HesapKurdu logo

Sigorta Poliçe İptali

Güncelleme: 16.01.2023
Yayımlama: 03.05.2019
Paylaş
İçindekiler

Trafik sigortası, tüm motorlu taşıtlar için yaptırılması ve her yıl yenilenmesi gereken zorunlu bir sigorta türüdür. Zorunlu olarak yaptırılması gereken bu sigortanın bazı durumlarda iptal edilmesi gerekebilir. İptal gerektiren durumlar Trafik Sigortası Genel Şartları altında belirtilmiştir.

Trafik Sigortası İptal Edilebilir mi?

Zorunlu trafik sigortası düzenlendiği tarihten itibaren 1 yıl süre ile geçerlidir. Bu bir yıl içerisinde poliçe iptalini gerektiren bazı durumlar olabilir ve bunun sonucunda trafik sigortası iptal edilir. Ancak sigorta iptalini gerçekleştirmek için bazı şartlar gerekir.


Trafik Sigortası Fiyatları - 7 Şubat 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3103 TL

Ankara

2925 TL

Diğer iller

2740 TL

HDI Sigorta

İstanbul

3317 TL

Ankara

3212 TL

Diğer iller

3039 TL

Ray Sigorta

İstanbul

3635 TL

Ankara

3575 TL

Diğer iller

2984 TL


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Araç Sigortası İptal Şartları

Trafik sigorta poliçesi aşağıdaki hallerde iptal edilebilir:

  • Poliçede hatalı veya eksik bilgi bulunması,
  • Araç üzerinde riski ağırlaştırıcı nitelikte değişiklik yapılması,
  • Sigortalı aracın alım-satım durumunun olması,
  • Sigorta sahibinin vefat etmesi veya aracın pert olması.

Araç Sahibi Değişiminde Sigorta İptali

Araç alış-satış durumu trafik sigortası iptalinin en çok yaşandığı süreçlerdir. Araç satışı durumda aracın ruhsat sahibi de değişeceği için, sigorta mutlaka iptal edilmeli ve aracın yeni sahibi kendi adına bir trafik sigortası düzenletmelidir. 

Sigortalının değiştiği durumda trafik sigortası iptali için sigorta şirketine iptal talebi gönderilmesi gerekir. İptal talebi için poliçe satın alınan sigorta firmasına bir ön yazıyla birlikte, araç satış belgesi ve sigorta poliçesinin faks veya e-mail yoluyla gönderilmesi gerekir. Talebi ve evrakları teslim alan sigorta şirketi, iptal işlemi için süreci başlatır.

İptal işlemi yapılmadan önceki mevcut sözleşme, sigortalının değiştiği tarihten itibaren 15 gün boyunca herhangi bir işleme gerek kalmadan ve prim ödenmeden aracın yeni sahibi adına sözleşme yapılana kadar geçerli olur. Yani, aracın yeni sahibinin 15 gün içinde kendi adına yeni bir trafik poliçesi yaptırması zorunludur.

Araç aldıktan sonra yapılması gereken resmi işlemler hakkında bilgi için Araç Ruhsat İşlemleri yazımızı inceleyin.

Trafik Sigortası İptali Para İadesi Hesaplama

Trafik sigortası iptal edildiğinde poliçe iptal tarihinden itibaren kalan günler hesaplanarak kalan miktarın iadesi yapılır.  Yapılacak geri ödeme işlemi, poliçeyi satın alırken yapılan ödeme yöntemine göre değişir. Poliçe ödemesi kredi kartına taksitle yapıldıysa kredi kartına taksitle geri ödeme, hesaptan tek çekim yapıldıysa da tek seferde karta geri ödeme gerçekleşecektir. 

İkinci el araç satışı hakkında tüm detaylara ilgili sayfamızdan ulaşın.

Trafik Sigortası İptal Ödemesinde Kesinti Olur mu?

Hazine Müsteşarlığı tarafından 22 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe konulan “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik” uyarınca, sigorta şirketinin trafik sigortasını iptal ettiren araç sahibinden yaptığı kesinti tutarı 25 TL’den 44,80 TL’ye çıkarıldı.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.