Konut Sigortası Komşuya Verilen Zararı Karşılar mı?

Güncelleme: 24.01.2024
Yayımlama: 25.03.2020
Paylaş
İçindekiler

Konut sigortası poliçelerinde bulunan teminatlar, poliçeden poliçeye farklılık gösterir. Ana teminat olan yangın teminatına ek teminat olarak adlandırılan diğer teminatlar sigortalı tarafından eklenebilir. Ek teminatlardan biri olan komşu mali sorumluluk teminatı poliçede yer alıyorsa, sigortalının konutundan kaynaklı komşuların karşılaşabileceği zararlar da karşılanır.

Adım adım konut sigortası nasıl yapılır öğrenmek için nasıl konut sigortası yaptırılır sayfamızı ziyaret edin.

Konut Sigortası Hangi Durumlarda Komşuya Verilen Zararı Karşılar?

Komşuya verilen zarar mali sorumluluk teminatı kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu zararlar;

  • Su tesisatında meydana gelen arızalar sebebiyle komşuların konutlarında meydana gelen zararlar,
  • Sigortalının konutunda çıkan bir yangın sebebiyle komşuların karşılaşabileceği olası zararlar.

Ek teminatlarda dahili su tesisatı teminatı ile birlikte komşu mali sorumluluk teminatı varsa, olası zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Ek teminat miktarı arttıkça sigorta primi de artar.

Konut Sigortası Ev Sahibinin Zararını Karşılar mı?

Kiracılar, genelde eşyalarını güvence altına almak için konut sigortası yaptırır, bu durumda bazı ek teminatlar poliçeye eklenebilir. Kiracının oturduğu bir evde, konutun da zarar görebileceği durumlarda yine bir ek teminat olan mal sahibine karşı sorumluluk teminatı varsa sigorta, konut sahibinin zararı karşılanır. Kiracıların da yaptırabileceği eşya sigortası hakkında detaylı bilgiyi eşya sigortası nedir sayfamızdan edinin.

Konut Sigortası Misafirlerin Zararlarını Karşılar mı?

Ana teminat ya da ek teminatlar kapsamında güvence altına alınan yangın, sel veya hırsızlık gibi durumlarda evdeki misafirlerin de eşyaları zarar görürse, yine bir ek teminat olan misafir sorumluluk teminatı kapsamında olası zararlar sigorta tarafından karşılanır. Ancak, her teminatta olduğu gibi, teminat limitlerini geçmeyen misafir zararları karşılanır. 

Konut Sigortası Teminatları

Yangın teminatı hemen her sigortada ana teminat olarak yer alır. Bunun dışında sigorta şirketleri, ana teminatları genişletebilir. Bazı konut sigortası ek teminatları ise şöyle sıralanabilir;

Konut sigortası ile eşya sigortası arasındaki farklar hakkında detaylar için eşya sigortası ile konut sigortası farkları sayfamızdan edinin.

Konut Sigortası Fiyatları

Konut sigortası prim bedelleri eklenen ek teminatlara göre;

  • Poliçenin kapsamı,
  • Konutun yaşı
  • Bulunduğu bölge gibi durumlarda farklılık gösterir.

Yine farklı sigorta şirketlerinden farklı fiyat teklifleri alınabilir. Bu sebeple birden fazla şirketten farklı poliçe tipleriyle teklif almak gerekir. Böylece kendiniz için en uygun teminatları içeren poliçeye sahip olabilirsiniz. Konut sigortası fiyatlarının nasıl belirlendiği hakkında detaylı bilgiyi konut sigortası fiyatları sayfamızdan edinin.

Kaynak:

06.04.1959 Tarihli TSB Üçüncü Şahıslara Karşı Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.