Kasko Yaş Sınırı

Güncelleme: 25.12.2023
Yayımlama: 08.02.2022
Paylaş
İçindekiler

Kasko Yaş Sınırı Nedir?

Kasko yaş sınırı, kasko bedeli hesaplanırken baz alınan değerlerden biridir. Belirli yaşı geçen araçlar için sigorta şirketleri kasko teminatı yapmak istemezler. Çünkü aracın çelik parçalarında metal yorgunluğu olması ve diğer parçalarının da eski olmasından dolayı hasar boyutu yüksek rakamlar olabileceği varsayılır. Bu yüzden kasko sigortası yaptırmak için araçlara yaş sınırı koyarlar.

Aracınızın kasko değerini öğrenmek için kasko değer listesi sayfamızı ziyaret edin. 

Kasko Sigortası Fiyatları - 18 Temmuz 2024

Koru Sigorta

İstanbul

8454 TL

Ankara

7946 TL

Diğer iller

8045 TL

Aveon Sigorta

İstanbul

8502 TL

Ankara

7989 TL

Diğer iller

7568 TL

Sompo Sigorta

İstanbul

11806 TL

Ankara

10639 TL

Diğer iller

9343 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Kasko Yaş Sınırı Kasko Yaptırırken Önemli mi?

Her aracın yaşı üretim yılını belirtir. Kasko sigortası yaptırırken de yaş sınırı dikkate alınarak sigorta yapılır. Aracın yaşı 15 yılı aşıyorsa, Türkiye Sigortalar Birliği mevzuatına göre bazı sigorta şirketleri güvence altına alamazlar. Hatta 10 yaşını geçen araçlarda katı kurallara sahip sigorta şirketleri, kasko yaptırmada zorluk çıkarabilirler. Bazı sigorta şirketleri ise aracın bakım ve onarımı düzenli bir şekilde yapılır ve belgelenirse 10 - 15 yaş arasındaki araçlara da poliçe kesmeyi kabul edebilirler.

15 Yaşın Üzerindeki Araçlarda Kasko Yapılır mı?

15 yaş üzerinde olan araçlara bazı durumlarda kasko sigortası yaptırılır. Araç sahibinin ana teminatlardan yararlanması için esnek kuralları olan bazı sigorta şirketleri 15 yaş üstü araçlara kasko yapabilir. 

15 yaş üzerindeki araçların kasko sigortası primleri diğer araçlara göre daha fazla olabilir. Ancak aracın hasarsızlık indiriminden faydalanabildiği, bir kazaya karışmamış olması gibi kriterleri inceleme sonucunda sigorta şirketleri poliçe oluşturabilir. 

Kasko Sigortası Neden Yaptırılmalı?

  • Kasko sigortası, sigortalanan aracı hırsızlık, kaza, yanma gibi durumlarda güvence altına alır.
  • Kasko teminatları araç sahibinin talebine göre değişir.
  • Teminatlar istenirse trafik sigortasına göre çok daha geniş kapsamlı yaptırılabilir.
  • Trafik sigortası kazadaki karşı tarafı korumayı amaçlarken, kasko araç sahibini korumak için oluşturulmuştur.

Teminatlarla güvenceye alınan araçta hasar veya temin edilen kazalar söz konusu olduğunda kasko tarafından zarar bedeli incelemeler sonucunda sigortalıya ödenir. Yurt içinde meydana gelen tüm hasarları teminat kapsamı dışında değilse kasko sigortası kapsar. Birbirinden farklı seçeneklerde kasko çeşitleri bulunur.

Kasko sigortasını neden yaptırmalıyız detaylı bilgi almak için neden kasko sigortası yaptırmalıyım sayfamızı inceleyin. 

Kasko Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?
Kasko Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Aracın Kasko Bedelini Belirleyen Unsurlar

  • aracın modeli ve markası
  • aracın hasar geçmişi
  • araç sahibinin kaza geçmişi

Kasko sigortası tazminatı nasıl hesaplanır detaylı bilgi almak için kasko sigortası tazminatı nasıl hesaplanır sayfamızı ziyaret edin. 

Kasko Değer Listesinde Yer Alan Bilgiler

Türkiye Sigortalar Birliği tarafından hazırlanan kasko değer listesinde motorlu kara taşıtlarının yaşı, markası ve modelini yer alır. Özellikle ikinci el araçlarda değer belirleme için iyi bir kaynaktır. 15 yaşın üzerindeki araçlar bu listede bulunmaz. 

Belli kriterler bazında aracın mali değerini ortaya çıkaran kasko değer listesi herkesin erişimine açık bir şekilde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin resmî sitesinde yayınlanır. 

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği Kasko Değer Listesi

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.