HesapKurdu logo

Trafik Kazasında Ticari Araca veya İşletmeye Zarar Verilmesi

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 16.06.2022
Paylaş
İçindekiler

Kusurlu olunan kazalarda zarar verilen ticari araç (taksi, minibüs vb.) veya ticari işletmeyse zararın karşılanmasının yanında, faaliyet sürdüremediği günler için de işletme sahibi ticari kazanç kaybı gerekçesiyle tazminat talebinde bulunabilir. Bu durumunda kazada kusurlu olan kişinin bu tazminat talebini karşılaması gerekebilir.

Ticari Kazanç Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Kaza anından, taşıt veya işletmenin faaliyetlerine yeniden başlamasına kadar olan kaza kaynaklı onarım süresindeki ticari kazanç kaybı kusurlu olunan taraftan talep edilebilir. Örneğin kusurlu bulunan kazada diğer aracın taksi olması ve taksinin de kaza kaynaklı onarım süresinin 3 gün olması durumunda, taksinin 3 günde ortalama elde edeceği “net kazanç” kusuru bulunan taraftan talep edilebilir.

Trafik Sigortası Fiyatları - 29 Mayıs 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3468 TL

Ankara

3377 TL

Diğer iller

3247 TL

Sompo Sigorta

İstanbul

3866 TL

Ankara

3626 TL

Diğer iller

3637 TL

HDI Sigorta

İstanbul

3971 TL

Ankara

3850 TL

Diğer iller

3655 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Ticari Kazanç Kaybını Trafik Sigortası Karşılar mı?

Trafik sigortası, üçüncü kişilere verilenen zararları teminat limitleri kapsamında karşılar. Ancak işletmenin onarım süresi boyunca uğradığı ticari kazanç kaybı trafik sigortası tarafından karşılanmaz.

Trafik Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar, Neleri Kapsar?
Trafik Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar, Neleri Kapsar?

Ticari Kazanç Kaybını Kasko Sigortası Karşılar mı?

Kasko sigortası kapsamına göre birçok riske karşı sigortalanan aracı ve sürücüsünü risklere karşı teminat altına alır. Kasko sigortasında kapsamına göre sigortalanan aracın gelir kaybının karşılanması gibi teminatlar da mevcuttur. Ancak zarar verilen ticari araç veya işletmenin onarım süresi boyunca ticari kazanç kaybının karşılanması, standart kasko teminatları arasında yer almaz. 

Ticari Kazanç Kaybı Nasıl Talep Edilir?

Haksız olunan kazalarda ticari araca veya işletmeye zarar verilmesi durumunda, onarım süresi boyunca ticari kazanç kaybının karşılanması talep ediliyorsa anlaşma yoluna gidilebilir. Bir anlaşma yoluna gidilememesi durumunda arabuluculuk komisyonu veya sonrasında mahkeme yoluyla çözüme gidebilir. Ancak bu durumda kazada kusuru olan taraf arabuluculuk ücreti ve avukat ücreti gibi ek ücretler de ödemek zorunda kalabilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.