Risturn Nedir?

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 31.01.2022
Paylaş
İçindekiler

Risturn Nedir?

Risturn, geri verme ya da geri ödeme olarak Türkçeye çevrilebilir. Sigortacılık ve kooperatifçilik sektörleri ile medya ajanslarında kullanılan bir kavram olan risturn, indirim oranı olarak da kabul edilir. 

İlk kez trafik sigortası yaptıracaklar için ücretler nasıldır öğrenmek için ilk kez trafik sigortası yaptıracaklar için ücretler sayfamızı ziyaret edin. 

Trafik Sigortası Fiyatları - 29 Mayıs 2024

Sompo Sigorta

İstanbul

6271 TL

Ankara

5955 TL

Diğer iller

5898 TL

Allianz Sigorta

İstanbul

6320 TL

Ankara

5747 TL

Diğer iller

5733 TL

Ray Sigorta

İstanbul

8378 TL

Ankara

7886 TL

Diğer iller

7217 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Risturn Çeşitleri Nelerdir?

Sektörlere göre risturn kavramları şunlardır:

  • sigortacılıkta risturn
  • kooperatifçilikte risturn
  • dijital pazarlama da risturn

Sigortanızda hasarsızlık indirimini sorgulamak için sigorta hasarsızlık indirimi sorgulama hesaplama sayfamızı ziyaret edin. 

Sigortada Risturn Nedir?

Sigortacılıkta risturn, acentelerin kendi komisyonlarından yaptıkları indirim oranıdır. Sigorta şirketinin sunduğu fiyatta bir fark olmadan acente elde edeceği komisyon üzerinden bir indirim yapar. Risturn olarak adlandırılan bu indirim, müşteri kazanma amacıyla acenteler tarafından uygulanır, sigorta şirketlerinin uyguladığı fiyat politikası ile bir ilgisi yoktur.

  • Sigorta şirketleri tarafından sunulan fiyat paketleri ve indirim oranları, tüm sektör tarafından kabul edilen uygulamalar dahilinde belirlenir ve haksız rekabete yol açacak büyük oranlarda indirimler uygulanmaz. 
  • Risturn olarak adlandırılan acente komisyonu indirimleri, sigorta şirketlerinin sorumluluğunda değildir.
  • Acenteler, müşteri kazanmak için poliçe satışından elde ettikleri komisyonun bir kısmından feragat ederler; bu durum risturn olarak adlandırılır. 

Motosiklet trafik sigortası fiyat tablosuna ulaşmak ve teklif almak için motosiklet sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigorta Acente Komisyonu Nedir?

Tüm sigorta ürünleri poliçeleri, belirli bir prim karşılığında satın alınır. Sigorta şirketlerinin ana gelir kaynağı sigorta primleridir. Sigorta şirketlerinin satış kanallarından olan sigorta acentelerinin gelir kaynağı ise kişilere ya da işletmelere satılan sigorta ürünlerinden elde edilen komisyonlardır. 

Satılan sigorta ürünü ve kapsamına göre komisyon oranı değişir. Sigorta acente komisyonu, satılan poliçelerin prim bedeli karşılığında belirli bir oran olarak hesaplanır. Sigorta acenteleri genelde satılan poliçe için ödenen ilk prim için bir yüzde kazanırlar; daha sonra poliçe süresi uzadıkça belirli oranlarda komisyon kazanmaya devam ederler.  

Kooperatifçilikte Risturn Nedir?

Kooperatifçilikte risturn, yürütülen faaliyetler sonucunda ortaya çıkan bütçe fazlasının yıl sonunda ortaklara paylaştırılmasına denir. Bir yıllık dönemde geliri giderinden fazla olan kooperatifler, gelir-gider arasındaki bu farkı yıl sonunda faaliyetleri doğrultusunda üyelerine geri öder, bu ödeme risturn olarak adlandırılır.

Risturn İstisnası Nedir?

5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'na göre kooperatiflerin kurumlar vergisi hesaplaması yapılırken gelir ve gider farkına pozitif etki yapan bazı gelir hesaplarının hesap dışı bırakılmasıdır.

Dijital Pazarlama Risturn Nedir?

Medya ajansları ve dijital pazarlama sektöründe risturn, indirim oranı olarak tanımlanır. Dijital pazarlamada risturn, reklam verenlerden elde edilen reklam ücretlerinin bir kısmının indirim olarak hesaplanması ve reklam verene ya da medya satın alma ajansına geri ödenmesi olarak tanımlanır. Geri ödenecek olan tutar reklam tutarı üzerinden belirli bir yüzde ile hesaplanır. 

Kaynak:

Aksigorta Sigorta Sözlüğü

Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.