HesapKurdu logo

Konut Sigortası Komşuya Verilen Zararı Karşılar mı?

Güncelleme: 15.09.2022
Yayımlama: 25.03.2020
Paylaş
İçindekiler

Konut sigortası poliçelerinde bulunan teminatlar, poliçeden poliçeye farklılık gösterir. Ana teminat olan yangın teminatına ek teminat olarak adlandırılan diğer teminatlar sigortalı tarafından eklenebilir. Ek teminatlardan biri olan komşu mali sorumluluk teminatı poliçede yer alıyorsa, sigortalının konutundan kaynaklı komşuların karşılaşabileceği zararlar da karşılanır.

Adım adım konut sigortası nasıl yapılır öğrenmek için nasıl konut sigortası yaptırılır sayfamızı ziyaret edin.

Konut Sigortası Hangi Durumlarda Komşuya Verilen Zararı Karşılar?

Komşuya verilen zarar mali sorumluluk teminatı kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu zararlar;

  • Su tesisatında meydana gelen arızalar sebebiyle komşuların konutlarında meydana gelen zararlar,
  • Sigortalının konutunda çıkan bir yangın sebebiyle komşuların karşılaşabileceği olası zararlar.

Ek teminatlarda dahili su tesisatı teminatı ile birlikte komşu mali sorumluluk teminatı varsa, olası zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Ek teminat miktarı arttıkça sigorta primi de artar.

Sorumluluk sigortası hakkında bilgi almak için sorumluluk sigortası sayfamızı inceleyin. 

Konut Sigortası Ev Sahibinin Zararını Karşılar mı?

Kiracılar, genelde eşyalarını güvence altına almak için konut sigortası yaptırır, bu durumda bazı ek teminatlar poliçeye eklenebilir. Kiracının oturduğu bir evde, konutun da zarar görebileceği durumlarda yine bir ek teminat olan mal sahibine karşı sorumluluk teminatı varsa sigorta, konut sahibinin zararı karşılanır. Kiracıların da yaptırabileceği eşya sigortası hakkında detaylı bilgiyi eşya sigortası nedir sayfamızdan edinin.

Konut Sigortası Misafirlerin Zararlarını Karşılar mı?

Ana teminat ya da ek teminatlar kapsamında güvence altına alınan yangın, sel veya hırsızlık gibi durumlarda evdeki misafirlerin de eşyaları zarar görürse, yine bir ek teminat olan misafir sorumluluk teminatı kapsamında olası zararlar sigorta tarafından karşılanır. Ancak, her teminatta olduğu gibi, teminat limitlerini geçmeyen misafir zararları karşılanır. 

Konut Sigortası Teminatları

Yangın teminatı hemen her sigortada ana teminat olarak yer alır. Bunun dışında sigorta şirketleri, ana teminatları genişletebilir. Bazı konut sigortası ek teminatları ise şöyle sıralanabilir;

Konut sigortası ile eşya sigortası arasındaki farklar hakkında detaylar için eşya sigortası ile konut sigortası farkları sayfamızdan edinin.

Konut Sigortası Fiyatları

Konut sigortası prim bedelleri eklenen ek teminatlara göre;

  • Poliçenin kapsamı,
  • Konutun yaşı
  • Bulunduğu bölge gibi durumlarda farklılık gösterir.

Yine farklı sigorta şirketlerinden farklı fiyat teklifleri alınabilir. Bu sebeple birden fazla şirketten farklı poliçe tipleriyle teklif almak gerekir. Böylece kendiniz için en uygun teminatları içeren poliçeye sahip olabilirsiniz. Konut sigortası fiyatlarının nasıl belirlendiği hakkında detaylı bilgiyi konut sigortası fiyatları sayfamızdan edinin.

Kaynak:

06.04.1959 Tarihli TSB Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları

Benzer Yazılar

Kimler Konut Sigortası Yaptırabilir?Hangi Binalara Konut Sigortası Yaptırılabilir?Konut Sigortası Deprem Hasarını Karşılar mı?Konut Sigortası Hırsızlık TeminatıKonut Sigortası Su ve Sel Baskını Teminatı

Konut Sigortası Hesaplama Araçları

Kredi HesaplamaErken Ödeme HesaplamaNe Kadar Kredi Çekebilirim HesaplamaEmekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?Kredi Ödeme Planı HesaplamaMemur Ne Kadar Kredi Çekebilir?

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.