta acente komisyonu, satılan poliçelerin prim bedeli karşılığında belirli bir oran olarak hesaplanır. Sigorta acenteleri genelde satılan poliçe için ödenen ilk prim için bir yüzde kazanırlar; daha sonra poliçe süresi uzadıkça belirli oranlarda komisyon kazanmaya devam ederler.  

Kooperatifçilikte Risturn Nedir?

Kooperatifçilikte risturn, yürütülen faaliyetler sonucunda ortaya çıkan bütçe fazlasının yıl sonunda ortaklara paylaştırılmasına denir. Bir yıllık dönemde geliri giderinden fazla olan kooperatifler, gelir-gider arasındaki bu farkı yıl sonunda faaliyetleri doğrultusunda üyelerine geri öder, bu ödeme risturn olarak adlandırılır.

Risturn İstisnası Nedir?

5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'na göre kooperatiflerin kurumlar vergisi hesaplaması yapılırken gelir ve gider farkına pozitif etki yapan bazı gelir hesaplarının hesap dışı bırakılmasıdır.

Dijital Pazarlama Risturn Nedir?

Medya ajansları ve dijital pazarlama sektöründe risturn, indirim oranı olarak tanımlanır. Dijital pazarlamada risturn, reklam verenlerden elde edilen reklam ücretlerinin bir kısmının indirim olarak hesaplanması ve reklam verene ya da medya satın alma ajansına geri ödenmesi olarak tanımlanır. Geri ödenecek olan tutar reklam tutarı üzerinden belirli bir yüzde ile hesaplanır. 

Kaynak:

Aksigorta Sigorta Sözlüğü

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.