Trafik Sigortası Yapılırken Şirket Önemli mi?

Güncelleme: 18.01.2019
Trafik Sigortası Yapılırken Şirket Önemli mi?

Zorunlu trafik sigortası, üçüncü kişilerin mallarına ve canlarına gelecek olan zararları karşılamak üzere, teminat tutar ve kapsamları ilgili kanunlar tarafından belirlenen, trafiğe çıkan her motorlu aracın yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür.

Tanımdan anlaşılacağı üzere sigorta prim tutarı hariç, diğer tüm kapsamları kamu otoritesi tarafından belirlenmektedir. Bundan dolayı, trafik sigortasının hangi şirketten yapıldığı önemli değildir. Size hangi sigorta şirketi daha uygun bir teklif sunuyorsa, trafik sigortanızı o şirketten yaptırmanız en akılcı yol olacaktır. Öte yandan, zorunlu trafik sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için, Zorunlu Trafik Sigortası Genel Şartları yazımıza bakabilirsiniz.

Trafik Sigortası Araştırmasını İyi Yapmalısınız

Aslında trafik sigorta yaptıracakların en büyük eksikliklerinden bir tanesi de yeterince fiyat araştırması yapmamalarıdır. Yeterince araştırma yapılmamasının nedeni ise genellikle daha önce zorunlu sigortası kesmiş olan sigorta veya acentenin sunmuş olduğu teklifin, araştırmadan kabul edilmesi yatmaktadır.

Şunu unutmamak gerek ki sigorta şirketleri belirli süreler ile sigorta primi hesaplaması risk faktörlerini değiştirmektedir. Bundan dolayı, size verilecek olan sigorta prim teklifi de değişecektir. Yani, sizin zorunlu sigortanızı kestirdiğiniz yıl içerisinde en iyi teklifi veren sigorta şirketi, sonraki yıl en iyi teklifi vermeyebilir. Acentelerin ise sigorta şirketlerinin tamamıyla çalışmaması veya kendisine daha yüksek prim veren sigorta şirketine sizi yönlendirmesinden dolayı, yüksek trafik sigortası ödemesi yapmanız mümkündür.


Aracınızın 10 yıllık yakıt masrafını, geçmiş yılların benzin fiyatları artış ortalamasına göre anında hesaplamak için, Yıllık Yakıt Masrafı Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz. 


Tüm Sigorta Şirketlerinden Teklif Almaya Çalışın

Ülkemizde hayat dışı sigorta konularında faaliyet gösteren 39 sigorta şirketi bulunmaktadır. Bu sigorta şirketlerinin çoğunluğu zorunlu trafik sigortası kesmek veya rekabetçi fiyatlar vermekteler. Bundan dolayı acentelerden veya internet siteleri üzerinden trafik sigortaları için teklif alıyorsanız, çalışmadıkları sigorta şirketlerini de öğrenerek teklif almanız, daha akılcı bir yol olacaktır. 

Çalışılan Sigorta Şirketlerinden Teklif Alındığına Emin Olun

Acentelerin veya internet siteleri çalışmakta oldukları tüm sigorta şirketlerinden teklif aldıklarına emin olun. Eğer size çalışmakta oldukları sigorta şirketlerinin tekliflerini gösteren bir liste sunulmuyorsa, bunu istemenizde yarar var. Bunun nedeni, acenteler veya internet siteleri size en iyi teklifi sunan sigorta şirketine değil, kendisine en fazla prim veren şirkete yönlendirme riskinin olmasıdır. 

Kasko ile Trafik Sigortasını Karıştırmayın

Zorunlu trafik sigortası kapsamını, tamamen kamu otoritesi belirlerken, kasko sigortasını belirli çerçeveler içerisinde sigorta şirketleri kendileri belirlemektedir. Bundan dolayı trafik sigortasından farklı olarak, kasko sigortası sadece prim ücreti ile değil kapsam ve şartlarına göre de değerlendirilerek tercih edilmelidir. Kasko sigortası hakkında daha detaylı bilgi için Kasko Sigortası Ürün Çeşitleri yazımıza bakabilirsiniz.