Eşya Sigortası ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar

Güncelleme: 10.11.2023
Yayımlama: 09.04.2020
Paylaş
İçindekiler

Eşya Sigortası Nedir?

Eşya sigortası; insanların günlük hayatta karşılaşabileceği yangın, doğal afet, hırsızlık, su baskını gibi risklere karşı maddi veya manevi değere sahip eşyalarını güvence altına alabileceği sigorta türüdür. 

Eşya ve Konut Sigortası Fiyatları

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası; kişinin evini doğal afet, yıkılma, yangın, hırsızlık veya su basması gibi olası durumlara karşı güvence altına aldığı, zararı teminat kapsamında karşıladığı sigorta türüdür. Devlet tarafından zorunlu tutulmamış olup, isteğe bağlı bir sigortadır.

Konut Sigortası Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?
Konut Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Eşya Sigortası ile Konut Sigortası Farkı Nedir?

 • Konut sigortası eşyalar olmadan evi boş haliyle koruma altına alır. Ek teminatlar ile eşyalar da konut sigortasına dahil edilebilir.
 • Eşya sigortası, teminat kapsamında evin içerisindeki maddi ve manevi değere sahip sigortalanmış eşyaları koruma altına alır. Binada oluşabilecek hasarlar, eşya sigortası kapsamında değildir.
 • Herhangi bir hasar yaşandığında çoğunlukla eşyalar da zarar görecektir. Bu nedenle konut sigortasıyla beraber eşya sigortası da yaptırmak zararı en aza indirger. 
 • Birçok sigorta firması, konut sigortası ve eşya sigortasını avantajlı bir paket haline getirerek müşterilerine sunar. Bazı sigorta firmaları da konut sigortası içerisinde eşya teminatı seçeneği sunabilir.
 • Eşya sigortası konut sigortasıyla birlikte yapılabildiği gibi tek başına da yaptırılır. Birlikte yapıldığında hem konut hem de konut içerisindeki eşyalar güvence altına alınır.
 • Eşya sigortası yaptırmak için ev sahibi olunması zorunlu değildir. Kiracı olunması durumunda bina ev sahibinin sorumluluğunda olurken kiracı eşyalarına sigorta yaptırma hakkına sahiptir.
 • Ev sahipleri de aynı şekilde kiraya verdikleri evin sadece kendilerini ilgilendiren kısmı olan boş halini konut sigortası ile sigortalatabilir. Konut sigortası yaptırabilmek için ev sahibi olunması zorunlu değildir.

Neden Konut Sigortası Yaptırmalıyım?

 • Konut sigortasına sahip olmak, gelebilecek risklere karşı maddi yükü minimuma indirger.
 • Konut sigortası, enflasyona karşı da evi korur. Böylece sadece hasar durumunda  değil değer kaybına karşı da korur. 
 • Konut sigortası yıllık olarak yenilenebilir, hatta aynı sigorta şirketi ile çalışılmaya devam edildiğinde primlerde indirim de alınabilir.
Taşınmaza bağlı hukuksal koruma teminatı hakkında detaylı bilgiyi konut sigortası taşınmaza bağlı hukuksal koruma teminatı sayfamızdan edinin.

Neden Eşya Sigortası Yaptırmalıyım?

 • Evlerde karşılaşılabilecek olası hasar durumunda eşyalar hasar görme riskine karşı sigortalanabilir.
 • İster kiracı, ister ev sahibi için maddi veya manevi değere sahip eşyaların sigortalanması, herhangi bir zarar gelmesi durumunda maddi zararı karşılayarak kaybı en aza indirger.
 • Sigorta şirketleri eşya sigortasının yanı sıra çilingir, tesisatçı gibi ek hizmetler de sunar. Çilingir hizmeti hakkında detaylı bilgiyi konut sigortası çilingir hizmeti sayfamızı ziyaret edin.
 • Ziynet eşyalarından elektronik eşyalara ve antika eşyalara kadar tüm eşyalara yapılabilen sigorta kapsamında komşuda bile gelebilecek zararlara karşı teminat kapsamına alınabilir. Elektronik eşyaları koruyan elektronik cihaz sigortası hakkındaki detaylı bilgiyi sayfamızdan edinin.
 • Bazı poliçeler misafirlere ait eşyalara gelebilecek zararlar da teminat kapsamına dahil edilebilir. Komşuda yaşanan zararlar  konut sigortası korumasında nasıl karşılanır öğrenmek için konut sigortası komşuya verilen zarar sayfamızı ziyaret edin.
 • Evin dış cephe camları, mobilya camları, balkon,  kapı ve duş kabini camları kırılma durumuna karşı teminat kapsamına alınabilir. 
 • Yıldırım düşmesi gibi durumlarda evdeki bazı elektronik cihazlara zarar geldiği durumlar da eşya sigortası karşılar.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.