Sürprim Nedir?

Güncelleme: 13.07.2022 Yayımlama: 04.08.2020 | Okuma Süresi: 3 dk.

Sürprim poliçe süresi sona eren bir sigortanın, poliçe yenilenme süresi içinde yenilenmemesi sebebiyle sigortalıdan ekstra ücret talep edilmesi; yenilenen poliçede primin zamlı olarak uygulanmasıdır. Kısacası, sigortalının poliçesini zamanında yenilemediği durumlarda ödediği prim bedeline uygulanan zamlar olarak adlandırılır. Ayrıca neredeyse tüm sigorta türlerinde poliçede yer alan teminatların karşılamadığı durumlar için talep edilen ek prime de sürprim denir.


Trafik Sigortası Fiyatları - 03 Aralık 2022

İstanbul TL
Ankara 2820 TL
Diğer İller 2611 TL
İstanbul 2790 TL
Ankara 2779 TL
Diğer İller 2638 TL
İstanbul 3103 TL
Ankara 2891 TL
Diğer İller 2618 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Sürprim Nelerlerde Uygulanır?

Neredeyse tüm sigorta türlerinde sürprim uygulaması vardır. Bazı sigorta türlerinde uygulanabilecek azami sürprim oranları devlet tarafından belirlenirken, bazı sigorta türlerinde ise sigorta şirketleri ve sunulan paketlere göre değişkenlik gösterebilir. Poliçe oluşturulurken sürprim oranları da kontrol edilmelidir. 

Sürprim uygulanan sigorta türleri şunlardır:

Sürprim Nedir İnfografik

Trafik Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Trafik sigortasında sürprim oranı her ay için en fazla %5 toplamda da en fazla %50 olarak uygulanabilir. Trafik sigortası yaptırılması zorunlu bir sigorta türüdür ve trafik sigortası poliçeleri yıllık olarak düzenlenir. Poliçe süresi dolmadan yenilendiğinde hasarsızlık indirimi başta olmak üzere farklı indirimlerden faydalanılabilir. Ancak süresi dolan trafik sigortası poliçeleri, zamanında yenilenmediğinde sürprim uygulanır yani gecikme sebebiyle zamlı prim talep edilir. Hasarsızlık indirim kademenizi sorgulamak için sigorta hasarsızlık indirimi kademesi sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Trafik sigortası prim iadesi hakkında detaylı bilgi için trafik sigortası prim iadesi sayfamızı ve araç sigortası primleri kime aza çıkar detaylı bilgi için araç sigortası kime az çıkar yazımızı ziyaret edin. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kasko Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Kasko sigortasında ise sürprim oranı, sigortalının hasar geçmişi ile belirlenir. Sigortalının poliçe süresince kaza yapıp yapmamasına göre uygulanacak sürprim oranı artar ya da azalır. Marka ve model yıllarına göre aracın değerini belirten kasko değer listesine kasko değer listesi sayfamızdan ulaşın. 

Sağlık Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Sağlık sigortalarında sürprim oranı, sigortalının hastalık geçmişi ve hastalıklar üzerinde yapılan istatistiki araştırmalara göre belirlenir. Sigortalının hastalık geçmişi kontrol edilir ve sahip olunan sağlık sigortası poliçesinin sağladığı haklardan ne kadar sıklıkla faydalanıldığı belirlenir; daha sonra sürprim oranı çıkarılır. Tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında detaylı bilgiye tamamlayıcı sağlık sigortası nedir sayfamızdan ulaşın.

Hayat Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Hayat sigortalarında, belirlenen sürprim oranları, uzmanlık gerektiren bir konudur. Mediko aktüer olarak tanımlanan; hem tıp hem de sigortacılık konusunda geniş bir bilgiye sahip olan profesyoneller, istatistiki verilere dayanarak sürprim oranlarını belirlerler. Hayat sigortası hakkında detaylı bilgi almak için hayat sigortası nedir sayfamızı ziyaret edin.

DASK Sürprim Oranı

Zorunlu deprem sigortası da yaptırılması zorunlu olan ve poliçesi her yıl yenilenmesi gereken bir sigorta türüdür. Poliçesini düzenli olarak yenileyen sigortalılara özel indirimler uygulanır. Kat sayısı ve inşaat tarihine göre sürprim ya da indirim oranları belirlenir. DASK nedir ve ne işe yarar öğrenmek için DASK nedir sayfamızı ziyaret edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et