Risturn Nedir?

Güncelleme: 01.02.2022 Yayımlama: 31.01.2022 | Okuma Süresi: 2 dk.

Risturn Nedir?

Risturn, geri verme ya da geri ödeme olarak Türkçeye çevrilebilir. Sigortacılık ve kooperatifçilik sektörleri ile medya ajanslarında kullanılan bir kavram olan risturn, indirim oranı olarak da kabul edilir. 

İlk kez trafik sigortası yaptıracaklar için ücretler nasıldır öğrenmek için ilk kez trafik sigortası yaptıracaklar için ücretler sayfamızı ziyaret edin. 


Trafik Sigortası Fiyatları - 28 Eylül 2022

İstanbul 2419 TL
Ankara 2276 TL
Diğer İller 2229 TL
İstanbul 2500 TL
Ankara 2357 TL
Diğer İller 2277 TL
İstanbul 2949 TL
Ankara 2775 TL
Diğer İller 2643 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Risturn Çeşitleri Nelerdir?

Sektörlere göre risturn kavramları şunlardır:

  • sigortacılıkta risturn
  • kooperatifçilikte risturn
  • dijital pazarlama da risturn

Sigortanızda hasarsızlık indirimini sorgulamak için sigorta hasarsızlık indirimi sorgulama hesaplama sayfamızı ziyaret edin. 

Sigortada Risturn Nedir?

Sigortacılıkta risturn, acentelerin kendi komisyonlarından yaptıkları indirim oranıdır. Sigorta şirketinin sunduğu fiyatta bir fark olmadan acente elde edeceği komisyon üzerinden bir indirim yapar. Risturn olarak adlandırılan bu indirim, müşteri kazanma amacıyla acenteler tarafından uygulanır, sigorta şirketlerinin uyguladığı fiyat politikası ile bir ilgisi yoktur.

  • Sigorta şirketleri tarafından sunulan fiyat paketleri ve indirim oranları, tüm sektör tarafından kabul edilen uygulamalar dahilinde belirlenir ve haksız rekabete yol açacak büyük oranlarda indirimler uygulanmaz. 
  • Risturn olarak adlandırılan acente komisyonu indirimleri, sigorta şirketlerinin sorumluluğunda değildir.
  • Acenteler, müşteri kazanmak için poliçe satışından elde ettikleri komisyonun bir kısmından feragat ederler; bu durum risturn olarak adlandırılır. 

Motosiklet trafik sigortası fiyat tablosuna ulaşmak ve teklif almak için motosiklet sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigorta Acente Komisyonu Nedir?

Tüm sigorta ürünleri poliçeleri, belirli bir prim karşılığında satın alınır. Sigorta şirketlerinin ana gelir kaynağı sigorta primleridir. Sigorta şirketlerinin satış kanallarından olan sigorta acentelerinin gelir kaynağı ise kişilere ya da işletmelere satılan sigorta ürünlerinden elde edilen komisyonlardır. 

Satılan sigorta ürünü ve kapsamına göre komisyon oranı değişir. Sigorta acente komisyonu, satılan poliçelerin prim bedeli karşılığında belirli bir oran olarak hesaplanır. Sigorta acenteleri genelde satılan poliçe için ödenen ilk prim için bir yüzde kazanırlar; daha sonra poliçe süresi uzadıkça belirli oranlarda komisyon kazanmaya devam ederler.  

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Kooperatifçilikte Risturn Nedir?

Kooperatifçilikte risturn, yürütülen faaliyetler sonucunda ortaya çıkan bütçe fazlasının yıl sonunda ortaklara paylaştırılmasına denir. Bir yıllık dönemde geliri giderinden fazla olan kooperatifler, gelir-gider arasındaki bu farkı yıl sonunda faaliyetleri doğrultusunda üyelerine geri öder, bu ödeme risturn olarak adlandırılır.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Risturn İstisnası Nedir?

5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'na göre kooperatiflerin kurumlar vergisi hesaplaması yapılırken gelir ve gider farkına pozitif etki yapan bazı gelir hesaplarının hesap dışı bırakılmasıdır.

Dijital Pazarlama Risturn Nedir?

Medya ajansları ve dijital pazarlama sektöründe risturn, indirim oranı olarak tanımlanır. Dijital pazarlamada risturn, reklam verenlerden elde edilen reklam ücretlerinin bir kısmının indirim olarak hesaplanması ve reklam verene ya da medya satın alma ajansına geri ödenmesi olarak tanımlanır. Geri ödenecek olan tutar reklam tutarı üzerinden belirli bir yüzde ile hesaplanır. 

Kaynak:

Aksigorta Sigorta Sözlüğü


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et