Mülkiyet Değişiminde Konut Sigortası Devam Eder mi?

Güncelleme: 15.09.2022
Yayımlama: 30.05.2022
Paylaş
İçindekiler

Konut sigortası genel şartları gereğince, sigortalanan konutun mülkiyeti değiştiğinde, poliçe kendiliğinden feshedilmiş olur. Poliçenin feshedildiği tarihe göre sigorta ettirenin ödediği fazla prim hesaplanır ve iade edilir.

Vefat Durumunda Konut Sigortası Devam Eder mi?

Sigortalının vefat etmesi halinde ise, poliçe yapıldığı şekilde devam eder ve sözleşmeden doğan bütün haklar, borçlar ve sorumluluklar mirasçılara geçer. Böyle bir durumda mirasçılar, konut sigortasının varlığından haberdar olduktan sonra en fazla 15 gün içinde sigorta şirketine başvurmak durumundadır. Yeni hak sahibi, sigortanın varlığından haberdar olduktan sonra sekiz gün içinde poliçeyi feshedebilir, ödenen fazla prim yine iade edilir. Fesih süresinin aşılması halinde fesih hakkı ortadan kalkar. 

Konut Sigortası Nasıl Yenilenir?

Konut sigortası poliçeleri bir yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin dolmasının ya da mevcut konut sigortası poliçesinin feshedilmesinin ardından yeni bir poliçe düzenlenmelidir. Bu anlamda konut sigortasının yenilenmesi ile yeni sigorta almak arasında bir fark yoktur. Ancak, hemen her sigorta türünde olduğu gibi konut sigortasında da sigorta şirketleri, halihazırdaki müşterilerine bazı indirim ve fırsatlar sunar. Hasarsızlık indirimi bu fırsatlardan biridir. Sigorta süresi boyunca herhangi bir zarar bildiriminde bulunmayan kişilere, yeni poliçe düzenleme sürecinde uygulanan indirimlere hasarsızlık indirimi denir. 

Konut Sigortası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut sigortası yaptırırken, diğer tüm sigorta türlerinde olduğu gibi poliçede yer alan ve almayan teminatları bilmeniz gerekir. Geniş kapsamlı bir poliçeyi en uygun prim bedeliyle alabilmek için birden fazla sigorta şirketinden teklif alarak bu teklifler arasında bir değerlendirme yapmak en mantıklı yoldur. Hesapkurdu.com, sektörde öncü 20’den fazla sigorta şirketinden teklif alarak karşılaştırma yapmanızı sağlar.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.