Sürprim Nedir?

Güncelleme: 05.05.2021 Yayımlama: 04.08.2020

Sürprim poliçe süresi sona eren bir sigortanın, poliçe yenilenme süresi içinde yenilenmemesi sebebiyle sigortalıdan ekstra ücret talep edilmesi; yenilenen poliçede primin zamlı olarak uygulanmasıdır. Kısacası, sigortalının poliçesini zamanında yenilemediği durumlarda ödediği prim bedeline uygulanan zamlar olarak adlandırılır. Ayrıca neredeyse tüm sigorta türlerinde poliçede yer alan teminatların karşılamadığı durumlar için talep edilen ek prime de sürprim denir.

Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

Sürprim Nelerlerde Uygulanır?

Neredeyse tüm sigorta türlerinde sürprim uygulaması vardır. Bazı sigorta türlerinde uygulanabilecek azami sürprim oranları devlet tarafından belirlenirken, bazı sigorta türlerinde ise sigorta şirketleri ve sunulan paketlere göre değişkenlik gösterebilir. Poliçe oluşturulurken sürprim oranları da kontrol edilmelidir. 

Sürprim uygulanan sigorta türleri şunlardır;

Sürprim Nedir İnfografik

Trafik Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Trafik sigortasında sürprim oranı her ay için en fazla %5 toplamda da en fazla %50 olarak uygulanabilir. Trafik sigortası yaptırılması zorunlu bir sigorta türüdür ve trafik sigortası poliçeleri yıllık olarak düzenlenir. Poliçe süresi dolmadan yenilendiğinde hasarsızlık indirimi başta olmak üzere farklı indirimlerden faydalanılabilir. Ancak süresi dolan trafik sigortası poliçeleri, zamanında yenilenmediğinde sürprim uygulanır yani gecikme sebebiyle zamlı prim talep edilir. Hasarsızlık indirim kademenizi sorgulamak için sigorta hasarsızlık indirimi kademesi sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Trafik sigortası prim iadesi hakkında detaylı bilgiyi trafik sigortası prim iadesi sayfamızdan edinin.


En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

40.000 TL 48 Ay Vade

Toplam Maliyet 61.127 TL
Faiz Oranı %1,57
Aylık Taksit 1.273 TL
Toplam Maliyet 60.075 TL
Faiz Oranı %1,50
Aylık Taksit 1.252 TL
Toplam Maliyet 60.826 TL
Faiz Oranı %1,55
Aylık Taksit 1.267 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların araç kredisi faizlerine ulaşmak için araç kredisi başvurusu sayfamızı ziyaret edin.


Kasko Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Kasko sigortasında ise sürprim oranı, sigortalının hasar geçmişi ile belirlenir. Sigortalının poliçe süresince kaza yapıp yapmamasına göre uygulanacak sürprim oranı artar ya da azalır. Marka ve model yıllarına göre aracın değerini belirten kasko değer listesine kasko değer listesi sayfamızdan ulaşın. 

Sağlık Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Sağlık sigortalarında sürprim oranı, sigortalının hastalık geçmişi ve hastalıklar üzerinde yapılan istatistiki araştırmalara göre belirlenir. Sigortalının hastalık geçmişi kontrol edilir ve sahip olunan sağlık sigortası poliçesinin sağladığı haklardan ne kadar sıklıkla faydalanıldığı belirlenir; daha sonra sürprim oranı çıkarılır. Tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında detaylı bilgiye tamamlayıcı sağlık sigortası nedir sayfamızdan ulaşın.

Hayat Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Hayat sigortalarında, belirlenen sürprim oranları, uzmanlık gerektiren bir konudur. Mediko aktüer olarak tanımlanan; hem tıp hem de sigortacılık konusunda geniş bir bilgiye sahip olan profesyoneller, istatistiki verilere dayanarak sürprim oranlarını belirlerler. Hayat sigortası hakkında detaylı bilgi almak için hayat sigortası nedir sayfamızı ziyaret edin.

DASK Sürprim Oranı

Zorunlu deprem sigortası da yaptırılması zorunlu olan ve poliçesi her yıl yenilenmesi gereken bir sigorta türüdür. Poliçesini düzenli olarak yenileyen sigortalılara özel indirimler uygulanır. Kat sayısı ve inşaat tarihine göre sürprim ya da indirim oranları belirlenir. DASK nedir ve ne işe yarar öğrenmek için DASK nedir sayfamızı ziyaret edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et