Online Sigorta

Güncelleme: 12.10.2018

Teknoloji ve internetin her alanda sunduğu avantajlar sigorta sektörünü de etkilemeye başladı. Online teklifi almak, bankacılıkta olduğu gibi sigortacılıkta da sağladığı avantajlarla tercih edilen bir yöntem haline geldi. Ancak her konuda olduğu gibi online sigorta alırken de dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken birkaç nokta var.

Online Sigorta Nasıl Yaptırılır?

Online sigorta teklifi alabilmeniz için, teklif almak istediğiniz sigortanın çeşidine göre beyan etmeniz gereken bazı bilgiler bulunuyor.

Kasko ve trafik sigortası için teklif almak istiyorsanız; ruhsat sahibine ait kişisel bilgiler ile birlikte araç bilgilerini belirtmeniz yeterli olacaktır. Özel sağlık sigortası yaptırmak için teklif alacaksanız; alacağınız ürünün kim için olacağına göre değişiklik gösteren soruları yanıtlamanız gerekiyor. 

Beyan edeceğiniz bilgilerin size özel ve güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Belirttiğiniz bilgilere göre sonuçlar, anlık değerlendirilerek, sigorta primi hesaplanıyor. Bu bilgiler sizin için teklif hazırlanırken kullanılıyor.

Hangi Sigorta Türleri Online Hesaplanabilir?

Bazı sigorta çeşitlerinde sigorta primleri, internet üzerinden dolduracağınız bir form ile hesaplanabiliyor. Bu süreçte araya bir aktüerin girmesine gerek kalmadığından işlemler daha hızlı ilerliyor. 

Online hesaplanabilen sigorta çeşitlerinden en bilineni trafik sigortası. Zorunlu sigorta türüne giren trafik sigortasında, Hazine Müsteşarlığı tarafından sigortalıya ne gibi güvencelerin verileceği ve limitlerin seviyesinin nasıl olacağı belirlenmiş oluyor. Be sebeple sigorta hesaplamasında kullanılan sabit kalemlerin miktarı artış gösterirken müşteriden müşteriye farklı olabilen kalemlerin sayısı azalıyor. Bundan dolayı da sigorta şirketleri, internet sitelerinden bir formla başvuru sahibine ait bilgileri öğrenerek, primleri hemen belirleyip poliçe teklifi sunabiliyor.

Zorunlu olan bir diğer sigorta ise DASK. Deprem sigortasında da sigorta bedeli ve primler online olarak hesaplanabiliyor. Başvuru sahibi online olarak formda istenilen gerekli bilgileri doldurduğu takdirde, sigorta bedelini ve ödemesi gereken primler ile ilgili detayları anında görüntüleyebiliyor.

Online Sigorta

İsteğe Bağlı Sigorta Türleri de Online Hesaplanabilir mi?

Trafik ve deprem sigortalarının zorunlu olmaları, online hesaplanabilmeleri için dolaylı bir etken oluşturuyor. Zorunlu sigortalarda teminat ve prim hesaplamaları pek değişiklik göstermiyor. Bu durumun böyle olması isteğe bağlı sigorta türlerinin online hesaplanamayacağı anlamına gelmiyor.

İsteğe bağlı olan kasko için günümüzde bazı sigorta firmaları online teklif verebiliyor. Türkiye Sigorta Birliği’nin Kasko Değer Listesi ve ikinci el araç sitelerinde yer alan bilgiler ışığında aracın değeri otomatik olarak hesaplanabiliyor. Gerekli tüm bilgilerin verilmesiyle birlikte primlerin online olarak hesaplanması mümkün.

Özel sağlık sigortalarında, sigorta firması tarafından çeşitli teminat ve limitler sunulduğu için prim hesaplaması online olarak hesaplanamıyor. Başvuru sahibinin geçmişte yaşadığı ya da mevcutta olan rahatsızlıklarını formda belirtse dahi bir aktüer tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Bu durum da online hesaplama sürecine engel oluyor.

En çok tercih edilen kredi kartları ile online sigorta poliçenizi alın

Yapı Kredi Worldcard
Ödül Para/Puan 250 TL
Yıllık Ücret104 TL
QNB Finansbank CardFinans
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret117 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret109 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Online Sigortanın Avantajları

 • Online sigorta işlemler daha hızlı, kolay ve güvenilir.
 • Online teklif alırken birçok firmanın fiyat teklifini bir arada görüp size en uygun olanı seçebilirsiniz.
 • Teklif almak için sigorta firmalarıyla saatlerce telefon görüşmesi yaparak ya da yerlerinde ziyaret ederek vakit kaybetmenize gerek kalmaz. 
 • Sigorta şirketlerinin tekliflerini bulunduğunuz yerden bir form doldurarak anında alabilirsiniz.
 • Online işlem yaptığınız için 7/24 poliçe satın alabilirsiniz. 

Online Sigorta Almak Güvenilir mi?

Hızla gelişen teknoloji, sigorta sektörünü de oldukça etkilemeye başladı. Online sigortacılıkla birlikte her an her dakika yüzlerce sigorta poliçesi düzenleniyor. Yüzlerce kişi artık online sigortadan faydalanıyor. Online sigorta ülkemizde yeni bir kavram değil. Fakat online sigorta poliçesi kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor. Online sigorta işlemleri yaptıracak kişilerin en çok sorguladığı nokta güven konusu oluyor. Aslına bakılırsa, online sigortacılıkta da süreç normal sigortada olduğu gibi ilerliyor. 

Online sigorta işlemlerinizi hangi kurumdan yaptıracağınıza dikkat etmelisiniz. Yetersiz yerlerden yaptırılan online sigorta işlemleri bütçenizi zorlayabilir ve hasar anında yalnız kalmanıza sebep olabilir.

Konu ile bağlantılı Trafik Sigortasını İnternetten Almak Güvenli mi yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Online Sigorta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapacağınız ilk şey; hizmeti alacağınız şirketin yeterli olup olmadığını araştırmak olmalı. Çeşitli forumları ya da sigorta şirketlerinin müşteri yorumlarını inceleniz faydalı olacaktır. Daha fazlası için ise;

 • Değişen sigorta uygulamaları için size bilgi veriyor olması,
 • 7 gün 24 saat kesintisiz hasar destek hizmeti vermesi,
 • Hasar belgelerinin hazırlanması hususunda size yardım etmesi,
 • Gerektiğinde zamanlarda telefon desteği verebilmesi,
 • Mail ya da telefon aracılığı ile vade hatırlatması yapması,
 • Poliçe yenileme dönemleri gelmeden uyarıda bulunması