Depreme Dayanıklı Ev Alabilmek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güncelleme: 19.09.2022 Yayımlama: 02.07.2019 | Okuma Süresi: 3 dk.
  • Binanın kat mülkiyetinin olup olmadığını kontrol edin.
  • Hangi yıl inşa edildiğini kontrol edin.
  • İnşaat yönetmeliklerine uygun olup olmadığını kontrol edin.
  • Bulunduğu lokasyonun deprem riskini araştırın. 
  • Binanın temel ve kolonlarını kontrol edin.
  • Bodrum katını inceleyin.
  • Kat planını kontrol edin.
  • Önceden hasar görüp görmediğini araştırın.
  • Yalıtım sistemini kontrol edin.
  • Zemin katında dükkan varsa duvar yıkımı olup olmadığını kontrol edin.

Depreme dayanıklı ev özelliklerini detaylı bir şekilde incelemek gerekirse;

Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları

Binanın Kat Mülkiyeti Olup Olmadığını Kontrol Edin

Kat mülkiyeti tapusu çıkarabilmek için iskan belgesi bulunması mecburidir. Yani kat mülkiyetine sahip bir konut, bina planı ve mevzuatlara uygun bir şekilde tamamlanmıştır. Ancak kat mülkiyetine sahip olsa dahi konutta veya bina sonradan değişiklik yapılmış olabilir. Bunun için sadece kat mülkiyeti olması her zaman konutun ilgili mevzuata uygun olduğu anlamanına gelmez. 

Bir de konutun yapıldığı yıl özellikle 2001'den öncesi kat mülkiyetinin olması depreme dayanaklı olduğu anlamına da gelmez. Çünkü yıllara göre kat mülkiyeti alma şartları değişiklik gösteriyor ve 2001 yılından önce konutların depreme dayanıklı inşa edilmesi ile alakalı kapsamlı bir mevzuat bulunmuyor.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Hangi Yıl İnşa Edildiğini Kontrol Edin

1999 Marmara Depreminden sonra inşa edilen yapılar için 2001'de bir yönetmelik yayımlandı ve yapılara bazı kriterler getirildi. Bu sebeple binanızın 2001 yılından önce mi sonra mı inşa edildiğini kontrol etmelisiniz.

Not: 2001 sonrası yapılan bütün binaların, kat mülkiyeti olsa dahi depreme dayanıklı olduğunu söylemek doğru değildir. Kesin bir sonuca ulaşmak için mutlaka uzmandan destek almalısınız. 

Projedeki Kat Planına Uyulup Uyulmadığını Kontrol Edin

Projede planlanmış kat planlarına uyulmayan binaların depremden hasar görme ihtimali daha yüksek olabilmektedir. Örnek; proje kat planında 5 katlı olup yapılan binanın 7 katlı olması risk oluşturur.

Kat sayısına ek olarak, projedeki kolonların planlanan aralıkları ve kalınlıkları da plana uygun yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Dahil olunan proje inşaat halinde ise, projenin zemin raporunu ilgili kişilerden istenerek kontrol edilmeli. 

Daha Önce Hasar Görüp Görmediğini Araştırın

Hasar raporu ile birlikte önceki dönemlerde deprem ve çeşitli nedenlerden binanın hasar alıp almadığını öğrenin. Bu sayede, binanın aldığı hasarların detaylarını ve hasarın ne kadar geçerli olup olmadığını görebilirsiniz. Hasarlı binaların DASK sürecini öğrenmek için Hasar Görmüş Binalara DASK Yapılabilir mi sayfamızı ziyaret edin.

Binanın Temelinin Kalite Durumunu Kontrol Edin

Zemin katın ve kolonların kontrol edilmesi  binanın temeliyle ile alakalı bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

Evin zeminindeki kolonlarda herhangi bir çatlak olması veya zemin katın 3 metreden yüksek olması durumunda bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Ayrıca, zemin katının her yerinin duvar olması gerekiyor. Dükkân vesaire için yapı duvarları yıkılarak bölmelerin kullanılması binanın depreme karşı dayanıklı olmasını olumsuz etkiliyor.

Bodrum Katı ve Yalıtım Kontrolü Yapın

Binanın bodrum katını nemli ya da kötü durumda olması, depreme dayanıklılık açısından tehlike oluşturabilir. Bu yüzden bodrum kata inip nem, rutubet var mı bakmalı ve yalıtım sistemlerini kontrol etmelisiniz. 

Özellikle binada su yalıtımı olmaması durumunda; sel, yağmur gibi durumlarda binanın temeli giderek bozulabilir ve olası depremde risk oluşturabilir. 

Bulunduğu Lokasyonun Deprem Riskini Araştırın

Deprem güvenliği için yerleşim yerlerini titizlikle seçmeliyiz. Ülkemiz topraklarının %92’si deprem riski taşıyor ancak burada önemli olan, daha az riskli bölgelerin yaşamak için tercih edilmesidir. Deprem riski oranı ile birlikte toprak yapısını da incelemeli ve bir uzmandan yardım almalısınız. 

Ev alırken deprem dışında da nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli yazımızı inceleyin.

Evin Depreme Dayanıklılığını Sorgulama

Mevcutta oturulan, kiralanması ya da alınması düşünülen konutun deprem riski açısından sorgulamak için AFAD deprem risk raporları e-devlet üzerinden incelenebilir. Bunun için yapılması gereken e-devlet şifresiyle sisteme giriş yaparak "AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritaları" bölümüne risk kontrolü yapılacak konutun adres bilgilerini girmek gerekir. 

Bina sağlamlık testi hakkında detaylı bilgi almak için bina sağlamlık testi yazımızı ziyaret edin. 

Konut Sigortası Yaptırmayı Unutmayın!

İster ev sahibi, ister kiracı olsun Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) haricinde, konut sigortası yaptırmaya dikkat edilmeli. Konut sigortası herhangi bir olumsuz durumda büyük maddi hasarlardan kurtaracaktır. Ana teminatlar ve ek teminatlar ile konut sigortası kapsamı daha da genişletilebilir. Böylece hem ev hem de eşyalar olası bir depreme karşı güvence altına alınmış olur.

Kaynak: 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Türkiye Deprem Tehlike Haritaları


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et