Kaskoda Teminat Dışı Kalan Haller Nelerdir?

Güncelleme: 24.01.2024
Yayımlama: 14.04.2021
Paylaş
İçindekiler

Kaskoda Teminat Dışında Kalan Haller

Her kazada oluşan hasarı kasko sigortası karşılamayabilir. Aşağıdaki maddelerde kasko sigortasında teminat dışı kalan durumlar şunlardır:

 • Araç kasko sigortalarının kaza sonrası oluşan hasarın karşılanması ana teminatlarından biridir. Ancak Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde belirlenen şartlarda yüksek seviyede alkollü içki kullanımı ve uyuşturucu madde kullanımı sonrası araç kullanan kişilerin tüm hasarı kasko sigortası teminatı dışındadır.
 • Araç sahibinin, birlikte yaşadığı kişilerden birinin ya da tanıdıklarının kasten araca zarar vermesi durumunda hasar kapsam dışı kalır. Örneğin; aracın kaçırılması, çalınması veya yanması gibi kötü niyetli kişiler tarafından sigorta şirketinden ücret talep etmek amacıyla zarara uğratma kapsam dışında bırakılır. Kaskolu araç çalındığında neler yapılmalı öğrenmek için kaskolu aracın çalınması durumunda neler yapılmalı sayfamızı inceleyin.
 • Ruhsatta belirtilen taşıma haddi sınırını geçecek şekilde yük ve yolcu taşıyan sigortalı aracın bu durumda meydana gelen kaza veya hasarların karşılanması kapsam dışında kalır. Araçlara trafikten men cezası verilen halleri öğrenmek için araçlara trafikten men cezası sayfamızı inceleyin.
 • 3713 sayılı maddede belirtilen Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yapılan terör eylemleri ve sonucunda oluşan sabotaj veya yetkili organları bu eylemin etkisini azatlamak, engellemek amacıyla müdahale etmesi sonucunda kimyasal ve biyolojik kirlenme, zehirlenme, bulaşma sonucu araç sahibinde ya da araçta oluşan zararlar, teminat dışında kalan hallerdendir. 
 • Aracın periyodik bakımının yapılmadığı durumlarda ve modifiye işlemlerin hasarlarında kasko sigortası kapsam dışında tutulur.
 • Kasko sigortası teminatları dışında kalan hallerden biri de her türlü savaş olayları, ihtilal, ayaklanma, yabancı düşman hareketleri, iç savaş gibi askeri ve inzibari hareketler sonucunda araçta meydana gelen hasarlardır. 
 • Trafik görevlilerinin dışında aracın taşınması ya da çekilmesi durumunda meydana gelen zararlar kasko kapsamına girmez.
 • Can güvenliği ya da tedavi dışında kaza sonucu sürücünün olay yerinden uzaklaşması durumunda sigorta şirketi hasarı karşılamaz.
 • Sigortalı aracı sürücü belgesi olmayan kişilerin kullanması sonucu meydana gelen zararlar, kasko sigortası kapsamı dışında kalan hallerdendir. 
 • Ticari araç ve iş yerlerine verilen zararlarda, işletmenin uğramış olduğu ticari kazanç kayıpları da özel bir teminat olmadığı sürece teminat dışı zararlardır. Bu konuda detaylı bilgi almak için trafik kazasında ticari araca zarar verilmesi yazımızı inceleyin.
Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

Kasko Sigortasının Faydaları Nelerdir?

 • Herhangi bir kaza durumunda trafik sigortasının aksine sigortalının uğradığı maddi hasarı kasko sigortası güvence altına alır. 
 • Bu nedenle araç sahiplerinin kasko yaptırması önerilir.
 • Kasko sigortası esnek yapısı ile karayollarında kullanılabilme izni olan tüm motorlu kara araçlarının poliçede belirtilen maddi hasarlarını teminat altına alır.
 • Araç sahipleri ana teminat dışında çalınma, çarpma, yanma ve çarpılma gibi teminatları da poliçesine ekletebilir.
 • Buna rağmen araçlar bazı özel hallerde kasko teminatı kapsamı dışında kalabilirler. Bu özel şartlar genellikle hepsi için aynı durumlar olsa da sigorta şirketine göre de değişiklikler söz konusu olabilir. 
 • Bu durumlara hakim olmak sigorta şirketinden ücret alabilmek adına poliçenizde yer alan teminatları değerlendirme açısından da önemlidir.

Daha fazla bilgi almak için neden kasko sigortası yaptırmalıyım sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Hangi Durumlarda Hasarı Karşılamaz?
Kasko Hangi Durumlarda Hasarı Karşılamaz?

Kasko Bedeli Neye Göre Belirlenir?

Asıl olarak Türkiye Sigorta Birliğinin hazırladığı araç değer listesi baz alınır. Kasko bedeli sigorta yaptırılacak olan aracın yaşı, modeli ve markasına bağlı olarak belirlenir. Ayrıca aracının kasko güvencesini sağlamak isteyen sürücünün kaza geçmişi, mesleği, eğitim düzeyi ve kasko yapılacak il göz önünde bulundurulur. 

2023 yılı kasko değer listesine görmek için kasko değer listesi 2023 sayfamızı ziyaret edin.

Kaskoda Teminat Dışı Kalan Haller Nelerdir İnfografik

Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Kasko teminat içeriğine göre 4’e ayrılır. Bunlar:

Trafik sigortası ve kasko sigortası İhtiyari Mali Sorumluluk teminatının yetersiz kaldığı yerlerde 3. kişilere verilen zararı karşılan ihtiyari mali mesuliyet sigortası için sayfamızı ziyaret edin. 

Kaynak: 

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları

Kasko Sigortası Hesaplama Araçları

Kasko Sigortası Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.