DASK UAVT Adres Kodu Nedir, Nasıl Sorgulanır?

Güncelleme: 18.01.2023
Yayımlama: 06.12.2018
Paylaş
İçindekiler

DASK Adres Kodu Nedir?

DASK adres kodu, Doğal Afet Sigorta Kurumu (DASK) tarafından ülke sınırları içerisindeki tüm konutlara verilen 10 haneli özel bir numaradır. Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) için gerekli olan poliçe, her konuta özel olan adres koduna göre düzenlenmektedir. 

DASK adres kodu, her konuta özel olduğu için ev sahibinin değişmesi söz konusu olduğunda da adres kodu değişmeyecektir. 2013 yılı ve daha sonrası için kira geliri beyannamesinde adres kodu girilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Kod girildikten sonra adres bilgisi otomatik olarak doldurulmaktadır. 

Online DASK Sigortası Teklifleri

UAVT Adres Kodu Nedir?

Adres kodlarının kayıtlı olduğu Ulusal Adres Veri Tabanı’nın kısa adı UAVT’dir. Oturduğunuz evin veya iş yerinin bir kapı numarası bir de tekil UAVT kodu bulunmaktadır. Bu kod ile taşınmazlar tanınmaktadır.

DASK Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adres Kodu Sorgulama

DASK adres kodunu birden fazla yöntemle öğrenebilirsiniz:

  • Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) web sayfasından (DASK internet sitesinden adres kodunu öğrenmek için linki tıklayın.)
  • konutunuzun bağlı olduğu muhtarlık, belediye ya da ilçe nüfus müdürlüklerinden
  • e-devlet uygulaması üzerinden,
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden,

Ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca mevcut DASK poliçenizi sorgulamak için DASK sorgula sayfamızı ziyaret edin. 

DASK Adres Kodu Doğrulama

Adres Kodu Doğrulama

DASK web sayfasından (adreskodu.dask.gov.tr) “Adres Kodunu Doğrula” sekmesini seçerek adres kodunu girerek adresinizin detaylarını görebilir ve kodunuzun doğruluğunu teyit edebilirsiniz.

 DASK poliçesini sorgulayabilmeniz için adres kodu gereklidir. DASK poliçesi sorgulatmak istiyorsanız DASK poliçe sorgulama sayfamızı ziyaret edin. 

DASK Adres Kodu Neden Gereklidir?

Adres takibini her kurum için daha kolay hale getiren DASK adres kodunun gereklilik nedenleri aşağıdaki gibidir:

  • Deprem sigortası yapılırken oluşabilecek yanlış adres bilgisi gibi herhangi bir sorunla karşılaşma durumu ortadan kalkar.
  • Adres kodu sayesinde sigorta ve diğer kurum işlemleriniz daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir.
  • Poliçenizi yenilemeniz gerektiği durumlarda, DASK tarafından adres kodunuzu sayesinde size özel uygulanacak indirimlerden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.
  • Olası bir deprem sonrası sigortalı konuta ya da iş yerine kolayca ulaşılır.
  • Zorunlu olan DASK sigortasını yaptırmayan konutların tespiti daha kolay bir şekilde saptanır.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Adres Kodu Olmadan DASK Yaptırılabilir mi?

Hayır, DASK adres kodu olmadan poliçe üretimi yapılamadığı için Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) yaptırmak mümkün değildir. 

Adresinizle ilgili bir hata varsa doğru adresinizi ve adres kodunuzu muhtarlık, belediye veya nüfus müdürlüklerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Kaynak:

Adres Kayıt Sistemi (AKS)

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.