Konut Sigortası Zorunlu mu?

Güncelleme: 11.04.2023
Yayımlama: 19.02.2020
Paylaş
İçindekiler

Kapsamına göre konutunuzu yangın, sel, doğal afet, hırsızlık gibi durumlar karşısında güvence altına alan konut sigortası, yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türü değildir. 

Konutunuzu deprem durumunda karşılaşılacak zararlara karşı koruyan zorunlu deprem sigortası, yasa gereği yaptırılması zorunlu bir sigorta çeşididir ve genelde konut sigortası ile karıştırılır. Daha çok DASK olarak bilinen zorunlu deprem sigortası ile konut sigortası birbirinden farklı sigorta türleridir.

Konut Sigortası Teklifi Al

Konut Sigortası ve Zorunlu Deprem Sigortası Arasındaki Fark

Zorunlu deprem sigortası, yalnızca deprem sonrası karşılaşılan zararları karşılar ve ülke nüfusunun büyük bir bölümü deprem bölgelerinde yaşadığı için yaptırılması yasa gereği zorunlu olan bir sigorta çeşididir. Konut sigortası ve

DASK, yani zorunlu deprem sigortası deprem sırasında oluşan maddi hasarların dışında depremden kaynaklı oluşan

  • Patlama,
  • Yangın,
  • Tsunami,
  • Toprak kayması

gibi durumlarda ortaya çıkan maddi hasarları da karşılar. Ancak zorunlu deprem sigortası, deprem kaynaklı eşyalarınızın başına gelecek zararları karşılamaz. Ayrıca konutunuzu da her yıl belirlenen teminat bedeli kapsamında güvence altına alır. Bu bedel; azami teminat limiti olarak belirlenmiş olup, 2023 yılı için tüm yapı tutarlarında 640.000 TL’dir. 

Ayrıca, konut sigortasının mülkiyet değişiminde ne olacağı konusunda detaylı bilgiye mülkiyet değişiminde konut sigortası devam eder mi yazımızı ziyaret edin.

Hasar DASK’ı Aşarsa

Konut sigortası, zorunlu deprem sigortasından daha geniş kapsamlı bir sigorta çeşididir ve deprem durumunda zorunlu deprem sigortasının teminat bedelini aşan durumlarda da devreye girer. Ayrıca konut sigortası, yalnızca konutunuzu değil, isteğinize göre eşyalarınızı da güvence altına alır. Eşya sigortası hakkında detaylı bilgi almak için eşya sigortası sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kullanırken Konut Sigortası Zorunlu mu?

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre müşteri, açık şekilde talep etmediği sürece bankalar müşterilerini sigortalayamaz. Ancak konut kredisi ile satın alınan ev, kredi ödeme sürecinde bankanın elindeki tek teminat olduğundan, banka evin olası zararlara karşı sigortalanmasını talep eder. 

Banka kullanıcılarına sigortalı ve sigortasız kredi seçenekleri sunar ve sigortalı krediler daha cazip faizle verilir. Ayrıca müşteri sigortasını istediği sigorta şirketine yaptırabilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.