Trafik Sigortası Yapılırken Şirket Önemli mi?

Güncelleme: 20.01.2023
Yayımlama: 11.04.2016
Paylaş
İçindekiler

Trafik Sigortası Fiyatları - 20 Haziran 2024

Allianz Sigorta

İstanbul

6325 TL

Ankara

5790 TL

Diğer iller

5702 TL

Sompo Sigorta

İstanbul

6652 TL

Ankara

6321 TL

Diğer iller

6299 TL

Unico Sigorta

İstanbul

6881 TL

Ankara

7214 TL

Diğer iller

6635 TL

Zorunlu trafik sigortası, üçüncü kişilerin mallarına ve canlarına gelecek olan zararları karşılamak üzere, teminat tutar ve kapsamları ilgili kanunlar tarafından belirlenen, trafiğe çıkan her motorlu aracın yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür.

Tanımdan anlaşılacağı üzere sigorta prim tutarı hariç, diğer tüm kapsamları kamu otoritesi tarafından belirlenmektedir. Bundan dolayı, trafik sigortasının hangi şirketten yapıldığı önemli değildir. Size hangi sigorta şirketi daha uygun bir teklif sunuyorsa, trafik sigortanızı o şirketten yaptırmanız en akılcı yol olacaktır. Öte yandan, zorunlu trafik sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için, Zorunlu Trafik Sigortası Genel Şartları yazımıza bakabilirsiniz.

Trafik Sigortası Araştırmasını İyi Yapmalısınız

Aslında trafik sigorta yaptıracakların en büyük eksikliklerinden bir tanesi de yeterince fiyat araştırması yapmamalarıdır. Yeterince araştırma yapılmamasının nedeni ise genellikle daha önce zorunlu sigortası kesmiş olan sigorta veya acentenin sunmuş olduğu teklifin, araştırmadan kabul edilmesi yatmaktadır.

Şunu unutmamak gerek ki sigorta şirketleri belirli süreler ile sigorta primi hesaplaması risk faktörlerini değiştirmektedir. Bundan dolayı, size verilecek olan sigorta prim teklifi de değişecektir. Yani, sizin zorunlu sigortanızı kestirdiğiniz yıl içerisinde en iyi teklifi veren sigorta şirketi, sonraki yıl en iyi teklifi vermeyebilir. Acentelerin ise sigorta şirketlerinin tamamıyla çalışmaması veya kendisine daha yüksek prim veren sigorta şirketine sizi yönlendirmesinden dolayı, yüksek trafik sigortası ödemesi yapmanız mümkündür.

Tüm Sigorta Şirketlerinden Teklif Almaya Çalışın

Ülkemizde hayat dışı sigorta konularında faaliyet gösteren 39 sigorta şirketi bulunmaktadır. Bu sigorta şirketlerinin çoğunluğu zorunlu trafik sigortası kesmek veya rekabetçi fiyatlar vermekteler. Bundan dolayı acentelerden veya internet siteleri üzerinden trafik sigortaları için teklif alıyorsanız, çalışmadıkları sigorta şirketlerini de öğrenerek teklif almanız, daha akılcı bir yol olacaktır. 

Çalışılan Sigorta Şirketlerinden Teklif Alındığına Emin Olun

Acentelerin veya internet siteleri çalışmakta oldukları tüm sigorta şirketlerinden teklif aldıklarına emin olun. Eğer size çalışmakta oldukları sigorta şirketlerinin tekliflerini gösteren bir liste sunulmuyorsa, bunu istemenizde yarar var. Bunun nedeni, acenteler veya internet siteleri size en iyi teklifi sunan sigorta şirketine değil, kendisine en fazla prim veren şirkete yönlendirme riskinin olmasıdır. 

Kasko ile Trafik Sigortasını Karıştırmayın

Zorunlu trafik sigortası kapsamını, tamamen kamu otoritesi belirlerken, kasko sigortasını belirli çerçeveler içerisinde sigorta şirketleri kendileri belirlemektedir. Bundan dolayı trafik sigortasından farklı olarak, kasko sigortası sadece prim ücreti ile değil kapsam ve şartlarına göre de değerlendirilerek tercih edilmelidir. Kasko sigortası hakkında daha detaylı bilgi için Kasko Sigortası Ürün Çeşitleri yazımıza bakabilirsiniz.

Trafik ve Kasko Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?
Trafik ve Kasko Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.