Trafik Kazasında Ticari Araca veya İşletmeye Zarar Verilmesi

Güncelleme: 16.06.2022 Yayımlama: 16.06.2022 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kusurlu olunan kazalarda zarar verilen ticari araç (taksi, minibüs vb.) veya ticari işletmeyse zararın karşılanmasının yanında, faaliyet sürdüremediği günler için de işletme sahibi ticari kazanç kaybı gerekçesiyle tazminat talebinde bulunabilir. Bu durumunda kazada kusurlu olan kişinin bu tazminat talebini karşılaması gerekebilir.

Ticari Kazanç Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Kaza anından, taşıt veya işletmenin faaliyetlerine yeniden başlamasına kadar olan kaza kaynaklı onarım süresindeki ticari kazanç kaybı kusurlu olunan taraftan talep edilebilir. Örneğin kusurlu bulunan kazada diğer aracın taksi olması ve taksinin de kaza kaynaklı onarım süresinin 3 gün olması durumunda, taksinin 3 günde ortalama elde edeceği “net kazanç” kusuru bulunan taraftan talep edilebilir.


Trafik Sigortası Fiyatları - 28 Eylül 2022

İstanbul 2419 TL
Ankara 2276 TL
Diğer İller 2229 TL
İstanbul 2500 TL
Ankara 2357 TL
Diğer İller 2277 TL
İstanbul 2949 TL
Ankara 2775 TL
Diğer İller 2643 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Ticari Kazanç Kaybını Trafik Sigortası Karşılar mı?

Trafik sigortası, üçüncü kişilere verilenen zararları teminat limitleri kapsamında karşılar. Ancak işletmenin onarım süresi boyunca uğradığı ticari kazanç kaybı trafik sigortası tarafından karşılanmaz.

Trafik Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar, Neleri Kapsar?
Trafik Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar, Neleri Kapsar?

Ticari Kazanç Kaybını Kasko Sigortası Karşılar mı?

Kasko sigortası kapsamına göre birçok riske karşı sigortalanan aracı ve sürücüsünü risklere karşı teminat altına alır. Kasko sigortasında kapsamına göre sigortalanan aracın gelir kaybının karşılanması gibi teminatlar da mevcuttur. Ancak zarar verilen ticari araç veya işletmenin onarım süresi boyunca ticari kazanç kaybının karşılanması, standart kasko teminatları arasında yer almaz. 

Ticari Kazanç Kaybı Nasıl Talep Edilir?

Haksız olunan kazalarda ticari araca veya işletmeye zarar verilmesi durumunda, onarım süresi boyunca ticari kazanç kaybının karşılanması talep ediliyorsa anlaşma yoluna gidilebilir. Bir anlaşma yoluna gidilememesi durumunda arabuluculuk komisyonu veya sonrasında mahkeme yoluyla çözüme gidebilir. Ancak bu durumda kazada kusuru olan taraf arabuluculuk ücreti ve avukat ücreti gibi ek ücretler de ödemek zorunda kalabilir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et