Kasko Sigortası Transferi Nasıl Yapılır?

Yayımlama: 23.10.2018 Güncelleme: 08.04.2021

Kasko sigortası transfer işlemi; bir transfer işleminden daha çok mevcut kasko sigortası iptal edilerek başka bir sigorta şirketinin yeni kasko poliçesi kesmesi durumudur. Bundan dolayı transfer işleminin kendisinin vermiş kârdan daha çok varsa yeni kasko poliçesinin kârı ve ek avantajları için kasko sigortası transferi yapılmaktadır.

Kasko Sigortası Transferi Nasıl Yapılır?

Araç sigortasının poliçe süresi dolmadan ve poliçe yenileme süresi gelmeden iptal talebinde bulunulur. Eğer sigorta şirketi kasko sigortası ödemesini önceden sigortalıdan aldıysa ödenen tutar kullanılmadığından kalan prim tekrar kullanıcıya iade edilir. 

Kasko Sigortası Transfer İşleminde Kâr Elde Ediliyor mu?

Kasko transferinin aslında çok fazla yapılmaması ve sigorta şirketleri tarafından da fazla öne sürülmemesinin nedeni, fazla kârlı bir işlem olmamasından kaynaklanıyor. Ayrıca kâr haricinde, sigorta şirketinin sunmuş olduğu ek seçeneklerden dolayı da transfer işlemi yapılmaktadır.

Yeni Sigorta Şirketinde Hasarsızlık İndirimim Devam Ediyor mu?

İster trafik sigortası ister kasko sigortasında hasarsızlık indirimi kullanıcının kazanmış olduğu bir hak olmasından dolayı, kaza haricinde kaybolmamaktadır. Aslında hasarsızlık indirimi tabiri bir yerde müşteriye hoş görünmek için kullanılan bir sözdür. Yani, müşteriye hasarsızlık indirimi uygulanmayacak olsa da prim tutarı aynı çıkacaktır. Bu bir yerde araç kullanıcısına dikkatli şoför olmanın avantajlarını daha elle tutulur bir şekilde anlatmanın farklı bir yolu olarak da görülebilir.

10 yıllık yakıt masrafınızı hesaplamak için Yıllık Yakıt Masrafı Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

Kasko Sigortası İptal İşleminde Ücreti Nasıl Geri Alabilirim?

Kasko sigortası iptal işlemi için sadece sigorta şirketiniz ile görüşerek, kasko sigortanızı iptal etmek istediğinizi beyan etmeniz yeterlidir. Bu durumda sigorta şirketi kalan gün sayınızı hesap ederek, hak edişinizi iade edecektir. Kaskonuzu kredi kartına taksit ile aldıysanız, taksitleriniz iptal edilerek kalan paranız varsa iade edilecektir.

Kasko sigortası ürün çeşitleri  hakkında bilgi almak istiyorsanız ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Kaskomu İptal Ettiğim Gün Yeni Kaskomu Başlatabilir miyim?

Yasal olarak araç sigortaları, aksi kararlaştırılmadığı sürece öğlen 12’de başlar ve yine öğlen 12’de biter. Ancak, anlaşıldığı üzere sigorta poliçenizde özel olarak bir saat ve tarih belirlemeniz durumunda, yasal olarak da geçerli sayılacaktır. Bu durum sadece saat ve tarih için değil, neredeyse diğer tüm özel durumlar için geçerlidir. Yani, kanuna aykırı olmadığı sürece sigorta poliçenizde belirtmiş olduğunuz tüm durumlar, hukuken geçerli sayılmaktadır.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et