DASK Zorunlu mu?

Güncelleme: 29.12.2023
Yayımlama: 10.08.2020
Paylaş
İçindekiler

Evet, DASK yaptırılması zorunlu bir sigorta çeşididir. Konut kredisi kullanımında da zorunlu deprem sigortası poliçesi gereklidir.

Online DASK Sigortası Teklifleri

Ev Satışında DASK Zorunlu mu?

Evet, ev satışında DASK zorunludur. DASK olmadan ev satışı yapmak mümkün değildir. Ruhsatsız ve tapusuz evlere DASK yapılır mi öğrenmek için ruhsatsız veya tapusuz eve DASK yapılır mı sayfamızı ziyaret edin.

Her Yıl DASK Yaptırmak Zorunlu mu? 

Evet, zorunlu deprem sigortası her yıl yenilenmelidir. 

DASK Yaptırmazsam Ne Olur? 

DASK sigortası zorunlu olmasına rağmen, yaptırılmaması durumunda cezai işlem uygulanmaz. DASK yaptırılmazsa elektrik, su ve doğal gaz abonelik işlemleri yaptırılamaz ayrıca alım-satım ve kiralama işlemleri için de zorunlu deprem sigortası yaptırılması gerekir. DASK'ın yaptırmazsanız ne olur hakkında detaylı bilgiyi DASK'ın zorunlu olduğu işlemler yazımızdan edinin.

Zorunlu Deprem Sigortası Neden Yaptırılır?

Zorunlu deprem sigortası, deprem sebebiyle oluşan maddi hasarların dışında deprem kaynaklı patlama, yangın, tsunami, toprak kayması gibi durumlarda oluşacak zararları da karşılar. Zorunlu deprem sigortası uygulaması ile yapılar, depreme karşı güvence altına alınır ve ekonomik olarak da önemli bir yıkıma sebep olan depremlerde maddi zararı karşılayabilmek adına fon oluşturulur. 

Zorunlu Deprem Sigortası alanı dışında kalan yerler için yaptırılabilen İhtiyari Deprem Sigortası ürünü hakkında bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edin.

DASK Zorunlu mu infografik

DASK'tan Muaf Olan Yapılar

Zorunlu deprem sigortası, şehirlerdeki yapılar için geçerlidir, köylerdeki yapılar için böyle bir zorunluluk yoktur. Köy yerleşimlerindeki konutlar için isteğe bağlı olarak ihtiyari deprem sigortası yaptırılabilir. Şehirlerde de zorunlu deprem sigortasından muaf olan bazı yapılar şunlardır:

  • kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapılar
  • tamamı ticari ve sınai amaçlar için kullanılan yapılar
  • inşaatı henüz bitmemiş yapılar
  • tapuya kayıtlı bulunmayan ve özel mülkiyete tâbi olmayan arazi ve arsaların üzerine inşa edilmiş yapılar
  • mesken olarak kullanıma uygun olmayan yapılar

Zorunlu deprem sigortasından muaf olan yapılar hakkında detaylı bilgiyi hangi binalar DASK kapsamı dışındadır sayfamızdan edinin.

Zorunlu Deprem Sigortası Prim Bedeli

Zorunlu deprem sigortası poliçesi her yıl yenilenir ve prim bedeli de her yıl belirli oranda artar. Sigorta prim bedeli; ikamet edilen bölgenin deprem riski, yapı tarzı ve yapının metre karesi gibi değişkenlere göre farklılık gösterir. 25 Kasım 2022’de yürürlüğe giren zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı; risk grubuna göre 252 ila 979 lira arasında değişiyor. DASK prim hesaplama hakkında detaylı bilgiyi DASK prim hesaplama sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca DASK nasıl ödenir öğrenmek için DASK ödeme sayfamızı ziyaret edin. 

Zorunlu Deprem Sigortası Teminat Bedeli

Zorunlu deprem sigortası, deprem ve deprem sonrasında meydana gelen yangın, infilak ve yer kayması sebebiyle oluşan zararları, belirlenen azami teminat bedeline kadar nakit olarak karşılar. Her yıl birim metrekare maliyetlerindeki artış oranına göre artan zorunlu deprem sigortası azami teminat bedeli 2023’de 640 bin TL’dir.  Azami tutarın üzerindeki zararları teminat altına almak için sigorta şirketlerinin sunduğu ek teminatlardan faydalanılabilir veya konut sigortası yaptırılabilir.

Zorunlu deprem sigortası teminatları hakkında detaylı bilgiyi DASK teminatları nelerdir sayfamızdan edinin.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Buraya tıklayarak gerekli bilgileri doldurduktan sonra, yetkili sigorta şirketlerinden teklifleri görebilir ve online zorunlu deprem sigortası poliçenizi oluşturabilirsiniz. Sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla da zorunlu deprem sigortası yaptırabilirsiniz. DASK poliçesi düzenleme yetkisi olan 32 sigorta şirketi bulunmaktadır.

İnternetten DASK yaptırma hakkında detaylı bilgiyi İnternetten DASK nasıl yapılır sayfamızdan, DASK poliçesini nasıl yenilendiğini öğrenmek için DASK poliçe yenileme sayfamızdan öğrenin.

DASK Ne Zaman Uygulanmaya Başlamıştır?

1999 yılında Marmara Bölgesi’nde meydana gelen depremlerin ardından çıkarılan 587 sayılı Zorunlu Deprem Sigortası Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile 27 Eylül 2000 tarihinden itibaren Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) sistemi uygulanmaya başlanmıştır. Zorunlu deprem sigortası poliçelerini yönetmek üzere kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), halk arasında zorunlu deprem sigortası olarak bilinir.

Kaynak:

Doğal Afet Sigortaları Kurumu DASK Zorunlu Deprem Sigortası Teminatı ve Kapsamı 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.