Araç Kasko İptali Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 13.09.2022 Yayımlama: 20.05.2020 | Okuma Süresi: 3 dk.

Kasko İptal Edilebilir mi?

Evet, kasko sigortası zorunlu olmadığı için iptal edeilebilir. Kasko sigortası, olası bir kaza ya da çalınma gibi durumlarda araç sahiplerinin maddi zararını karşılayan sigorta türüdür. Kasko sigortası genelde trafik sigortası ile karıştırılır.

  • Trafik sigortası kaza durumunda karşı tarafın zararlarını karşılar ve yaptırılması yasa gereği zorunludur, iptal edilemez.
  • Kasko sigortası, zorunlu değildir ve sigortalının talebi ile kolaylıkla iptal edilebilir, ancak aracın başına gelebilecek zararlar kasko sigortasından çok daha fazla maliyete sebep olma olasılığından dolayı iptal ettirilmesi tavsiye edilmez.

Kasko sigortası ile trafik sigortası arasındaki farkları daha detaylı incelemek için kasko ve trafik sigortası arasındaki farklar sayfamızı inceleyin.


Kasko Sigortası Fiyatları - 28 Eylül 2022

İstanbul 7712 TL
Ankara 6824 TL
Diğer İller 6222 TL
İstanbul 9653 TL
Ankara 8524 TL
Diğer İller 8083 TL
İstanbul 10922 TL
Ankara 10207 TL
Diğer İller 9385 TL

Tüm Kasko Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Sigortalının Talebi Dışında Kaskonun Otomatik Olarak İptal Edildiği Durumlar

1. Araç Satıldığında Kaskonun İptali

Kasko sigortası, araca ve sahibine özeldir. Bu sebeple araç satıldığında kasko sigortası devam etmez, aracı alan kişinin kendi adına yeni bir kasko sigortası yaptırması gerekir. Aracı satan kişi, satış işlemini sigorta şirketine bildirerek, bir yıllık kasko sigortasının doldurmadığı gün kadar prim bedelini iade alabilir. Araç satışı sonrası trafik sigortasının durumu hakkında detaylı bilgiyi araç satışı sonrası trafik sigortası ne olur sayfamızdan edinin.

2. Araç Değişikliğinde Kaskonun İptali 

Aracını satıp yeni bir araç alan sigortalı, eski kasko sigortası poliçesini iptal edebilir ya da yeni aracına devredebilir. Devir durumunda da eski poliçe iptal edilmiş olur. Yeni aracın markası ve modeline göre yeni bir poliçe oluşturulur ve sigortalı aradaki prim bedeli farkı ortaya çıkarsa çıkan farkı öder. 

3. Araç Sahibinin Vefat Etmesi Durumunda Kaskonun İptali

Poliçe adına düzenlenen sigortalının vefat etmesi durumunda kasko sigortasının hükmü devam eder ve sözleşmeden doğan tüm haklar veya varsa borçlar mirasçılarına devrolur. Yasal varislerin vefat durumunu on beş gün içerisinde sigortacıya bildirmesi gerekir. Sigortacı durumun bildirilmesinden sekiz gün içerisinde sigortalı veya sigortacı tarafından kasko iptal edilebilir. Daha sonra yeni mirasçılar kendi adlarına yeni kasko yaptırması gerekir. 

Kasko Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Kaskonun Sigorta Şirketi Tarafından İptal Edildiği Durumlar

Kasko sigortası, sigortalının talebi ile iptal edilebileceği gibi bazı durumlarda sigorta şirketi de poliçeyi iptal edebilir. Bu durumlar şöyle sıralanabilir;

1. İhmal veya Ağır Kusur Durumunda Kaskonun İptali

Kaza sonrasında sigorta şirketi, teminatları kapsamında sigortalının zararlarını karşılar. Ancak kazada sigortalının ihmali ya da ağır kusuru varsa sigorta şirket sigortalıdan rücu talebinde bulunabilir. Bu da sigortalının ihmali veya kusuru ölçüsünde sigorta şirketine ödeme yapması anlamına gelir. Bunun gibi ihmal veya ağır kusurlu kazalardan sonra sigorta şirketi poliçeyi iptal edebilir ya da yenilemeyebilir.

2. Yanlış Beyan Sebebiyle Kaskonun İptali

Sigortalının araç veya kendisi hakkında yanlış bilgi beyan etmesi, sigorta şirketine poliçeyi iptal etme hakkı tanır. Rücu hakkı hakkında detaylı bilgi için sigortada rücu hakkı sayfamızdan bilgi edinin. 

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Kasko İptal Dilekçesi

Kasko sigortanızı çeşitli sebeplerden iptal etmek istediğiniz zaman sigorta şirketi iptal dilekçesi isteyebilir. Kasko iptal dilekçesi öreneği aşağıdaki gibidir:

…… SİGORTA ŞİRKETİNE (poliçeniz hangi sigorta şirketinden kesildiyse)

Şirketiniz nezdinde xxxx plaka sayılı aracıma ait yyyy numaralı kasko sigortası poliçesinin iptal edilerek kalan tutarın tarafıma iadesini talep ederim.

A4 kağıdının sağ alt köşesine ad-soyad yazılıp imza atılır. Sol köşesine ise e-posta, telefon ve adres gibi bilgiler eklenmelidir. Sağ üst köşeye de tarih eklenebilir. Satın aldığınız sigorta şirketine ya da acenteye başvurduğunuzda sizi yönlendirirler. 

Araç Satışında Kasko Hasarsızlık İndirimi Kaybolur mu?

Aracını sattığı için kasko sigortasını iptal ettiren kişi, üç ay süreyle daha hasarsızlık indiriminden faydalanabilir, üç ay içinde yeni bir araç alıp kasko sigortası yaptırırsa önceki dönemden elde ettiği hasarsızlık indirimi geçerli olur; bu süre üç ayı geçerse kişi elde ettiği indirimi kaybeder. Kasko sigortasını başka bir sigorta firması ile yenileyen kişinin de hasarsızlık indirimi kaybolmaz. Hasarsızlık indirimi araca değil kişiye verilen bir haktır. Hasarsızlık indirimi kademesi sorgulaması için sigortada hasarsızlık indirimi kademesi sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Kaynak:

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et