DASK ile Konut Sigortası Farkları

Güncelleme: 29.12.2023
Yayımlama: 21.06.2019
Paylaş
İçindekiler
DASKKonut Sigortası
Zorunludur.Zorunlu değildir
İptal edilemez.İptal edilebilir.
Üst limiti vardır.Limit kişiler tarafından belirlenir.
Tapu sahipleri yaptırabilirHerkes yaptırabilir.
Eşyaları güvence altına almaz.Eşyaları güvence altına alınabilir.
  • DASK devlet tarafından zorunlu kılınırken konut sigortaları isteğe bağlı yaptırılabilen özel paket sigortalardır. 
  • Zorunlu deprem sigortası iptal ettirilemez ancak konut sigortası poliçesini, dilediğiniz zaman iptal ettirebilirsiniz.
  • DASK tarafından verilen azami teminat tutarı, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren bütün yapı tiplerinde üst limit 1 milyon 272 bin TL’dir. 
  • DASK, deprem ve depremin vermiş olduğu zararları karşılarken; konut sigortalarında poliçede yer alan risklere karşı zarar karşılanır. Konut sigortası kapsamı istek doğrultusunda genişletilebilir.
  • Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) sadece tapu sahibi olan kişileri ilgilendirirken, konut kredisi kiracı ve ev sahipleri tarafından da yaptırılabilir.
DASK Fiyatı Hesapla  

DASK Varken Konut Sigortası Yaptırmalı mıyım?

Konut sigortası teminatlarında olması durumunda evinizi ve eşyalarınızı yangın, sel, su basması, patlama, yıldırım düşmesi, deprem, hırsızlık, terör eylemleri gibi durumların hepsine karşı güvence altına alabilirsiniz. Yani deprem dışında da oluşabilecek diğer afetlerden hem konutunuzu hem de eşyalarınızı korumuş olursunuz. 

DASK Nedir, Nasıl Yapılır?
DASK Nedir, Nasıl Yapılır?

Konut Sigortası DASK Yerine Geçer mi? 

Hayır, zorunlu deprem sigortası devlet tarafından zorunlu kılındığı için, diğer sigorta türleri yerine geçerli sayılmaz. Ayrıca, ev ile yapılabilecek tüm yasal işlemlerde zorunlu olarak istenen DASK sigortası yerine, deprem teminatı olsa dahi konut sigortası geçerli sayılmaz. Konut sigortası deprem hasarını karşılar mı öğrenmek için konut sigortası deprem hasarı sayfamızı ziyaret edin.

Kiracılar Kendi Adına DASK ya da Konut Sigortası Yaptırabilir mi?

Zorunlu deprem sigortası, kiracı tarafından kendi adına yaptırılamaz. Ancak konut sigortası tapu sahibi ya da kiracı tarafından yaptırılabilir. Kiracıların kendi adına DASK yapabilmesi ile ilgili konuda detaylı bilgi almak için kiracılar kendi adına DASK yapabilir mi  başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Deprem Sigortası Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Zorunludeprem sigortası fiyatı hesaplanırken aşağıdaki kriterler göz önüne alınır:

  • binanın yer aldığı bölgenin deprem riski
  • binanın yapı tarzı
  • konutun brüt yüz ölçümü

Yukarıda saymış olduğumuz kriterlere göre konutun deprem poliçe azami tutarı belirlenmektedir. Ayrıca DASK fiyatları her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa göre değişkenlik göstermektedir. 

Konut Sigortası Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Konut sigortası hesaplanırken konut sahibi ve kiracı olmak üzere iki tip sigortalı vardır. Konut sigortasında sadece eşyalarınızı, sadece konutunuzu veya hem eşyaları hem de konutu sigortalatabilirsiniz. 

Konut sigortası yaptırırken sigortalama çeşitlerine ve ek teminatlara göre, konut sigortası fiyatları farklılık gösterecektir. Ayrıca konut sigortası fiyatlarını hesaplamak ve karşılaştırmak için konut sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  

Zorunlu Deprem Sigortası Teminatları Nelerdir?

Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK), Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar.

DASK teminatları konusunda detaylı bilgi almak için DASK teminatları nelerdir  yazımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Konut Sigortası Teminatları Nelerdir?

Konut sigortası; kişinin evini veya iş yerini beklenmeyen durumlara karşı güvence altına alan ve olası zararları tüketicinin yerine karşılayan bir sigorta türüdür.

Konut sigortasındaki teminatları ana ve ek olmak üzere iki grupta inceleyebiliriz. Konut sigortası teminatları hakkında daha detaylı bilgi için konut sigortası teminatları sayfamızı ziyaret edin. 

Konut Sigortasında Yer Alan Ana ve Ek Teminatlar

Konut sigortasında yer alan ana teminatlar sigorta firmalarına göre farklılık gösterse de yangın, her sigorta firmasında ana teminattır. Yangın teminatı ile yangın, yıldırımın ve infilakın neden olduğu zararları belirli bir limite kadar güvence altına alır.Yangın sigortası konusunda daha detaylı bilgi almak için yangın sigortası nedir sayfamızı ziyaret edin. 

Konut sigortası kapsamına göre, aşağıdaki risklere karşı kendinizi teminat altına alabilirsiniz. 

Yıldırım
Cam Kırılması
İnfilak
Sel
Deprem ve yanardağ püskürmesi
Su Baskını
Grev
Araç çarpması
Ayaklanma
Kargaşa
Fırtına
Terör

Ayrıca, konut sigortası kapsamında olan eşya sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için eşya sigortası nedir sayfamızı ziyaret edin. Su ve sel baskını teminatı hakkında detaylı bilgiyi konut sigortası su ve sel baskını teminatı  sayfamızdan edinin. 

Kaynak:

Doğal Afet Sigortaları Kurumu DASK Zorunlu Deprem Sigortası Teminat ve Kapsamı

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.