HesapKurdu logo

Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyım?

Güncelleme: 05.04.2023
Yayımlama: 27.04.2016
Paylaş
İçindekiler
  • Bir kaza sırasında kasko sigortası aracın sahibinin aracını korur ve hasarını karşılar.
  • Kasko sigortasında üst limitler ve teminatlar sigorta sahibinin isteğine göre şekillenir.
  • Ek teminatlarla beraber aracın başına gelebilecek her türlü hasar karşılanır.
  • Çekici, ikame araç gibi ek teminatlar ve mini onarım hizmetleri kasko sigortası ile sağlanır.

Kasko Sigortası Fiyatları - 31 Mayıs 2023

Koru Sigorta

İstanbul

7292 TL

Ankara

7145 TL

Diğer iller

6770 TL

Aveon Sigorta

İstanbul

7536 TL

Ankara

7151 TL

Diğer iller

7370 TL

Ankara Sigorta

İstanbul

10609 TL

Ankara

10149 TL

Diğer iller

9435 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Kasko Sigortası Nedir?

Motorlu kara taşıtlarından herhangi birinin, sigortalı kişinin iradesi dışında, araç hareket halindeyken ya da dururken aracın beklenmedik bir durum karşısında hasara uğraması sonucunda sigorta sahibine ödenen tazminattır.

Kasko Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?
Kasko Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Kasko Ne İşe Yarar?

Kasko, sigorta ettirene ait aracın uğrayacağı zararların karşılanmasını sağlar. Kasko ile kaza durumunda karşı tarafın hasarı değil, kasko sigortası yapılmış olan aracın hasarı karşılanır. Kasko sigortası ürün çeşitleri hakkında detaylı bilgiyi kasko sigortası ürün çeşitleri   sayfamızdan ziyaret edin.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Bir kaza durumunda meydana gelen hasar sonrasında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına almaktadır. Bu sigorta, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçerliliği olan bir sigorta çeşididir.

Bir aracın trafiğe çıkabilmesi için, zorunlu trafik sigortasını yaptırması gerekir. Zorunlu trafik sigortası, bu sigortanın yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar. Trafik sigortasının genel şartları hakkında detaylı bilgiye trafik sigortası genel şartları sayfamızdan ulaşın.

Kasko Sigortası ile Zorunlu Trafik Sigortasının Farkları

Kasko sigortaları ve zorunlu sigortalar arasında birtakım farklar bulunur. Bu farklar:

  • Kasko sigortaları isteğe bağlıdır, bu sigortayla birlikte kaza durumunda araç sahibi teminat altında alınmaktadır. Zorunlu trafik sigortası ise yaptırılması zorunlu olup, kazaya neden olan aracın değil, karşı tarafa olan sorumluluğunuzu güvence almaktadır.
  • Zorunlu trafik sigortası olmaması ve bu durumun tespiti halinde, sigortası olmayan aracın güvenlik güçleri tarafından tespitiyle birlikte araç trafikten men edilmektedir. Kasko sigortalarında ise isteğe bağlılık söz konusu olduğu için men durumu söz konusu değildir.
  • Kasko poliçeleri oluşturulurken üst limitler ve teminatlar sizin ihtiyacınıza göre şekillenirken, zorunlu trafik sigortasında bunun olması mümkün değildir. Zorunlu trafik sigortalarında teminatlar devlet tarafından belirlenmektedir ve sabit bir yapıdadır, esneklik mümkün değildir.
  • Zorunlu trafik sigortası hesaplamaları Hazine Müsteşarlığınca belirlenen teminat limitleri üzerinden serbest tarife esaslarına göre yapılmaktadır. Kasko da ise farklı bir durum söz konusudur. Kaskoda limit araç sahibi tarafından belirlenir. Eğer ucuz bir fiyatta uygulanan kasko sigortası, araç sahibinin beklentisini karşılamıyor ise o fiyatta sigorta uygulamasının hiçbir yararı olmayacaktır. 
Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyım?

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun doğru teminatların seçilmesidir. Kasko sigortası çarpma, çarpılma, yanma ve çalınma ana teminatlarını içerir. Bunların dışında birtakım ek teminatlar da kasko sigortasına dâhildir. İsterseniz ihtiyaçlarınız dâhilinde size sunulan ek teminatları kasko sigorta paketinize ilave edebilirsiniz. Kasko sel ve dolu teminatı hakkında detaylı bilgi almak için kasko sigortası sel ve dolu teminatı sayfamızı ziyaret edin.

Kasko sigortası teminat dışı durumları öğrenmek için kaskoda teminat dışı kalan haller sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Başlama ve Bitiş Tarihleri 

Kasko sigortası, trafik sigortası gibi zaman aralığı olan ve zorunluluğu olan bir araç sigortası değildir. Bunun için sürücüler istediği zaman kasko sigortası yaptırabilir ve kasko poliçesi satın alabilir.

Kasko sigortasının belirlenen ücretinin ilk ödemesiyle birlikte; sigortacının, sigorta sahibine poliçe teslimini gerçekleştirmesi ile kasko başlar. Sigortalı; belirlenen tarih sonrası 30 gün içinde prim borcunu ödemezse sigorta şirketleri sigorta sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir.  Kasko poliçesi; aksi bir karar verilmediği takdirde, başlangıç olarak belirlenen günde başlar ve bu günden itibaren 365 gün sonra saat 12.00'de sona erer. 

Yeni düzenlenen uygulama ile artık bazı sigorta şirketlerinde kasko sigortası aylık olarak da yaptırılıyor. Aylık kasko sigortası poliçesi hakkında detaylı bilgi almak için aylık kasko araç sigortası nedir yazımızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Ne Zaman Yaptırmalı?

Kasko sigorta yaptırmak bir zorunluluk değildir fakat bir araca sahip olunduğu gün hemen kasko sigorta yaptırılmalıdır. Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız, trafik karmaşasının ortasında kaza yapmadan geçirilen her gün büyük bir şanstır. Bununla birlikte büyük şehirlerde yaşanan suç oranları bir hayli yüksektir. Örneğin, arabaların çalınması ya da herhangi bir nedenle arabalara zarar verilmesi muhtemel bir durumdur. Sadece bu iki durum bile araca bir an önce kasko sigortası yaptırmak için yeterli sebeplerdir.

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.