Kasko Sigortalarını Karşılaştır

Taşıt Kredisi İçin Kasko Sigortası Yaptırmalı mıyım?

Güncelleme: 01.09.2016
Taşıt Kredisi İçin Kasko Sigortası Yaptırmalı mıyım?

Taşıt kredisi ya da diğer bir adıyla araç kredisi, otomobil alacaklar kişilere özel olarak verilen kredi çeşitlerinden biridir. Kasko sigortası, taşıtınızın başına gelebilecek olası risklere karşı önlem alabilmek için yapılan, zorunlu olmamakla birlikte kişinin isteğine bağlı olarak yapılan bir sigortadır. Kasko sigortası yaptırarak, kaza durumunda kendi risklerinizi güvence altına almış olursunuz.

Kasko Sigortanızı Anında Yapabilirsiniz

İlgili yönetmeliği uyarınca; kasko sigortanızı kredi aldığınız bankada yaptırma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Fakat bankalar taşıt kredilerini kaskolu ya da kaskosuz olarak çoğunlukla faiz oranları değişmektedir. Bu durumda sigortanızı kredinizi aldığınız bankada yaptırırsanız; daha düşük faiz oranı elde edersiniz. 

Aracınızı Değiştirseniz de Sigortanız Devam Eder

Eski aracınızı satıp, yeni araç sahibi olmak istediğiniz durumlarda kasko sigortanız sona ermez. Sigorta poliçeniz üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak, var olan kaskonuzu devam ettirilebilirsiniz. Sigorta sözleşmeleri iki taraflı olduğu için her iki tarafın onayının alınması şarttır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için "Kasko Sigortası Transferi Nasıl Yapılır?" sayfamızı inceleyiniz.

Kasko Sigortası Kapsam ve Süresi

Kasko sigortanızın süresi, ödemeyi yaptığınız tarihten itibaren başlar. Fakat ödemelerinizi kredi kartı kullanarak, taksitle yapıyorsanız eğer peşinatı ödediğiniz günden itibaren sigortanızın geçerlilik süresi başlar. Aksi belirtilmediği sürece kasko Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Sigorta süresi aksi kararlaştırılmadıkça, Türkiye saati ile 12.00’de başlar ve bir yıl sonra yine aynı saatte biter.

Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir?

Sigorta şirketleri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği ile araçların kasko değer listesini marka, model ve üretim yılına göre belirlemektedir. Her ay güncellenen ve son 15 yıllık araçların yer aldığı bu listede tüm araçların cinsi, markası, modeli, üretim yılı gibi kriterler göz önünde bulundurularak, kasko bedeli belirlenmektedir. Sigorta şirketlerinin ses, iletişim ve görüntülü cihazları ile standartların dışında olan veya ilave olarak yer alan radyo, telefon, televizyon, klima gibi cihazlar için kasko bedeli ayrıca hesaplanmaktadır.

Kasko sigortası tazminatının nasıl hesaplanacağını öğrenmek isterseniz, “Kasko Sigortası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?” sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko sigortası temel olarak, çarpma-çarpılma, aracın yanması, aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi, üçüncü kişilerin kötü niyet ya da muziplikle yaptıkları hareketler ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı zararlara karşı teminat sağlamaktadır. Verilen bu teminatlara ek olarak başka teminatlarda ekleyebilirsiniz.

Kasko Sigortası Çeşitleri

Kasko sigortaları kapsadıkları teminatlara göre dört gruba ayrılmaktadır. Kasko sigortası çeşitleri aşağıdaki gibidir, ancak konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz; “Kasko Ürün Çeşitleri Nelerdir? ” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Dar Kasko: Standart kasko da belirtilen ana teminat gruplarından bir kısmını içeren üründür. 

Kasko: Ana teminatların hepsinin verildiği üründür.

Genişletilmiş Kasko: Teminatların hepsinin ve genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek risklerden bir kısmı için teminatın verildiği üründür. 

Tam Kasko: Ana teminatlarının hepsini içeren ve genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek tüm riskler için verilen geniş kapsamlı üründür. Teminatın içeriği ürünlerden hangisine uyuyorsa poliçe isminde bulunması gerekir. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan