Trafik Sigortası Prim İadesi

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 18.12.2019
Paylaş
İçindekiler

Trafik Sigortası Prim İadesi Nedir?

Trafik sigortası prim iadesi Hazine Müsteşarlığının, Türkiye Sigortalar Birliğine 2016 yılının başında göndermiş olduğu hasarsızlık indirimlerine uyulması ile alakalı olarak başlayan genelgelerdir. Bu genelgeler hasarlı olmayan araçlardan yapılan sigorta prim kesintileri sayesinde sigorta sahipleri fazla prim ödemelerini kapsar. Yanlışlıkların düzeltilmesi adına fazla kesilen prim ödemeleri tekrar sigorta sahiplerine iade edilmiştir.

Trafik Sigortası FiyatlarıKasko Sigortası Fiyatları

Prim İadesi ile Alakalı Olarak Genelgede Yapılması İstenenler 

Prim iadesi ile alakalı olarak genelgede özet olarak, sigorta şirketlerinin bazı müşterilerine hak etmiş oldukları hasarsızlık indirimlerini poliçelerine yansıtmadığının tespit edildiğinin ve indirimlerin yeniden hesaplanarak, ilgili müşterilerin hesaplarına veya kredi kartlarına iade edilmesi gerektiği söyleniyor. Plakadan araç hasar sorgulama yapmak için plakadan araç hasar kaydı sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Prim İadesi Takibi Hazine Müsteşarlığı Tarafından Yapılacak

Haziran ayının sonunda çıkan son genelgede, ilgili müşterilerin hasarsızlık indirimi basamaklarının düzeltme işlemleri ve prim iadelerinin 30.07.2016 tarihine kadar merkeze bildirilmesi ve merkezin de en geç 15.08.2016 tarihine kadar Hazine Müsteşarlığına göndermesi isteniyor. Yani, bu süreçte tüm yapılan işlem ve indirimler Hazine Müsteşarlığına gönderilecek ve müsteşarlığın denetimi altında olacak.

Prim İadesi Her Zorunlu Trafik Sigortası Sahibine Yapılacak mı?

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) öngörmüş olduğu rakamlara göre, ortalama olarak 1 milyon sürücünün bu indirimden yararlanacağı tahmin ediliyor. Ülkemizde trafik sigortasına sahip olan yaklaşık olarak 17 milyon araç olduğu düşünüldüğünde, mevcut araçların sadece %6’sına bu iade yapılacak gibi görünüyor. 

Ayrıca arabanızın 10 yıllık maliyetini enflasyon oranlarına göre anında hesaplamak için otomobil sahibi olmanın yıllık maliyeti hesaplama  sayfamızı ziyaret edin.

Ödemeler Ağustos Ayında Başlayacak

Trafik Sigortası Prim İadesi

Sigorta şirketleri tarafında hasarsızlık indirimi bir şekilde yanlış hesaplanmış olan trafik sigortası sahiplerine, 1 Ağustos’tan itibaren ödemelerin yapılması bekleniyor. Ayrıca ödeme bilgileri Türkiye Sigortalar Birliğinin internet sitesi üzerinden de 1 Ağustos’tan itibaren kontrol edilebilecek.

Tahmini İade Edilecek Olan Prim Tutarları Nedir?

Trafik sigortasından uygulanan hasarsızlık indirim oranları, yıllara göre %10, %15, %20 oranlarından olmasından dolayı, iade edilecek olan tutarlar ödenen prim tutarının %5’i ile %20 arasında değişecek. Prim bedeline uygulanan zamlar ve ek ücretler olan sürprim hakkında detaylı bilgiyi sürprim nedir sayfamızdan edinin.

Sigorta Şirketleri Başka İadeler de Yapacak mı?

Bu sorunun cevabı net olmamakla birlikte, şu anda gündemde olan başka bir trafik sigortası iadesi söz konusu değil. Açıkçası geçen bu süre içerisinde herhangi bir iade hazırlığının yapılmamış olmasından dolayı, bundan sonraki süreçte herhangi bir iadenin yapılması da beklenmiyor. Araç satışı yapıldıktan sonra trafik sigortası durumu hakkında detaylı bilgi almak için araç satışı sonrası trafik sigortası ne olur sayfamızı ziyaret edin.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.