Sürprim Nedir?

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 04.08.2020
Paylaş
İçindekiler

Sürprim poliçe süresi sona eren bir sigortanın, poliçe yenilenme süresi içinde yenilenmemesi sebebiyle sigortalıdan ekstra ücret talep edilmesi; yenilenen poliçede primin zamlı olarak uygulanmasıdır. Kısacası, sigortalının poliçesini zamanında yenilemediği durumlarda ödediği prim bedeline uygulanan zamlar olarak adlandırılır. Ayrıca neredeyse tüm sigorta türlerinde poliçede yer alan teminatların karşılamadığı durumlar için talep edilen ek prime de sürprim denir.

Trafik Sigortası Fiyatları - 19 Temmuz 2024

Sompo Sigorta

İstanbul

6897 TL

Ankara

6599 TL

Diğer iller

6147 TL

Allianz Sigorta

İstanbul

8439 TL

Ankara

8813 TL

Diğer iller

9237 TL

Ray Sigorta

İstanbul

10303 TL

Ankara

9436 TL

Diğer iller

8500 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Sürprim Nelerlerde Uygulanır?

Neredeyse tüm sigorta türlerinde sürprim uygulaması vardır. Bazı sigorta türlerinde uygulanabilecek azami sürprim oranları devlet tarafından belirlenirken, bazı sigorta türlerinde ise sigorta şirketleri ve sunulan paketlere göre değişkenlik gösterebilir. Poliçe oluşturulurken sürprim oranları da kontrol edilmelidir. 

Sürprim uygulanan sigorta türleri şunlardır:

Sürprim Nedir İnfografik

Trafik Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Trafik sigortasında sürprim oranı her ay için en fazla %5 toplamda da en fazla %50 olarak uygulanabilir. Trafik sigortası yaptırılması zorunlu bir sigorta türüdür ve trafik sigortası poliçeleri yıllık olarak düzenlenir. Poliçe süresi dolmadan yenilendiğinde hasarsızlık indirimi başta olmak üzere farklı indirimlerden faydalanılabilir. Ancak süresi dolan trafik sigortası poliçeleri, zamanında yenilenmediğinde sürprim uygulanır yani gecikme sebebiyle zamlı prim talep edilir. Hasarsızlık indirim kademenizi sorgulamak için sigorta hasarsızlık indirimi kademesi sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Trafik sigortası prim iadesi hakkında detaylı bilgi için trafik sigortası prim iadesi sayfamızı ve araç sigortası primleri kime aza çıkar detaylı bilgi için araç sigortası kime az çıkar yazımızı ziyaret edin. 

Kasko Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Kasko sigortasında ise sürprim oranı, sigortalının hasar geçmişi ile belirlenir. Sigortalının poliçe süresince kaza yapıp yapmamasına göre uygulanacak sürprim oranı artar ya da azalır. Marka ve model yıllarına göre aracın değerini belirten kasko değer listesine kasko değer listesi sayfamızdan ulaşın. 

Sağlık Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Sağlık sigortalarında sürprim oranı, sigortalının hastalık geçmişi ve hastalıklar üzerinde yapılan istatistiki araştırmalara göre belirlenir. Sigortalının hastalık geçmişi kontrol edilir ve sahip olunan sağlık sigortası poliçesinin sağladığı haklardan ne kadar sıklıkla faydalanıldığı belirlenir; daha sonra sürprim oranı çıkarılır. Tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında detaylı bilgiye tamamlayıcı sağlık sigortası nedir sayfamızdan ulaşın.

Hayat Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Hayat sigortalarında, belirlenen sürprim oranları, uzmanlık gerektiren bir konudur. Mediko aktüer olarak tanımlanan; hem tıp hem de sigortacılık konusunda geniş bir bilgiye sahip olan profesyoneller, istatistiki verilere dayanarak sürprim oranlarını belirlerler. Hayat sigortası hakkında detaylı bilgi almak için hayat sigortası nedir sayfamızı ziyaret edin.

DASK Sürprim Oranı

Zorunlu deprem sigortası da yaptırılması zorunlu olan ve poliçesi her yıl yenilenmesi gereken bir sigorta türüdür. Poliçesini düzenli olarak yenileyen sigortalılara özel indirimler uygulanır. Kat sayısı ve inşaat tarihine göre sürprim ya da indirim oranları belirlenir. DASK nedir ve ne işe yarar öğrenmek için DASK nedir sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.