Arabanız İçin Yaptırmanız Gereken Sigortalar

Güncelleme: 20.02.2017
Arabanız İçin Yaptırmanız Gereken Sigortalar

Ülkemizde karayolunda seyreden motorlu araçlar için aslında biri zorunlu olmak üzere temelde iki çeşit sigorta bulunmaktadır. Bu sigortalar bilindiği üzere, kapsamı devlet tarafından belirlenen “Zorunlu Trafik Sigortası” ve temelde dört farklı kapsamı olan “Kasko Sigortası”dır. 

Zorunlu Trafik Sigortası

Ülkemizde 2016 yılı TÜİK verilerine göre trafiğe kayıtlı olan yaklaşık 20 milyon araç bulunmaktadır. Bu araçların trafikte seyredebilmesi içinse zorunlu trafik sigortasını yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca zorunlu trafik sigortası kapsamının tamamen kamu otoritesi tarafından belirlenmesi ve çeşitlerinin olmamasından dolayı, hangi sigorta şirketinden yapıldığında bir önemi yoktur.

Öte yandan yapılmadığı zaman çeşitli cezalarının olduğu ve üçüncü kişilere verebilecek zararlara karşı yapılan bir sigorta olduğu da unutulmadan, yenileme zamanlarına dikkat edilmesi gereken bir sigortadır.

Yıllık yakıt masrafı hesaplama aracımıza ulaşmak için tıkla »

Kasko Sigortası 

Kasko sigortasının bazı kapsamları, trafik sigortasının tamamlayıcısı niteliğini taşıyor olsa da temel olarak trafik sigortasının aksine, sigortalı aracı ve içindekileri teminat altına alan ve isteğe bağlı olarak yapılan bir sigortadır. Aslında kasko sigortasının yapılmasının daha çok mantığını, trafik sigortası kapsamında olmayan risklerin teminat altına alınması olarak görebiliriz. 

Kasko sigortasının trafik sigortasındaki tek teminat limitlerinden farklı ve yasal olarak 4 teminat türü bulunmaktadır. Bu teminat türleri:

  • Dar Kasko,
  • Kasko,
  • Genişletilmiş Kasko,
  • Tam Kasko,

olarak sıralanmaktadır. Ayrıca seçilen kasko sigortası türü ve sigorta şirketine göre de çeşitli teminat değişiklikleri olabilir. Kasko sigortası çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi için Kasko Ürün Çeşitleri Nelerdir? yazımıza bakabilirsiniz.

Mümkünse Kasko ve Trafik Sigortasını Birlikte Yaptırın

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi trafik sigortası üçüncü kişileri, kasko sigortası ise sigortalının kendisini güvence altına almaktadır. Hal böyle olunca bir araca bu iki sigorta birden yapılması durumda, neredeyse tam teminat altına alınmış olmaktadır. Ayrıca kasko sigortasında %60’a yakın oranlarda hasarsızlık indirimi şansı olduğu da unutulmamalıdır. Hasarsızlık indirimi hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın »