Sigorta Poliçe İptali

Güncelleme: 13.09.2022 Yayımlama: 03.05.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.

Trafik sigortası, tüm motorlu taşıtlar için yaptırılması ve her yıl yenilenmesi gereken zorunlu bir sigorta türüdür. Zorunlu olarak yaptırılması gereken bu sigortanın bazı durumlarda iptal edilmesi gerekebilir. İptal gerektiren durumlar Trafik Sigortası Genel Şartları altında belirtilmiştir.

Trafik Sigortası İptal Edilebilir mi?

Zorunlu trafik sigortası düzenlendiği tarihten itibaren 1 yıl süre ile geçerlidir. Bu bir yıl içerisinde poliçe iptalini gerektiren bazı durumlar olabilir ve bunun sonucunda trafik sigortası iptal edilir. Ancak sigorta iptalini gerçekleştirmek için bazı şartlar gerekir.


Trafik Sigortası Fiyatları - 29 Eylül 2022

İstanbul 2428 TL
Ankara 2281 TL
Diğer İller 2231 TL
İstanbul 2512 TL
Ankara 2367 TL
Diğer İller 2290 TL
İstanbul 2953 TL
Ankara 2781 TL
Diğer İller 2650 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Araç Sigortası İptal Şartları

Trafik sigorta poliçesi aşağıdaki hallerde iptal edilebilir:

 • Poliçede hatalı veya eksik bilgi bulunması,
 • Araç üzerinde riski ağırlaştırıcı nitelikte değişiklik yapılması,
 • Sigortalı aracın alım-satım durumunun olması,
 • Sigorta sahibinin vefat etmesi veya aracın pert olması.

  Araç Sahibi Değişiminde Sigorta İptali

  Araç alış-satış durumu trafik sigortası iptalinin en çok yaşandığı süreçlerdir. Araç satışı durumda aracın ruhsat sahibi de değişeceği için, sigorta mutlaka iptal edilmeli ve aracın yeni sahibi kendi adına bir trafik sigortası düzenletmelidir. 

  Sigortalının değiştiği durumda trafik sigortası iptali için sigorta şirketine iptal talebi gönderilmesi gerekir. İptal talebi için poliçe satın alınan sigorta firmasına bir ön yazıyla birlikte, araç satış belgesi ve sigorta poliçesinin faks veya e-mail yoluyla gönderilmesi gerekir. Talebi ve evrakları teslim alan sigorta şirketi, iptal işlemi için süreci başlatır.

  İptal işlemi yapılmadan önceki mevcut sözleşme, sigortalının değiştiği tarihten itibaren 15 gün boyunca herhangi bir işleme gerek kalmadan ve prim ödenmeden aracın yeni sahibi adına sözleşme yapılana kadar geçerli olur. Yani, aracın yeni sahibinin 15 gün içinde kendi adına yeni bir trafik poliçesi yaptırması zorunludur.

  Araç aldıktan sonra yapılması gereken resmi işlemler hakkında bilgi için Araç Ruhsat İşlemleri yazımızı inceleyin.

  Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

  Trafik Sigortası İptali Para İadesi Hesaplama

  Trafik sigortası iptal edildiğinde poliçe iptal tarihinden itibaren kalan günler hesaplanarak kalan miktarın iadesi yapılır.  Yapılacak geri ödeme işlemi, poliçeyi satın alırken yapılan ödeme yöntemine göre değişir. Poliçe ödemesi kredi kartına taksitle yapıldıysa kredi kartına taksitle geri ödeme, hesaptan tek çekim yapıldıysa da tek seferde karta geri ödeme gerçekleşecektir. 

  İkinci el araç satışı hakkında tüm detaylara ilgili sayfamızdan ulaşın.

  Trafik Sigortası İptal Ödemesinde Kesinti Olur mu?

  Hazine Müsteşarlığı tarafından 22 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe konulan “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik” uyarınca, sigorta şirketinin trafik sigortasını iptal ettiren araç sahibinden yaptığı kesinti tutarı 13’ten 25 TL’ye çıkarıldı. Sigorta şirketleri kesintinin 20 TL’sini acente komisyonu olarak öderken, 5 TL’sini ise kendisine alıyor.


  Yazar Hakkında

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

  Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
  Kabul Et