DASK'ın Zorunlu Olduğu İşlemler

Güncelleme: 07.10.2022
Yayımlama: 30.05.2022
Paylaş
İçindekiler

Zorunlu deprem sigortasının zorunlu olduğu işlemler şunlardır:

  • Elektrik, su ve doğal gaz abonelik işlemleri: 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince elektrik, su ve doğalgaz abonelik işlemleri için zorunlu deprem sigortası yaptırmak gerekiyor. Konutun elektrik, su ve doğalgaz abonelik sözleşmesi ve abone değişikliği işlemlerinde ilgili kurum, Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi örneğini talep eder.
  • Alım-satım ve kiralama işlemleri: Tüm gayrimenkul alım, satım ve kiralama işlemlerinde zorunlu deprem sigortası gereklidir.
  • Konut kredisi başvurusu: Bankalar, konut kredisi kullandırdıkları müşterileri adına zorunlu deprem sigortası poliçesi düzenler ve kredi vadesi dolana kadar yıllık olarak poliçeyi yeniler. 

DASK Nedir?

DASK olarak bilinen Doğal Afet Sigortalar Kurumu, 1999 Marmara depremi sonrası kurulan; zorunlu deprem sigortası poliçelerini yönetmekle yükümlü olan bir kurumdur. Türkiye nüfusunun büyük bir bölümü deprem riski yüksek bölgelerde yaşıyor; bu sebeple Zorunlu Deprem Sigortası, yasa gereği yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Zorunlu deprem sigortası, deprem anında yaşanan sarsıntı sebebiyle oluşan maddi hasarların dışında, deprem kaynaklı yangın, patlama, tsunami ve yer kayması gibi durumlarda oluşabilecek maddi zararları da karşılar.

Zorunlu Deprem Sigortasından Muaf Olan Yapılar

Zorunlu deprem sigortası, şehirdeki yapılar için zorunludur. Kırsal bölge ve köylerde böyle bir zorunluluk yoktur. Köylerdeki konutlar için ihtiyari deprem sigortası yaptırılabilir. Şehirlerde ise zorunlu deprem sigortasından muaf olan yapılar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapılar
  • İnşaatı henüz bitmeyen yapılar
  • Tamamı ticari ve sınai amaçlar için kullanılan yapılar,
  • Tapuya kayıtlı bulunmayan ve özel mülkiyete tâbi olmayan arazi ve arsaların üzerine inşa edilmiş yapılar
  • Mesken olarak kullanıma uygun olmayan yapılar

Zorunlu deprem sigortasının muaf olduğu binalar konusunda detaylı bilgiyi hangi binalar dask kapsamı dışındadır yazımızı ziyaret edin.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Hesapkurdu.com DASK sayfamızdan 1 dk içinde yirmiden fazla sigorta şirketinden teklif alabilir ve zorunlu deprem sigortası poliçenizi online olarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca zorunlu deprem sigortası poliçesi düzenleyen sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla yaptırabilirsiniz.

DASK Nedir, Nasıl Yapılır?
DASK Nedir, Nasıl Yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası Prim Fiyatları

Zorunlu deprem sigortası yıllık olarak yaptırılır ve her yıl yenilenmesi gerekir. Prim bedelleri de yıllık olarak belirli bir oranda artar. Sigorta prim bedeli; bölgenin deprem riski, yapı tarzı ve yapının metre karesi gibi durumlara göre değişir. Zorunlu deprem sigortası prim bedeli, "Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatı’nda belirlenen azami teminat tutarından çok olamaz.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.