Kasko Yaş Sınırı

Güncelleme: 24.06.2022 Yayımlama: 08.02.2022 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kasko Yaş Sınırı Nedir?

Kasko yaş sınırı, kasko bedeli hesaplanırken baz alınan değerlerden biridir. Belirli yaşı geçen araçlar için sigorta şirketleri kasko teminatı yapmak istemezler. Çünkü aracın çelik parçalarında metal yorgunluğu olması ve diğer parçalarının da eski olmasından dolayı hasar boyutu yüksek rakamlar olabileceği varsayılır. Bu yüzden kasko sigortası yaptırmak için araçlara yaş sınırı koyarlar.

Aracınızın kasko değerini öğrenmek için kasko değer listesi sayfamızı ziyaret edin. 


Kasko Sigortası Fiyatları - 26 Haziran 2022

İstanbul 7689 TL
Ankara 6659 TL
Diğer İller 6301 TL
İstanbul 7780 TL
Ankara 7060 TL
Diğer İller 7035 TL
İstanbul 9128 TL
Ankara 7809 TL
Diğer İller 6348 TL

Tüm Kasko Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Kasko Yaş Sınırı Kasko Yaptırırken Önemli mi?

Her aracın yaşı üretim yılını belirtir. Kasko sigortası yaptırırken de yaş sınırı dikkate alınarak sigorta yapılır. Aracın yaşı 15 yılı aşıyorsa, Türkiye Sigortalar Birliği mevzuatına göre bazı sigorta şirketleri güvence altına alamazlar. Hatta 10 yaşını geçen araçlarda katı kurallara sahip sigorta şirketleri, kasko yaptırmada zorluk çıkarabilirler. Bazı sigorta şirketleri ise aracın bakım ve onarımı düzenli bir şekilde yapılır ve belgelenirse 10 - 15 yaş arasındaki araçlara da poliçe kesmeyi kabul edebilirler.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 500 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 300 TL
Yıllık Ücret 188 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


15 Yaşın Üzerindeki Araçlarda Kasko Yapılır mı?

15 yaş üzerinde olan araçlara bazı durumlarda kasko sigortası yaptırılır. Araç sahibinin ana teminatlardan yararlanması için esnek kuralları olan bazı sigorta şirketleri 15 yaş üstü araçlara kasko yapabilir. 

15 yaş üzerindeki araçların kasko sigortası primleri diğer araçlara göre daha fazla olabilir. Ancak aracın hasarsızlık indiriminden faydalanabildiği, bir kazaya karışmamış olması gibi kriterleri inceleme sonucunda sigorta şirketleri poliçe oluşturabilir. 

10'dan fazla akaryakıt firmasının günlük benzin, dizel ve LPG fiyatlarını görmek için akaryakıt fiyatları sayfamızı ziyaret edin. 

Kasko Sigortası Neden Yaptırılmalı?

  • Kasko sigortası, sigortalanan aracı hırsızlık, kaza, yanma gibi durumlarda güvence altına alır.
  • Kasko teminatları araç sahibinin talebine göre değişir.
  • Teminatlar istenirse trafik sigortasına göre çok daha geniş kapsamlı yaptırılabilir.
  • Trafik sigortası kazadaki karşı tarafı korumayı amaçlarken, kasko araç sahibini korumak için oluşturulmuştur.

Teminatlarla güvenceye alınan araçta hasar veya temin edilen kazalar söz konusu olduğunda kasko tarafından zarar bedeli incelemeler sonucunda sigortalıya ödenir. Yurt içinde meydana gelen tüm hasarları teminat kapsamı dışında değilse kasko sigortası kapsar. Birbirinden farklı seçeneklerde kasko çeşitleri bulunur.

Kasko sigortasını neden yaptırmalıyız detaylı bilgi almak için neden kasko sigortası yaptırmalıyım sayfamızı inceleyin. 

Aracın Kasko Bedelini Belirleyen Unsurlar

  • aracın modeli ve markası
  • aracın hasar geçmişi
  • araç sahibinin kaza geçmişi

Kasko sigortası tazminatı nasıl hesaplanır detaylı bilgi almak için kasko sigortası tazminatı nasıl hesaplanır sayfamızı ziyaret edin. 

Kasko Değer Listesinde Yer Alan Bilgiler

Türkiye Sigortalar Birliği tarafından hazırlanan kasko değer listesinde motorlu kara taşıtlarının yaşı, markası ve modelini yer alır. Özellikle ikinci el araçlarda değer belirleme için iyi bir kaynaktır. 15 yaşın üzerindeki araçlar bu listede bulunmaz. 

Belli kriterler bazında aracın mali değerini ortaya çıkaran kasko değer listesi herkesin erişimine açık bir şekilde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin resmî sitesinde yayınlanır. 

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği Kasko Değer Listesi


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et