DASK Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Güncelleme: 18.01.2023
Yayımlama: 02.07.2019
Paylaş
İçindekiler
Sigorta SahibininSigortalanacak Binanın
Dairenin (Meskenin)
Adı-soyadı
Açık adresi (adres kodu)
Brüt yüz ölçümü (m2)
Adresi
Tapu bilgileri
Kullanım şekli
Cep telefonu
İnşaat yılı
-
T.C. kimlik numarası
Yapı tarzı
-
Vergi kimlik numarası (Tüzel kişiler için)
Toplam kat sayısı
-
-Hasar durumu
-

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) poliçesininin düzenlenebilmesi için gerekli bilgi ve belgelerin doğru ve eksiksiz şekilde bildirilmesi gerekir. 

DASK için istenen bilgilerin sorumluluğu tamamen sigortalıya aittir. Bu nedenden dolayı sigortalı, bilgilerini beyan ederken dikkatli davranmalıdır. 

Deprem Sigortası Fiyatları

DASK İçin Tapu Gerekli mi?

Evet, DASK yaptırmak için tapu bilgileri gereklidir. 

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nasıl Yaptırılır?

DASK yaptırmak isteyen tapu sahibi şahıs veya kurum temsilcileri yukarıdaki bilgiler ile birlikte;

 • Banka şubelerine,
 • Sigorta şirketlerine/acentelerine,
 • Online DASK başvuru yapabileceğiniz web sitelerine

Başvuruda bulunabilir. 

DASK yeni başvuru ve poliçe yenileme işlemlerini yukarıdaki yollar ile yapabilirsiniz. DASK yenileme yapmak ve bu konuda bilgi almak için DASK poliçe yenileme  sayfamızı ziyaret edin. 

Online DASK Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) yaptırmak artık çok kolay! Aşağıdaki adımlarla DASK başvurusu yapmak için online DASK başvurusu sayfamızı ziyaret edin. 

Adım 1

T.C. kimlik ya da vergi numaranız ile adres bilgilerini sorgulamalısınız. Ardından “kullanıcı sözleşmesini okudum” seçeneğini tıklayarak işleme devam etmelisiniz. 

İnternetten DASK başvurusu yapma konusunda daha detaylı bilgi almak için internetten DASK nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edin. 

Online DASK Başvurusu Adımları

Adım 2

Verilen bilgiler doğrultusunda vergi ya da T.C. kimlik numaranıza kayıtlı adresiniz sisteme yansıyacaktır. Adres bilgileriniz doğru ise; “Görünen adres” butonunu işaretleyip “yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu kabul ediyorum” seçeneğini seçmelisiniz. 

Online DASK Başvurusu Adım 2

Farklı adres için DASK başvurusu yapmak istiyorsanız eğer “başka adres seçmek istiyorum” seçeneğini işaretlemelisiniz. Ardından DASK poliçesi yaptırmak istediğiniz adresin bulunduğu il ve ilçe bilgilerini doğru olarak girmelisiniz.


Online DASK Başvurusu Adım Başka Adres

Not: Cadde adı, sokak adı ya da apartman ve daire numarası gibi detaylı bilgiler sonraki ekranlarda karşınıza gelecektir.  

Adım 3

Poliçenin hazırlanabilmesi için bu adımda daire bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Hem “görünen adres” seçeneği ile devam edenler hem de “başka adres seçmek istiyorum” seçeneği ile bu adıma geldiyseniz ortak olarak aşağıdaki bilgileri doldurmalısınız.

Gerekli olan bilgiler aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi; 

 • Binanın yapı tarzı, 
 • Binanın inşa edildiği yıl,
 • Binadaki toplam kat sayısı,
 • Dairenin kullanım şekli,
 • Dairenin yüz ölçümü (brüt metrekare)

  Gibi bilgileri doldurmanız ve “DASK Priminizi Öğrenin” butonunu tıklamalısınız. 

  DASK Online Başvurusu Adımları

  Not: Bir önceki adımda başka adres bilgileri seçtiyseniz eğer, priminiz hesaplandıktan sonra, son adımda detaylı adres bilgileri bölümü karşınıza çıkacaktır. 

  Adım 4

  Bu adımda hesaplanmış olarak poliçe priminizi göreceksiniz. 

  Not: DASK (zorunlu deprem sigortası) için ödenmesi gereken prim tutarı, "Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği" ile belirlendiğinden, sigorta şirketine göre değişiklik göstermez. Bu nedenle yalnızca bir sigorta teklifi göreceksiniz.

  “Rehinli alacak var mı?” sorusuna “hayır” cevabını veriyorsanız “ poliçenizi satın alın” butonunu tıklayarak devam etmelisiniz.

  Online DASK Yaptırma

  “Rehinli alacak var mı?” sorusuna “evet” cevabını veriyorsanız eğer, aşağıdaki bilgileri doldurduktan sonra “ poliçenizi satın alın” butonunu tıklayarak devam etmelisiniz.

  Online DASK Yaptırma Rehinli

  Adım 5

  Görünen Adres Seçeneği ile İlerleyenler İçin

  Son adımda ise; iletişim bilgilerini, kredi kartı bilgilerini ve daire ek bilgilerini eksiksiz doldurarak poliçenizi tamamlayabilirsiniz. 

  Başka Adres Seçeneği ile İlerleyenler İçin 

  2. Adımda seçmiş olduğumuz il ve ilçe bilgilerine ek olarak detaylı adres bilgilerini girmelisiniz. Bu kısımda UAVT (Adres) kodunuzu biliyorsanız, adres kodunuzu gerekli yere yazdığınız takdirde detaylı adres bilgileriniz otomatik olarak doldurulacaktır. UAVT adres kodunuzu öğrenmek için DASK UAVT adres kodu sayfamızı ziyaret edin. 

  Online DASK Yaptırma Rehinli
  Online DASK Yaptırma Rehinli

  UAVT adres kodunuzu bilmiyorsanız eğer detaylı adres bilgilerini kendiniz doldurmanız gerekir. 

  Gerekli bilgileri doldurduktan sonra “satın al” butonuna tıklayarak; iletişim ve kredi kartı bilgilerini doldurduktan sonra DASK poliçenizi online olarak satın almış olursunuz.

  Kaynak:

  Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Zorunlu Deprem Sigortası Gerekli Bilgi ve Belgeler 

  “Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

  Yazar Hakkında

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

  Yazara Soru Sor
  Hesapkurdu Yorumlar

  Yorumlar (0)

  Çıkış
  Gönder
  Hesapkurdu logo

  Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
  Tüm Hakları Saklıdır.
  Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
  Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
  Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
  Kadıköy/İSTANBUL
  MERSİS Numarası: 0577050290800014
  0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

  Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

  FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

  Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.