HesapKurdu logo

Kasko Yaş Sınırı

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 08.02.2022
Paylaş
İçindekiler

Kasko Yaş Sınırı Nedir?

Kasko yaş sınırı, kasko bedeli hesaplanırken baz alınan değerlerden biridir. Belirli yaşı geçen araçlar için sigorta şirketleri kasko teminatı yapmak istemezler. Çünkü aracın çelik parçalarında metal yorgunluğu olması ve diğer parçalarının da eski olmasından dolayı hasar boyutu yüksek rakamlar olabileceği varsayılır. Bu yüzden kasko sigortası yaptırmak için araçlara yaş sınırı koyarlar.

Aracınızın kasko değerini öğrenmek için kasko değer listesi sayfamızı ziyaret edin. 

Kasko Sigortası Fiyatları - 8 Şubat 2023

Aveon Sigorta

İstanbul

7595 TL

Ankara

7136 TL

Diğer iller

7047 TL

Koru Sigorta

İstanbul

8162 TL

Ankara

7337 TL

Diğer iller

7421 TL

Zurich Sigorta

İstanbul

8249 TL

Ankara

7244 TL

Diğer iller

6652 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Kasko Yaş Sınırı Kasko Yaptırırken Önemli mi?

Her aracın yaşı üretim yılını belirtir. Kasko sigortası yaptırırken de yaş sınırı dikkate alınarak sigorta yapılır. Aracın yaşı 15 yılı aşıyorsa, Türkiye Sigortalar Birliği mevzuatına göre bazı sigorta şirketleri güvence altına alamazlar. Hatta 10 yaşını geçen araçlarda katı kurallara sahip sigorta şirketleri, kasko yaptırmada zorluk çıkarabilirler. Bazı sigorta şirketleri ise aracın bakım ve onarımı düzenli bir şekilde yapılır ve belgelenirse 10 - 15 yaş arasındaki araçlara da poliçe kesmeyi kabul edebilirler.

15 Yaşın Üzerindeki Araçlarda Kasko Yapılır mı?

15 yaş üzerinde olan araçlara bazı durumlarda kasko sigortası yaptırılır. Araç sahibinin ana teminatlardan yararlanması için esnek kuralları olan bazı sigorta şirketleri 15 yaş üstü araçlara kasko yapabilir. 

15 yaş üzerindeki araçların kasko sigortası primleri diğer araçlara göre daha fazla olabilir. Ancak aracın hasarsızlık indiriminden faydalanabildiği, bir kazaya karışmamış olması gibi kriterleri inceleme sonucunda sigorta şirketleri poliçe oluşturabilir. 

10'dan fazla akaryakıt firmasının günlük benzin, dizel ve LPG fiyatlarını görmek için akaryakıt fiyatları sayfamızı ziyaret edin. 

Kasko Sigortası Neden Yaptırılmalı?

  • Kasko sigortası, sigortalanan aracı hırsızlık, kaza, yanma gibi durumlarda güvence altına alır.
  • Kasko teminatları araç sahibinin talebine göre değişir.
  • Teminatlar istenirse trafik sigortasına göre çok daha geniş kapsamlı yaptırılabilir.
  • Trafik sigortası kazadaki karşı tarafı korumayı amaçlarken, kasko araç sahibini korumak için oluşturulmuştur.

Teminatlarla güvenceye alınan araçta hasar veya temin edilen kazalar söz konusu olduğunda kasko tarafından zarar bedeli incelemeler sonucunda sigortalıya ödenir. Yurt içinde meydana gelen tüm hasarları teminat kapsamı dışında değilse kasko sigortası kapsar. Birbirinden farklı seçeneklerde kasko çeşitleri bulunur.

Kasko sigortasını neden yaptırmalıyız detaylı bilgi almak için neden kasko sigortası yaptırmalıyım sayfamızı inceleyin. 

Kasko Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?
Kasko Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Aracın Kasko Bedelini Belirleyen Unsurlar

  • aracın modeli ve markası
  • aracın hasar geçmişi
  • araç sahibinin kaza geçmişi

Kasko sigortası tazminatı nasıl hesaplanır detaylı bilgi almak için kasko sigortası tazminatı nasıl hesaplanır sayfamızı ziyaret edin. 

Kasko Değer Listesinde Yer Alan Bilgiler

Türkiye Sigortalar Birliği tarafından hazırlanan kasko değer listesinde motorlu kara taşıtlarının yaşı, markası ve modelini yer alır. Özellikle ikinci el araçlarda değer belirleme için iyi bir kaynaktır. 15 yaşın üzerindeki araçlar bu listede bulunmaz. 

Belli kriterler bazında aracın mali değerini ortaya çıkaran kasko değer listesi herkesin erişimine açık bir şekilde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin resmî sitesinde yayınlanır. 

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği Kasko Değer Listesi

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.