HesapKurdu logo

Kasko Ürün Çeşitleri Nelerdir?

Güncelleme: 30.12.2022
Yayımlama: 16.03.2016
Paylaş
İçindekiler

Türkiye Sigortalar Birliğinin (TSB'nin) belirlemiş olduğu genel şartlara göre; Dar Kasko, Kasko, Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko olmak üzere, temel olarak 4 çeşit kasko ürünü bulunmaktadır. Bu isimler altında çıkartılan tüm kasko ürünleri, TSB’nin belirlemiş olduğu teminat kapsamını içermek zorundadır. Öte yandan, sigorta şirketleri bu isimleri kullanmayarak, kendi şartlarını belirlemiş oldukları kasko sigortası ürünlerini de müşterilerine sunabilirler.

Kasko Sigortası Fiyatları - 28 Eylül 2023

Koru Sigorta

İstanbul

7604 TL

Ankara

7072 TL

Diğer iller

6435 TL

Aveon Sigorta

İstanbul

7914 TL

Ankara

7095 TL

Diğer iller

6757 TL

Neova Sigorta

İstanbul

10535 TL

Ankara

8733 TL

Diğer iller

8070 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Kasko Türlerinin Kapsamları

TSB’nin belirlemiş olduğu kasko ürünlerinin ana teminat grubu aşağıda yer almaktadır:

  1. Aracın karayolunda veya demiryolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması, 
  2. Gerek hareket, gerek ise durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya bu sebepten devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar, 
  3. Üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı zararlar, 
  4. Aracın yanması, 
  5. Aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi,

Not: Aracın üzerine fabrika çıkışında standart donanım olarak monte edilmiş her türlü ses, iletişim ve görüntü cihazları kasko kapsamında olurken, araçta standardının dışında yer alan, fabrika çıkışında veya sonradan ilave edilmiş aksesuarlar, ek olarak kasko poliçesinde belirtilmek zorundandır. 

Dar Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarından bir kısmı için teminatın verildiği üründür. 

Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamı için teminatın verildiği üründür.

Genişletilmiş Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dâhil edilebilecek risklerden bir kısmı için teminatın verildiği üründür. 

Tam Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dâhil edilebilecek tüm riskler için teminatın verildiği üründür. 

Ayrıca kasko tazminat tutarının nasıl hesaplandığını Kasko Sigortası Tazminatı Nasıl Hesaplanır? yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kasko Türkiye Dışında Geçerli mi?

Kasko sigortanız kapsamına ek teminatlar ile dâhil edilmediği sürece, sadece Türkiye'de geçerlidir. Ayrıca mevcut kaskonun yurt dışında geçerli olup olmadığını kasko poliçenizin ek teminatlar bölümünden öğrenebilirsiniz.

Kasko Ne Zaman Sona Erer?

Kasko sigortası aksi kararlaştırılmadıkça, poliçenin başlama ve sona erme tarihleri olarak yazılan günlerde Türkiye saati ile öğlen saat 12.00'de başlar ve yine öğlen saat 12.00'de sona erer.

Ayrıca aylık düzenlenen kasko sigortası poliçesi hakkında detaylı bilgi almak için aylık kasko sigortası nedir yazımızı ziyaret edin. 

Kaza Olması Durumunda Sigorta Şirketine Bildirim Süresi 

Kazanın gerçekleştiğini öğrendiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içinde, sigorta şirketine bildirimde bulunmak gereklidir. Bu iş süresi içerisinde bildirimde bulunmayan sigorta sahibine, sigorta şirketi ödeme yapmayabilir ya da ek koşullar öne sürebilir. 

Araç Sahibinin Değişmesi Durumunda Kasko Para İadesi

Kasko sigortası poliçesi süresi içinde, sigorta sahibinin aracını yasal olarak satması durumunda, satış işleminin gerçekleştiği tarihten itibaren kalan sigorta süresi parasının iadesini, sigorta şirketinden talep edebilir. Böyle bir talep olması durumunda, sigorta şirketi gün bazında kalan kasko süresinin hesaplayarak, ödeme işlemini kasko sahibine yapmak zorundadır.

Aracınızın 10 yıllık masrafını Otomobil Sahibi Olmanın Yıllık Maliyeti Hesaplama aracımız üzerinden öğrenin.

Araç Sahibinin Vefat Etmesi Durumunda Kasko İşlemleri

Kasko sigortası sahibinin vefat etmesi durumunda, sözleşmeden doğan bütün haklar veya borçlar mirasçılarına geçer. Bu durumda, sigortanın varlığını öğrenen yeni hak sahibi durumu 15 gün içinde sigorta şirketine bildirmekle yükümlüdür. Sigorta şirketi ve yeni hak sahibi sigortanın varlığını öğrendiği tarihten itibaren, 8 gün içinde sözleşmeyi feshedebilir. Sözleşmenin feshi durumunda kalan alacak veya borç, gün bazında sigorta şirketi tarafında iade edilir ya da yeni hak sahibi tarafından ödenir. 

Kasko Sigortası Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.