Kasko Ürün Çeşitleri Nelerdir?

Güncelleme: 09.11.2023
Yayımlama: 16.03.2016
Paylaş
İçindekiler

Türkiye Sigortalar Birliğinin (TSB'nin) belirlemiş olduğu genel şartlara göre temelde 4 kasko çeşidi vardır:

Bu isimler altında çıkartılan tüm kasko ürünleri, TSB’nin belirlemiş olduğu teminat kapsamını içermek zorundadır. Öte yandan, sigorta şirketleri bu isimleri kullanmayarak, kendi şartlarını belirlemiş oldukları kasko sigortası ürünlerini de müşterilerine sunabilirler.

Kasko Sigortası Fiyatları - 28 Mayıs 2024

Aveon Sigorta

İstanbul

9156 TL

Ankara

8860 TL

Diğer iller

8617 TL

Koru Sigorta

İstanbul

9349 TL

Ankara

8804 TL

Diğer iller

8882 TL

Sompo Sigorta

İstanbul

11718 TL

Ankara

10642 TL

Diğer iller

8970 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Kasko Türlerinin Kapsamları

TSB’nin belirlemiş olduğu kasko ürünlerinin ana teminat grubu aşağıda yer almaktadır:

  1. Aracın karayolunda veya demiryolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması, 
  2. Gerek hareket, gerek ise durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya bu sebepten devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar, 
  3. Üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı zararlar, 
  4. Aracın yanması, 
  5. Aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi,

Not: Aracın üzerine fabrika çıkışında standart donanım olarak monte edilmiş her türlü ses, iletişim ve görüntü cihazları kasko kapsamında olurken, araçta standardının dışında yer alan, fabrika çıkışında veya sonradan ilave edilmiş aksesuarlar, ek olarak kasko poliçesinde belirtilmek zorundandır. 

Dar Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarından bir kısmı için teminatın verildiği üründür. 

Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamı için teminatın verildiği üründür.

Genişletilmiş Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dâhil edilebilecek risklerden bir kısmı için teminatın verildiği üründür. 

Tam Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dâhil edilebilecek tüm riskler için teminatın verildiği üründür. 

Dar Kasko Nedir?

Dar kasko, ana teminatlardan sadece bir ya da birkaçının poliçeye dahil edildiği paket olarak biliniyor. Diğer kasko çeşitlerine göre daha ekonomik olan dar kasko paketi, tüm teminatları kapsamadığı için aracın tam anlamıyla güvence altına alınmasına destek vermiyor. Dar kasko yaptırıldığında daha düşük prim ödenirken, diğer yandan önemli güvencelerden vazgeçilmesi anlamına geliyor.

Genişletilmiş Kasko Nedir?

Genişletilmiş kasko, genel kasko teminatlarının dışında, ilave teminatların kasko paketine ekletilmesi anlamına geliyor. En çok tercih edilen kasko çeşidi olan genişletilmiş kaskoya ek primler ödenmesi karşılığında ek teminatlar da pakete ekleniyor.

Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Farkları

Dar KaskoGenişletilmiş Kasko
Prim ödemesi azdır.Prim ödemesi daha fazladır.
Tüm ana teminatları kapsamaz.Tüm ana teminatları kapsar.
Sigorta sahibini tam anlamıyla güvence altına almaz.Sigorta sahibini her olumsuzluğa karşı güvence altına alır.
Daha ekonomik olmasına rağmen çok tercih edilmez.En çok tercih edilen kasko türü olarak bilinir.

Tam Kasko Nedir?

Tam kasko, aracı en kapsamlı biçimde güvence altına alan kasko sigortası çeşidine verilen ad olarak biliniyor. Tam kaskoda genel teminatların hepsinin yanında, ek teminatların tamamı da sigorta poliçesine dahil ediliyor.

Kasko Türkiye Dışında Geçerli mi?

Kasko sigortanız kapsamına ek teminatlar ile dâhil edilmediği sürece, sadece Türkiye'de geçerlidir. Ayrıca mevcut kaskonun yurt dışında geçerli olup olmadığını kasko poliçenizin ek teminatlar bölümünden öğrenebilirsiniz.

Kasko Sigortası Hesaplama Araçları

Kasko Sigortası Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.